EU zešílela: Zakážou nám rajčata, brambory a papoušky?

Štrasburk - Bouřlivou debatu v Evropském parlamentu rozpoutalo nové nařízení Evropské komise, týkající se ochrany původních rostlinných a živočišných druhů v EU. Podle českého europoslance Milana Cabrnocha (ODS) má předpis "dobré" druhy rostlin a zvířat chránit a "špatné" zakázat, izolovat a v krajním případě vyhubit. Jeho kolega z ČSSD Pavel Poc ale tento výklad odmítá.

"Jednou z prvních zpráv, kterým jsem po svém příchodu do Evropského parlamentu v roce 2004 nemohl uvěřit a pokládal je za vtip, byla zpráva o tom, že silnější tmavé americké veverky utlačují své původní červené evropské sestřenice," říká europoslanec Cabrnoch.

"Tato absurdita se nám teď vrací na stůl, už v podobě direktivního nařízení, které už nechce jen chránit veverky, ale rovnou vyhlazovat nepůvodní druhy fauny a flóry v Evropě. O tom, co je a co není původní, bude rozhodovat úředník komise. Jen doufám, že se úředníci nezaměří i na brambory a rajčata, která byla do Evropy zavlečena z Ameriky," dodal.

Podle Poce je problém v tom, že Evropská komise skutečně předložila návrh legislativy, který je "nebezpečný a toxický" a mohl by vést k zákazu některých druhů. "Že by to byly zrovna brambory nebo rajčata, to je hloupost. Ale každopádně by ten návrh komise mohl ohrozit chov některých druhů papoušků nebo by mohl ohrozit pěstování některých druhů rostlin jako je vodní hyacint," řekl europoslanec, který je zpravodajem návrhu nařízení. 

"Na řadě je nyní tvrdá bitva s Evropskou komisí o to, jaká bude konečná podoba tohoto nařízení," upřesnil. "Ručím za to, že to nepustím dál, kdyby tam měly zůstat nějaké toxické věci. V tuto chvíli jsme ten návrh upravili, aby byl rozumný, racionální a použitelný, a dokonce navrhujeme, aby bylo možné některé nepůvodní druhy využívat," dodal Poc.

"Pojem invazní druhy má dvě definice. První z nich, kterou často využívají lidé v ochraně přírody, za invazní označuje ty druhy, které způsobují škody životnímu prostředí bez ohledu na to, zda jsou v daném území původní nebo ne. Příkladem v ČR je třeba i prase divoké. Druhé pojetí invazních druhů se omezuje pouze na ty druhy, které nejsou původní, ale dostaly se sem vlivem člověka a nadále se rozšiřují. Nebere se ale při tom v potaz, zda mají nějaký dopad na životní prostředí. Příkladem je z rostlin kejklířka skvrnitá, jejíž dopad je minimální, nebo bolševník, jehož dopad na zdraví je velký," říká v rozhovoru pro EurActiv.cz botanik Jan Pergl.

"Důležité tedy je si uvědomit, že ne každý invazní, nebo v širším pojetí nepůvodní druh, musí být za všech okolností škodlivý. Jedním hlediskem, jak se invazní druhy liší, je právě to, kde a kdy proti nim má smysl zasahovat. Příkladem druhu, který je třeba likvidovat za každých okolností, je bolševník či ambrózie. Na druhou stranu třeba dub červený by se měl likvidovat jen v určitých oblastech kde může docházet k negativnímu ovlivnění přírody, protože pro lesníky je naopak důležitý," dodal odborník.

"Část škodlivých druhů, ale většinou se jedná o druhy škodlivé pro zemědělství, má na starosti Státní rostlinolékařská správa. V rámci jejich legislativy jsou některé druhy monitorovány a likvidovány. Na úrovni krajů, správ CHKO či národních parků je likvidace invazních druhů závislá na jejich uvážení. Oni velmi dobře ví, co je v jejich území potřeba a kam směřovat dostupné prostředky a také, jestli má smysl zasahovat," upozornil Pergl.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) rostliny Zvířata

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy