Štrasburk - Bouřlivou debatu v Evropském parlamentu rozpoutalo nové nařízení Evropské komise, týkající se ochrany původních rostlinných a živočišných druhů v EU. Podle českého europoslance Milana Cabrnocha (ODS) má předpis "dobré" druhy rostlin a zvířat chránit a "špatné" zakázat, izolovat a v krajním případě vyhubit. Jeho kolega z ČSSD Pavel Poc ale tento výklad odmítá.
"Jednou z prvních zpráv, kterým jsem po svém příchodu do Evropského parlamentu v roce 2004 nemohl uvěřit a pokládal je za vtip, byla zpráva o tom, že silnější tmavé americké veverky utlačují své původní červené evropské sestřenice," říká europoslanec Cabrnoch.
"Tato absurdita se nám teď vrací na stůl, už v podobě direktivního nařízení, které už nechce jen chránit veverky, ale rovnou vyhlazovat nepůvodní druhy fauny a flóry v Evropě. O tom, co je a co není původní, bude rozhodovat úředník komise. Jen doufám, že se úředníci nezaměří i na brambory a rajčata, která byla do Evropy zavlečena z Ameriky," dodal.
Podle Poce je problém v tom, že Evropská komise skutečně předložila návrh legislativy, který je "nebezpečný a toxický" a mohl by vést k zákazu některých druhů. "Že by to byly zrovna brambory nebo rajčata, to je hloupost. Ale každopádně by ten návrh komise mohl ohrozit chov některých druhů papoušků nebo by mohl ohrozit pěstování některých druhů rostlin jako je vodní hyacint," řekl europoslanec, který je zpravodajem návrhu nařízení.
"Na řadě je nyní tvrdá bitva s Evropskou komisí o to, jaká bude konečná podoba tohoto nařízení," upřesnil. "Ručím za to, že to nepustím dál, kdyby tam měly zůstat nějaké toxické věci. V tuto chvíli jsme ten návrh upravili, aby byl rozumný, racionální a použitelný, a dokonce navrhujeme, aby bylo možné některé nepůvodní druhy využívat," dodal Poc.
"Pojem invazní druhy má dvě definice. První z nich, kterou často využívají lidé v ochraně přírody, za invazní označuje ty druhy, které způsobují škody životnímu prostředí bez ohledu na to, zda jsou v daném území původní nebo ne. Příkladem v ČR je třeba i prase divoké. Druhé pojetí invazních druhů se omezuje pouze na ty druhy, které nejsou původní, ale dostaly se sem vlivem člověka a nadále se rozšiřují. Nebere se ale při tom v potaz, zda mají nějaký dopad na životní prostředí. Příkladem je z rostlin kejklířka skvrnitá, jejíž dopad je minimální, nebo bolševník, jehož dopad na zdraví je velký," říká v rozhovoru pro EurActiv.cz botanik Jan Pergl.
"Důležité tedy je si uvědomit, že ne každý invazní, nebo v širším pojetí nepůvodní druh, musí být za všech okolností škodlivý. Jedním hlediskem, jak se invazní druhy liší, je právě to, kde a kdy proti nim má smysl zasahovat. Příkladem druhu, který je třeba likvidovat za každých okolností, je bolševník či ambrózie. Na druhou stranu třeba dub červený by se měl likvidovat jen v určitých oblastech kde může docházet k negativnímu ovlivnění přírody, protože pro lesníky je naopak důležitý," dodal odborník.
"Část škodlivých druhů, ale většinou se jedná o druhy škodlivé pro zemědělství, má na starosti Státní rostlinolékařská správa. V rámci jejich legislativy jsou některé druhy monitorovány a likvidovány. Na úrovni krajů, správ CHKO či národních parků je likvidace invazních druhů závislá na jejich uvážení. Oni velmi dobře ví, co je v jejich území potřeba a kam směřovat dostupné prostředky a také, jestli má smysl zasahovat," upozornil Pergl.
Související
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
EU (Evropská unie) , rostliny , Zvířata
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák