Charles Michel navrhl snížit objem rozpočtu EU, fond obnovy chce zachovat

Předseda Evropské rady Charles Michel dnes navrhl snížit objem příštího sedmiletého rozpočtu Evropské unie z 1,1 bilionu eur (téměř 30 bilionů Kč), který plánuje Evropská komise (EK), o dvě desítky miliard eur. Jeho návrh, který za týden poslouží jako základ pro vyjednávání prezidentů a premiérů členských zemí, počítá se zachováním úrovně fondu obnovy ekonomik spojeného s rozpočtem na 750 miliardách eur.

Ve snaze překonat odpor některých zemí hodlá Michel zachovat slevy z plateb pro bohaté země či svázat čerpání z fondu s dodržováním principů právního státu.

Michel předložil vyjednávací návrh o fondu obnovy EU na základě reakcí lídrů z červnové videokonference a následných osobních rozhovorů s částí z nich. "Debata odhalila silný nesouhlas s některými prvky rozpočtu a fondu," řekl dnes Michel. Dodal, že úpravy původního návrhu komise by mohly přispět ke schválení návrhu na summitu, jenž začíná příští pátek.

The goals of our recovery strategy can be summarised in three words: ➡️ Convergence➡️ Resilience ➡️ TransformationConcretely, this means:➡️ Repairing the damage caused by #COVID19➡️ Reforming our economies➡️ Remodelling our societies#recoveryplan #MFF pic.twitter.com/6e8XflLSAs

— Charles Michel (@eucopresident) July 10, 2020

Původní návrh komise měl podporu Německa, Francie a také jihoevropských států nejvíce zasažených pandemií, kterým přisuzoval zdaleka nejvyšší příspěvky z fondu obnovy. Proti však byly mimo jiné země takzvané šetrné čtyřky, které se obávají vysokého společného zadlužení. Michel pro Nizozemsko, Rakousko, Dánsko a Švédsko hodlá v rozpočtu na období 2021 až 2027 zachovat slevy z rozpočtových plateb, které jsou jedním z jejich zásadních požadavků.

Třičtvrtěbilionová půjčka, kterou chce EK financovat balík na pomoc ekonomikám, je podle Michelova návrhu horní hranicí, země tedy mohou vyjednávat o jejím snížení. Šéf unijních summitů rovněž počítá s tím, že EU tento bezprecedentní společný dluh začne splácet v roce 2026, tedy o dva roky dříve než počítala komise.

K financování splátek dluhu navrhuje Michel od roku 2021 zavést tři nové zdroje příjmů unijního rozpočtu: poplatek z nerecyklovaných plastů, takzvané uhlíkové clo z neekologicky vyráběných produktů a digitální daň. Také o těchto zdrojích, jejichž zavedení požaduje Evropský parlament, se očekává mezi lídry členských zemí velká diskuse, neboť řada států vůči nim již dříve dala najevo skepsi.

Nizozemsko a spol. rovněž nesouhlasily s tím, že dvě třetiny fondu obnovy by si mezi sebe měly země rozdělovat formou grantů a požadovaly, aby větší část balíku posloužila jako půjčky, čímž by se snížil objem společně spláceného dluhu. Michel však hodlá navržený poměr zachovat.

Částečně naproti tomu upravil naproti tomu klíč, podle něhož se mají peníze z balíku rozdělovat a který kritizovala řada dalších zemí včetně Česka. Vadilo jim, že komise používá jako kritérium pro přidělování peněz nezaměstnanost z posledních pěti let, která podle nich nesouvisí s přímým dopadem krize. Michel se proto rozhodl rozdělit balík grantů na dvě části: 70 procent jich bude v letech 2021 a 2022 přiděleno podle parametrů navržených komisí, zbylých 30 procent se v roce 2023 rozdělí podle reálného poklesu hrubého domácího produktu zapříčiněného krizí.

Belgický politik zachovává v návrhu podmínku, aby země čerpající unijní peníze respektovala principy právního státu. Komise bude moci vydávat doporučení, od jakých peněz odříznout stát, který by nerespektoval evropské hodnoty. Šéf ER však nevyslyšel volání některých zvláště západoevropských či skandinávských zemí, aby samotná komise mohla rozhodnout o zastavení financí, pokud se proti nepostaví kvalifikovaná většina členských států. Proti tomu však již dříve protestovalo Polsko a Maďarsko, s nimiž unijní orgány vedou řízení pro porušování evropských hodnot. Namísto toho bude podle Michelova návrhu tato většina, tedy nejméně 15 z 27 zemí reprezentujících zároveň nejméně 65 procent obyvatel EU, muset doporučení komise schválit, aby některý stát přišel o peníze.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Charles Michel rozpočet

Aktuálně se děje

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

včera

USA potrestají Írán za víkendový útok. Od spojenců čekají stejnou reakci

Bílý dům ve středu v noci oznámil, že jako reakci na víkendový letecký útok Íránu na Izrael uvalí na Írán nové sankce a očekává podobné kroky od svých spojenců. Informaci přinesla agentura  AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy