Proč je dvojí občanství Maďarů jako nemanželský sex?

Praha - Poměřováno slovy slovenských politiků - vypadá to, jako by dvě sousední země, které mezi sebou svrhly obchodní i mnohé lidské bariéry a zrušily hraniční kontroly, byly ve válečním stavu.

Slovenský premiér vyhrožuje "tvrdým protiúderem", pokud Maďaři přijmou zákon o dvojím občanství. Svolává bezpečnostní radu, v níž zasedá nejvyšší velitel armády - prezident - i náčelník generálního štábu armády. Předseda slovenského parlamentu vyhlašuje poslancům "mobilizaci". To proto, aby mohli promptně schválit "protizákon".

Povyk kolem chystané úpravy maďarského zákona přehlušuje základní otázku: Proč to všechno slovenští pohlaváři dělají?

Racionálně to nikdo z nich dosud nevysvětlil. Nikdo jasně neřekl, čím může zemi ohrozit dvojí občanství Maďarů.

Výstižný je výrok, který v úterý po zasedání bezpečnostní rady pronesl premiér Robert Fico: "Důsledky, které může tento zákon přinést pro slovensko-maďarské vztahy, si nikdo nedovede ani představit."

Z toho vyplývá, že slovenská vláda brojí proti něčemu, co si nedovede představit. Co víc, dělá z toho národní téma číslo 1 - v době, kdy se obyvatelé země potýkají se záplavami. V této době šéf vlády svolává bezpečnostní radu - ne kvůli velké vodě, ale kvůli hypotetické hrozbě.

Slovenský přístup připomíná časy, kdy se na dvojí občanství pohlíželo jako na manželskou nevěru, jak to kdysi nazval jeden z evropských státníků. Tato doba ale pominula.

Evropa se sjednocuje, vnitřní hranice mizí, lidé je překračují i několikrát denně, stěhují se z jedné země do druhé, berou si cizince a je nasnadě že i poté, co přijmou občanství země, do které přesídlili, si chtějí ponechat občanství své původní vlasti.

V 21. století si nad dvojím občanstvím a nad občanstvím vůbec málokdo láme hlavu. Ostatně v české vládě zasedá Slovák Gustáv Slamečka, který nemluví česky a který do vlády vstoupil ještě v době, kdy měl pouze slovenské občanství. České získal až loni v listopadu.

Slovenský deník Pravda v úterý otiskl článek Juraje Zervana, slovenského velvyslance v Británii. Zervan - diplomat, který by měl diplomaticky mlčet, když se mu na postupu vlády něco nelíbí - otevřeně píše, že strach z dvojího občanství Maďarů je přemrštěný. Ve slovenské reakci je psychologický předpoklad, že maďarské občanství zvýší nacionalismus maďarské menšiny obývající slovenský jih tak, jako přeplňování zvyšuje výkon motoru.

"Důležitý přece je mezinárodní princip, že svoje občanské práva může občan využívat a dovolávat se jich jen na území toho státu, který mu občanství udělil. Pokud občané Slovenské republiky maďarské národnosti žijící na Slovensku získají i maďarské státní občanství, mohou se dovolávat svých maďarských občanských práv jen na území Maďarska," připomíná velvyslanec.

"Na Slovensku tito lidé svoje maďarské občanství a z něj vyplývající práva nemohou nijak využít. Na Slovensku pro ně platí slovenská občanská práva odvozená z jejich slovenského občanství. A žádný maďarský zákon to nemůže změnit," pokračuje Zervan.

"Dvojí občanství není problém," píše ambasador. "Podstatou problému není jejich podoba zákona, ale maďarský nacionalismus a o něm bychom měli otevřeně mluvit."

Související

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

Více souvisejících

Maďarsko Slovensko

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Přelom v nakládání s nápojovými obaly v Česku. Chystá se zálohování

Česko se chystá zavést povinné zálohování nápojových obalů. Podle ministerstva životního prostředí pomůže dostat k recyklaci více než 2,5 miliardy kusů plastových lahví a nápojových plechovek, snížit množství nevyužívaného odpadu a také zmenšit znečištění veřejných míst ve městech, obcích a volné krajině. Vláda schválila příslušný návrh novely zákona o obalech, která vedle zálohování zavádí i zpoplatnění reklamních letáků.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka představil nový návrh růstu platů v politice

Jen o 6,9 procenta místo původně avizovaných 14 procent mají stoupnout platy politiků v příštím roce. Navrhne to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Řekl to dnes v diskuzním pořadu Partie. Debatovat chce i o tom, aby výdělky soudců a státních zástupců rostly stejně jako ostatním ústavním činitelům.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Válka na Ukrajině může skončit mírem za ruských podmínek. Co by to znamenalo?

Ukrajina nutně potřebuje mír, ale ne za ruských podmínek. Pokud Moskva ovládne mírová jednání svými požadavky, miliony Ukrajinců na novém „ruském“ území čeká krutý osud. Je čas zapojit veškeré diplomatické snažení do toho, aby se výsledná dohoda co nejvíce blížila návrhům ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Svět další genocidu skutečně nepotřebuje. Pokud dojde ke splnění ruských požadavků, budeme se na ni muset dívat.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Zelenskyj nastínil aktuální bojovou situaci v ruské Kurské oblasti

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky v Kurské oblasti, do které pronikla přes hranici na začátku letošního srpna. Tvrdí to ukrajinský premiér Volodymyr Zelenskyj. Vojáci podle jeho slov drží linii a neustupují. Moskva přitom v pátek oznámila, že v oblasti získala zpět dvě obce. 

včera

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

včera

včera

včera

Afrika, ilustrační foto

Afrika jako místo, kde Západu pšenka nekvete. Expertka vysvětlila, proč tomu tak je

Afrikanistka Linda Piknerová pro EuroZprávy.cz popsala, jak se v Africe daří prosazovat zemím jako Čína a Rusko – a to na úkor Západu. Vysvětlila také, proč africké elity vnímají spolupráci s těmito režimy jako přijatelnější, což posiluje geopolitický vliv těchto velmocí na kontinentu. Piknerová se zúčastnila projektu Expedice Z101, který zkoumal proměny Afriky po stopách cest Hanzelky a Zikmunda.

včera

včera

včera

12. října 2024 20:37

Aktualizováno 12. října 2024 19:42

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová má základní předpoklad pro funkci prezidenta. Jde o zdraví

Viceprezidentka Kamala Harrisová je schopna vykonávat funkci prezidenta Spojených států amerických. Takové jsou závěry lékařské zprávy, kterou se její kampaň rozhodla zveřejnit v rámci předvolebního boje s výrazně starším republikánským kandidátem Donaldem Trumpem. Informovala o tom agentura AP.

12. října 2024 19:25

Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.

12. října 2024 18:03

Alexej Navalnyj

Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry

Zesnulý ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení před svým skonem přemýšlel o smrti, každodenním životě, rodině, politice či válce na Ukrajině. Vyplývá to z úryvků z knihy, která v říjnu vyjde v angličtině pod názvem Patriot: a Memoir. Úryvky zveřejnil časopis New Yorker. 

12. října 2024 16:54

Slovensko si připomíná tragickou střelbu v Bratislavě. Pellegrini vidí jedinou cestu

Slovensko si dnes připomíná tragickou střelbu v Bratislavě, při které útočník v říjnu 2022 zastřelil dvě osoby před barem navštěvovaným komunitou LGBTI+. Vyšetřování případu bylo letos ukončeno. Prezident Peter Pellegrini u příležitosti sobotního výročí zmínil, že odmítá jakoukoliv nenávist a násilí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy