Americký expolicista dostal za 13 vražd doživotní trest

Bývalý americký policista Joseph DeAngelo, který v 70. a 80. letech v Kalifornii spáchal 13 vražd a znásilnil desítky žen, byl dnes odsouzen na doživotí ve vězení. Informovala o tom agentura AP. Trestu smrti se 74letý muž vyhnul díky tomu, že se ke svým činům přiznal.

Joseph James DeAngelo u soudu v Sacramentu.
doporučujeme

Sériový vrah, kterého média překřtila na "Zabijáka z Golden state" vyšetřovatelům dlouhá léta unikal. Dopaden byl teprve v roce 2018 díky informacím o DNA získaným z genealogických stránek.

DeAngelo, veterán z války ve Vietnamu, spáchal první vraždu v roce 1975 v kalifornském městě Exeter, kde dva roky předtím začal pracovat jako policista. Byl tak zároveň v roli toho, kdo měl po vrahovi pátrat. Pomáhal řešit i případ desítek vloupání v sousedním městě Visalia, které měl na svědomí také on. U policie skončil v roce 1979 poté, co byl přistižen při krádeži; později se živil jako automechanik.

Desítky vloupání, přepadení a znásilnění, které spáchal, probíhaly často podle podobného scénáře. Většinou v noci s lyžařskou maskou na obličeji pronikl do domu, kde překvapil spící majitele, muže svázal a znehybnil, ženy znásilnil. Někdy obyvatele zavraždil, jindy jen beze stopy zmizel s několika ukradenými věcmi.

V červnu DeAngelo přiznal vinu ve všech 13 bodech obžaloby z vraždy a u dalších desítek trestných činů, z nichž většina už je promlčená. Tento týden pak soud vyslechl výpovědi DeAngelových obětí a jejich pozůstalých.

"Poslouchal jsem všechno, co jste řekli, každý z vás, a hluboce se omlouvám všem, kterým jsem ublížil," řekl dnes DeAngelo. Na základě dohody s prokurátorem se vyhnul trestu smrti a zemře ve vězení, protože byl odsouzen k 11 za sebou jdoucím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzská média se postavila za Charlie Hebdo a svobodu slova

23.09.2020 10:27 Zástupci stovky francouzských médií připojili svůj podpis k otevřenému dopisu, v němž se postavili…

Navalnyj byl propuštěn z berlínské nemocnice

23.09.2020 09:50 Aktualizováno Ruského opozičního politika Alexeje Navalného propustili v úterý z berlínské nemocnice. S odvoláním…

Ples ve vídeňské opeře se kvůli pandemii neuskuteční. Zdraví má přednost,…

23.09.2020 09:24 Tradiční ples ve vídeňské opeře se v příštím roce kvůli pandemii covidu-19 neuskuteční. Ve…

Německo má 1769 nových případů koronaviru. Vede si lépe než Česko

23.09.2020 08:35 Německo za poslední den zaznamenalo na své území 1769 nových pozitivních nálezů na koronavirus.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama