AstraZeneca dodá v prvním kvartálu více dávek vakcíny, než plánovala

Společnost AstraZeneca dodá státům Evropské unie v prvním čtvrtletí o devět milionů více dávek vakcíny proti koronaviru, než plánovala. Uvedla to dnes na twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Celkově má tak společnost dodat do konce března na 40 milionů dávek. Původně se ale zavázala k poskytnutí 80 milionů dávek.

Sídlo české pobočky společnosti AstraZeneca
doporučujeme

Podle předsedkyně Evropské komise začnou dodávky vakcíny od britsko-švédské společnosti o týden dříve oproti předpokladu. "Společnost také rozšíří své výrobní kapacity v Evropě," napsala von der Leyenová.

Kvůli snížení dodávek vakcín Evropská komise zvažovala několik opatření včetně zákazu exportu přípravků do třetích zemí. Některé evropské státy také vyhodnocují možnost podniknout právní kroky proti výrobcům, jejichž dodávky se výrazně zpozdí.

Evropská unie podmínečně schválila použití přípravku od firmy AstraZeneca v pátek. Státy EU v současnosti používají preparát od firmy Moderna a vakcínu od společností Pfizer a BioNTech. Některé národní lékové agentury ale mají pochybnosti o používání přípravku britsko-švédské firmy AstraZeneca v případě seniorů. Italský regulátor v sobotu vydal doporučení, aby vakcínu dostávaly jen osoby ve věku 18 až 55 let. Německé úřady chtějí omezit použití preparátu na osoby mladší 65 let.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři EU jednají o spolupráci s NATO i posilování vlastní obrany

26.02.2021 10:46 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes debatují o tom, jak vyvážit posilování obranné…

ONLINE: Přes 14 tisíc nově nakažených. Česko je nejhorší v EU, počet…

26.02.2021 10:30 Aktualizováno V Česku přibylo ve čtvrtek 14 457 nově nakažených lidí. Počet úmrtí s koronavirem se k dnešní osmé…

Polští mladíci letěli do Mexika za prací, namísto toho přišli o orgány

26.02.2021 08:11 Polskem otřásl osud dvou dvacetiletých mladíků, kteří tento měsíc odletěli do Mexika za přislíbenou…

Nakažlivější mutace koronaviru je v Česku. Vláda zváží omezení pohybu

25.02.2021 22:05 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama