Chorvatsko drží den smutku, po zemětřesení se lidé bojí záplav

Chorvatsko dnes drží den smutku za oběti ničivého zemětřesení, které si tento týden vyžádalo sedm lidských životů, několik desítek zraněných a rozsáhlé materiální škody. Lidé v postižené oblasti v centrální části země se nyní kvůli zvýšenému stavu vody v řekách obávají i možných záplav, napsal deník Večernji list.

Následky zemětřesení v Chorvatsku
doporučujeme

V úterý, den po prvním zemětřesení s intenzitou 5,1 stupně, udeřil v regionu Banovina (Banije) jihovýchodně od Záhřebu ještě ničivější otřes o síle 6,4 stupně. Nejvíce jsou zasažena města Petrinja, Sisak a Glina a okolní obce. Podle chorvatské televize HRT bylo poškozeno více než 2000 různých objektů. Zničených je mnoho domů, včetně budov úřadů a institucí, přičemž nejvíce utrpělo centrum Petrinje.

V celém Chorvatsku jsou dnes na budovách státních institucí i místních úřadů stažené vlajky na půl žerdi. Zrušené jsou veškeré zábavy a dnu smutku mají přizpůsobit svůj program všechny rozhlasové a televizní stanice.

Obyvatelé zasažené oblasti podle médií žijí nadále ve strachu. Stále se ozývají následné otřesy a v zemi se na některých místech objevují pukliny a díry. U vesnice Mečenčani, ležící jižně nedaleko Petrinje, se podle jednoho z místních obyvatel objevilo deset děr různé velikosti.

Ředitelství civilní ochrany informovalo, že v oblastech zasažených zemětřesením je nyní zvýšený stav vody a hrozí záplavy, protože otřesy poškodily některé protipovodňové objekty. Z tohoto důvodu byla pro toky řek Sávy a Kupy vyhlášena mimořádná protipovodňová opatření. Večernji list napsal, že protipovodňové hráze popraskaly v sedmi lokalitách. Pukliny na mostech a náspech podle deníku vyvolaly znepokojení v Sisaku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzský zdravotní ústav navrhl dávat druhou dávku vakcíny až po 42…

23.01.2021 15:05 Francouzský zdravotnický ústav (HAS) dnes navrhl, aby zdravotníci druhou dávku vakcíny proti…

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama