Chorvatsko plně otevře hranice pro občany 10 zemí včetně ČR, mají se registrovat online

Chorvatsko plně otevře hranice pro občany deseti zemí Evropské unie, mezi nimi i Česka. S odvoláním na prohlášení premiéra Andreje Plenkoviče o tom dnes informovala agentura Hina. Pro urychlení vstupní procedury vláda doporučuje návštěvníkům předem vyplnit elektronickou registraci.

Chorvatsko
doporučujeme

Vstup do země turistům umožnilo Chorvatsko neoficiálně již začátkem května na základě prokázání "hospodářských zájmů" neboli rezervace pobytů. Konkrétní datum oficiálního otevření hranic pro lidi z vybrané desítky zemí ale zatím vládní činitelé nezmínili.

Pro občany Slovinska, Maďarska, Rakouska, Česka, Slovenska, Polska, Německa a tří pobaltských států udělí Chorvatsko výjimku z opatření, kterým vstup do země kvůli epidemii koronaviru dosud zakazovalo. Plenković uvedl, že ve jmenovaných zemích je stejně dobrá epidemická situace jako v Chorvatsku. Seznam bude podle premiéra průběžně doplňován o další státy v závislosti na tamním vývoji epidemie.

"Občané těchto zemí budou moci volně vstupovat (...) Při vstupu poskytnou své údaje, aby se dal případně vysledovat jejich pohyb po Chorvatské republice," doplnil premiéra ministr vnitra Davor Božinović.

"Doporučuji cizincům ještě před příjezdem vyplnit formulář na webové stránce entercroatia.mup.hr, která byla zprovozněna již dnes. Zdržení na hranici nebude pak nutné, protože policie bude mít údaje už předem," řekl Božinović. Ti, kdo formulář předem nevyplní, tak podle Božinoviče mohou učinit na přímo hranici, musí pak ale počítat s dlouhým čekáním.

Stránka je nyní v chorvatštině a angličtině, později bude přeložena do dalších zhruba deseti jazykových mutací. Po vyplnění formuláře dostane každý uživatel na zadaný e-mail potvrzení o registraci svých údajů jakož i další informace o tom, jak v Chorvatsku předcházet šíření koronaviru.

Chorvatsko, kde cestovní ruch vytváří téměř 20 procent hrubého domácího produktu (HDP), pro turisty neoficiálně otevřelo hranice již 9. května. Příchozí museli prokázat, že země má na jejich příjezdu "hospodářský zájem". V praxi stačilo potvrzení o rezervovaném ubytování. Pro občany vybraných deseti zemí tato povinnost odpadne.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Charles Michel navrhl snížit objem rozpočtu EU, fond obnovy chce zachovat

10.07.2020 13:24 Předseda Evropské rady Charles Michel dnes navrhl snížit objem příštího sedmiletého rozpočtu…

Koronavirus: Na Slovensku po předchozím růstu ubylo nových případů

10.07.2020 13:13 Aktualizováno Počet nových případů koronaviru na Slovensku ve čtvrtek po předchozím nárůstu na více než…

U Atén vypukl lesní požár, hasiči evakuovali SOS dětskou vesničku

10.07.2020 12:21 Na jižním okraji Atén evakuovali dnes SOS vesničku s dětmi a letní tábor kvůli dýmu z nedalekého…

Mallorca postupně omezení cestovní ruch, ostrov se rozdělí na zóny

10.07.2020 11:57 Vedení španělského ostrova Mallorca schválilo plán regulace cestovního ruchu, který stanoví limit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy