Boris Johnson dva týdny po brexitu mění vládu, nečekaně skončil i ministr Javid

Rezignace ministra financí Sajida Javida se stala dnes hlavním překvapením při rekonstrukci britské vlády, k níž necelé dva týdny po brexitu přistoupil premiér Boris Johnson. Kabinet musela opustit také ministryně obchodu a podnikání, ministryně životního prostředí či ministr pro Severní Irsko. Ve vedení resortů zahraničí a vnitra zůstávají Dominic Raab a Priti Patelová. Novou výraznou tváří ve vládě bude Rishi Sunak, který na postu šéfa státní pokladny nahradil Javida.

Přidejte svůj názor

Boris Johnson
doporučujeme

Rekonstrukce kabinetu se čekala od prosincových voleb, které vládní konzervativci přesvědčivě vyhráli. Média v posledních dnech spekulovala, že změny nebudou příliš rozsáhlé a ve vedení velkých ministerstev zůstane vše při starém. Rezignace ministra financí Javida tak byla velkým překvapením.

Podle Javidova mluvčího premiér podmínil setrvání ministra ve funkci tím, že propustí všechny své poradce a nahradí je poradci z úřadu premiéra. Javid podle mluvčího odpověděl, že "by tyto podmínky nepřijal žádný ministr financí, který si sám sebe váží". Podle britských médií se Javid v poslední době několikrát nepohodl s hlavním Johnsonovým poradcem Dominikem Cummingsem.

Ve funkci Javida nahradil 39letý Rishi Sunak, který dosud působil na ministerstvu financí jako náměstek. Už 11. března bude nový ministr představovat návrh rozpočtu na příští rok.

Stínový ministr financí z Labouristické strany John McDonnell dnes Sunaka označil za "loutku", jejímž prostřednictvím Cummings získal absolutní kontrolu nad státní pokladnou.

Johnson dnes z vlády propustil ministra pro Severní Irsko Juliana Smithe, ministryni obchodu a podnikání Andreu Leadsomovou a ministryni životního prostředí Theresu Villiersovou. Geoffrey Cox skončil ve funkci generálního prokurátora, který je hlavním právním poradcem vlády. O práci přišlo také několik náměstků.

Leadsomovou ve funkce ministryně podnikání nahradil Alok Sharma, který dosud zastával post ministra pro mezinárodní obchod. Rodák z Indie bude mít na starosti i organizaci klimatické konference OSN. Fórum COP26 bude hostit Británie letos v listopadu. Místo Coxe bude generální advokátkou Suella Bravermanová. Novým ministrem kultury se stal Oliver Dowden, jeho předchůdkyně Nicky Morganová už dříve avizovala, že chce ve vládě skončit.

Ve funkci podle očekávání zůstávají ministr zahraničí Dominic Raab, ministryně vnitra Priti Patelová i de facto vicepremiér Michael Gove. Pokračovat v započaté práci mohou i ministři zdravotnictví, spravedlnosti, práce a sociálních věcí či mezinárodního obchodu.

Už odchodem z EU 31. ledna zaniklo ministerstvo pro brexit, které vedl Stephen Barclay. Očekávalo se, že by se mohl do vlády vrátit v jiné funkci.

Británie 31. ledna opustila Evropskou unii a vstoupila do přechodného období. Do konce letošního roku bude muset vyjednat s EU dohodu o budoucích vztazích, především těch obchodních. Podle Bruselu je jedenáct měsíců na komplexní dohodu příliš málo času, Johnson ale prodloužení přechodného období odmítá. Británie musí nyní dodržovat v podstatě stejná pravidla jako členové EU, na jejich podobu ale už nemá vliv.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rakousku zachraňovali Čecha, noc strávil na skalní stěně

24.02.2020 11:15 V Rakousku dnes zachránili třiatřicetiletého Čecha, který v neděli odpoledne uvázl v horách…

Covid-19 se šíří v Itálii. Zemřel čtvrtý člověk, počet nakažených roste

24.02.2020 10:25 Aktualizováno Nový typ koronaviru si v Itálii vyžádal již čtvrtou oběť, je jí 84letý muž z lombardského města…

Boris Johnson chce zahájit obchodní jednání s USA do dvou týdnů

24.02.2020 09:41 Britský premiér Boris Johnson je připraven zahájit jednání o obchodní smlouvě se Spojenými státy do…

Zemřel Jens Nygaard Knudsen (†78), vynálezce figurek Lego

24.02.2020 07:58 Dánský vynálezce figurek Lego Jens Nygaard Knudsen zemřel ve věku 78 let. Slavnou postavičku s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama