Rezignace ministra financí Sajida Javida se stala dnes hlavním překvapením při rekonstrukci britské vlády, k níž necelé dva týdny po brexitu přistoupil premiér Boris Johnson. Kabinet musela opustit také ministryně obchodu a podnikání, ministryně životního prostředí či ministr pro Severní Irsko. Ve vedení resortů zahraničí a vnitra zůstávají Dominic Raab a Priti Patelová. Novou výraznou tváří ve vládě bude Rishi Sunak, který na postu šéfa státní pokladny nahradil Javida.
Rekonstrukce kabinetu se čekala od prosincových voleb, které vládní konzervativci přesvědčivě vyhráli. Média v posledních dnech spekulovala, že změny nebudou příliš rozsáhlé a ve vedení velkých ministerstev zůstane vše při starém. Rezignace ministra financí Javida tak byla velkým překvapením.
Podle Javidova mluvčího premiér podmínil setrvání ministra ve funkci tím, že propustí všechny své poradce a nahradí je poradci z úřadu premiéra. Javid podle mluvčího odpověděl, že "by tyto podmínky nepřijal žádný ministr financí, který si sám sebe váží". Podle britských médií se Javid v poslední době několikrát nepohodl s hlavním Johnsonovým poradcem Dominikem Cummingsem.
UK Chancellor Sajid Javid has resigned amid Boris Johnson's cabinet reshuffle in a surprise moveLive updates: https://t.co/78emUTDpgI #reshuffle pic.twitter.com/U14RL6wVKG
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) February 13, 2020
Ve funkci Javida nahradil 39letý Rishi Sunak, který dosud působil na ministerstvu financí jako náměstek. Už 11. března bude nový ministr představovat návrh rozpočtu na příští rok.
Stínový ministr financí z Labouristické strany John McDonnell dnes Sunaka označil za "loutku", jejímž prostřednictvím Cummings získal absolutní kontrolu nad státní pokladnou.
Johnson dnes z vlády propustil ministra pro Severní Irsko Juliana Smithe, ministryni obchodu a podnikání Andreu Leadsomovou a ministryni životního prostředí Theresu Villiersovou. Geoffrey Cox skončil ve funkci generálního prokurátora, který je hlavním právním poradcem vlády. O práci přišlo také několik náměstků.
Leadsomovou ve funkce ministryně podnikání nahradil Alok Sharma, který dosud zastával post ministra pro mezinárodní obchod. Rodák z Indie bude mít na starosti i organizaci klimatické konference OSN. Fórum COP26 bude hostit Británie letos v listopadu. Místo Coxe bude generální advokátkou Suella Bravermanová. Novým ministrem kultury se stal Oliver Dowden, jeho předchůdkyně Nicky Morganová už dříve avizovala, že chce ve vládě skončit.
Ve funkci podle očekávání zůstávají ministr zahraničí Dominic Raab, ministryně vnitra Priti Patelová i de facto vicepremiér Michael Gove. Pokračovat v započaté práci mohou i ministři zdravotnictví, spravedlnosti, práce a sociálních věcí či mezinárodního obchodu.
Už odchodem z EU 31. ledna zaniklo ministerstvo pro brexit, které vedl Stephen Barclay. Očekávalo se, že by se mohl do vlády vrátit v jiné funkci.
Británie 31. ledna opustila Evropskou unii a vstoupila do přechodného období. Do konce letošního roku bude muset vyjednat s EU dohodu o budoucích vztazích, především těch obchodních. Podle Bruselu je jedenáct měsíců na komplexní dohodu příliš málo času, Johnson ale prodloužení přechodného období odmítá. Británie musí nyní dodržovat v podstatě stejná pravidla jako členové EU, na jejich podobu ale už nemá vliv.
Související

Boris Johnson k Evropě: Trump se vás jen snaží šokovat

Mohla válka na Ukrajině skončit po pár měsících? Svět obrací zrak k Johnsonovi, Zelenskyj ho brání
Boris Johnson , Velká Británie , Sajid Javid (britský ministr) , Dominic Raab , Michael Gove , Rishi Sunak
Aktuálně se děje
před 2 minutami

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící
před 32 minutami

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost
před 1 hodinou

Počasí o víkendu čeká zlom, vrátí se léto
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
včera

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
včera

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
včera

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
včera

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
včera

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
včera

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
včera

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla
včera

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
včera

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
včera

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
včera

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
včera
Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.
Zdroj: Jakub Jurek