Má být ekologická kriminalita trestná? Studie odhalila názor valné většiny lidí

Nová studie ukazuje, že by 70 procent lidí ze zemí G20, Evropské unie a Africké unie kriminalizovalo poškozování přírody a klimatu.

Většina lidí má obavy o budoucnost planety a tento neklid se rozšiřuje i na drtivou podporu kriminalizace činů rozsáhle poškozujících přírodu a klima. Z respondentů, kteří byli pro kriminalizaci takových činů, 69 % věří, že Země je blízko zlomového bodu v otázce klimatu, pouze 13 % respondentů bylo ke změně klimatu skeptických. 

Owen Gaffney, spoluvedoucí Earth4Life, kolektivu ekonomických myslitelů, vědců a obhájců, pro web DW uvedl, že výsledek průzkumu považuje za silný mandát pro politickou a ekonomickou transformaci. 

Z 22 zemí, které se výzkumu účastnily, se respondenti z těch, které se považují za rozvíjející se ekonomiky, cítí osobně vystaveni klimatickým změnám ve srovnání s těmi v Evropě a USA. Mají tedy nejvyšší úroveň obav a naléhavosti ohledně klimatických opatření. „Zatímco lidé žijící v Brazílii jsou poblíž rozlehlého amazonského deštného pralesa, který se velmi rychle mění, lidé v evropských zemích, jako je Dánsko nebo Švédsko, se mnohem méně cítí vystaveni environmentálním a klimatickým rizikům,“ řekl Gaffney. 

Klíčovou otázkou výzkumu bylo, zda se Země nachází blízko environmentálního bodu zlomu. Přibližně 60 % dotázaných ve Švédsku s tvrzením rozhodně souhlasilo, zatímco v Keni souhlasilo až 86 % lidí. 

Nejpřekvapivějším výsledkem studie ovšem byla již zmíněná kriminalizace činů poškozujících životní prostředí. To některé vlády berou na vědomí tím, že přijímají zákony proti ekologickým zločinům. 

Naposledy bylo vzneseno obvinění proti ruským agresorům na Ukrajině. V Belgii byla tato opatření zavedena jako federální zločin na začátku letošního roku, ve Francii za tyto činy mohou být pachatelé uvězněni až na deset let. „Podobné návrhy jsou na stole také v Brazílii, Itálii, Mexiku, Nizozemsku, Peru a Skotsku,“ poznamenal pro DW Jojo Mehta, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Stop Ecocide International, který na průzkumu spolupracoval. Také v EU se zavádí nová směrnice proti ekologické kriminalitě. 

Související

Záď lodi Icon of the Seas naznačuje, jak děsivě monstrózní je tato největší loď světa.

Největší loď na světě už se plaví po moři. Ozvali se však ekologové

Nová největší výletní loď na světě Icon of the Seas je na své první okružní plavbě. Vyplula k ní z přístavu v Miami na americké Floridě. Loď je dlouhá 365 metrů, má 20 palub a vejde se na ni přes sedm tisíc pasažérů. Je nicméně trnem v oku ekologů, kteří se obývají ekologického dopadu jejího provozu. 
Evropská unie, ilustrační fotografie.

Lídři EU povedou debatu o pomoci Kyjevu, podpoře zelené ekonomiky i energetice

Další pomoc Ukrajině, podpora konkurenceschopnosti evropské zelené ekonomiky či reforma energetického trhu budou hlavními tématy nadcházejícího bruselského setkání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie. Šéfové států a vlád evropského bloku se během dvoudenního zasedání mají bavit také o chystaném návratu k fiskálním pravidlům a o další integraci eurozóny. 

Více souvisejících

Ekologie Klimatické změny EU (Evropská unie) G20 afrika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy