Čína skrze převýchovné tábory buduje částečně totalitní stát, tvrdí Německo

Čína podle německého ministerstva zahraničí buduje autoritářský stát s částečně totalitárními strukturami. Stav lidských práv menšin v zemi se dramaticky zhoršil, Peking postupuje nekompromisně proti jakékoliv opozici a provozuje převýchovné tábory, konstatuje také důvěrná zpráva německé diplomacie, o níž informují list Süddeutsche Zeitung a rozhlasové a televizní stanice NDR a WDR.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Čína, ilustrační foto
doporučujeme

Podle dokumentu z 22. prosince loňského roku je hlavním cílem komunistické vlády udržení moci a vnitřní stability. Nekompromisně proto postupuje proti komukoliv, koho považuje za ohrožení těchto priorit, ať už to jsou režimu kritičtí spisovatelé, blogeři nebo aktivisté za lidská a občanská práva. Jakýkoliv politický dialog, a to i s umírněnými silami, čínské vedení odmítá.

"Podle odhadů je v zemi 75.000 až 100.000 lidí, kteří se živí jako cenzoři," stojí dále ve zprávě, podle níž sílí potlačování nepohodlných názorů i elektronické sledování.

Jako dramaticky horší hodnotí německá diplomacie situaci menšin, a to zejména těch muslimských. Řeč je o převýchovných táborech pro Ujgury, v nichž je zřejmě přes milion osob. "Z internačních táborů přicházejí zprávy o zneužívání, sexuálním násilí a případech úmrtí," stojí také ve zprávě.

Muslimská menšina je v táborech podle dokumentu, který se v této pasáži odvolává na očité svědky, podrobena převýchovným metodám připomínajícím vymývání mozku, vynucené sebekritice, popírání vlastní víry i mnohahodinovým výslechům.

O stavu lidských práv v Číně při svých návštěvách s tamními politiky pravidelně hovoří německá kancléřka Angela Merkelová. Němečtí i evropští politici také kritizovali převýchovné tábory pro Ujgury, žádná konkrétní opatření, například v podobě sankcí, ale dosud nepřijali.

Loading...
Vstupte do diskuze (31)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Starostové zakázali lidem ve Francii onemocnět

19.02.2020 15:42 Symbolické nařízení, které s ironickou nadsázkou zakazuje lidem chodit k lékaři, přijala skupina…

Airbus zrecykluje první obří A380. Udělá z něj visačky

19.02.2020 15:34 První obří letoun Airbus A380, který byl nasazen do provozu v roce 2007, čeká recyklace. Bude…

Bizarní obstrukce trvá. Slovenský parlament je paralyzován

19.02.2020 13:28 Aktualizováno Slovenská sněmovna ani dnes nezahájila rozpravu k sociálnímu balíčku a k istanbulské úmluvě o…

Nelegální migranti se valí přes ČR do Německa. Pochází hlavně z těchto tří…

19.02.2020 12:49 Migranti, kteří nelegálně překračují hranice z Česka do Německa, nejčastěji pocházejí z Turecka,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama