Co odhalil výzkum vesmíru? Z Velké Británie zní slova o klíčovém poznatku

NÁZOR - Do nové dekády vstupujeme utápěni vizí, že naše planeta je ohrožena, konstatuje editorial serveru The Observer. Prestižní týdeník připomíná, že Austrálie hoří, tají grónské a arktické ledovce, tisícům druhů hrozí vyhynutí a milionům lidí ztráta domovů v důsledku rostoucí hladiny moří a desertifikace.

Země a Měsíc

Dříve nemyslitelné ohrožení

Souběžně s tím množství oxidu uhličitého v atmosféře - příčny globálního oteplování, které může zničit náš svět - nezadržitelně roste, upozorňuje editorial. Deklaruje, že naše budoucnost je ohrožena způsobem, který se ještě před pár dekádami zdál nemyslitelný.

"Může se proto zdá divné, že v tomto čase se vědci odhlížejí od našeho zasaženého světa a obnovují svůj zájem o problémy, které leží mimo Zemi - robotické sondy a vozítka, která dostanou lidské bytosti za hranice naší atmosféry na Měsíc, Mars a do zbytku Sluneční soustavy," pokračuje britský týdeník. Dodává, že obnovený zájem o vesmírný výzkum je skutečností, jak ukazuje pohled na nadcházející mise.

Podobná aktivita ve vesmíru byla naposledy plánována v 60. letech minulého století během závodu o dobytí Měsíce, uvádí The Observer. Podotýká, že tentokrát ovšem nepůjde pouze o americké a ruské mise, ale o slovo se hlásí Čína, Indie a Japonsko, stejně jako soukromé společnosti Space X a Boeing, které chystají vypustit vlastní pilotované lodě.

Z dobrého důvodu se tak Evropská vesmírná agentura ESA, jejímž největším a nejaktivnějším členem je Velká Británie, rozhodla v minulých týdnech vystupňovat své plány na výzkum kosmu skrze projekty v hodnotě 12,5 miliardy eur, poukazuje renomovaný server.

Některé z plánovaných misí se budou pochopitelně zabývat vážnou situací naší planety, uznává The Observer. Jako příklad uvádí evropský záměr vypustit novou soustavu satelitů, které budou monitorovat emise oxidu uhličitého všude na Zemi, čímž vznikne první globální systém pro identifikaci nejhorších znečišťovatelů.

Také mnoho dalších zamýšlených pozorovacích družic by mělo vědcům pomoci zadržovat ekologickou hrozbu v podobě globálního oteplování, konstatuje prestižní týdeník.  Dodává, že cesty do vesmíru v sobě nesou ještě další aspekt, který se vztahuje k potížím sužujícím Zemi.

Záložní planeta neexistuje  

"Z vesmíru dokážeme dobře zhodnotit náš svět a jeho zranitelnost," pokračuje editorial. Připomíná, že dokud jsme neposlali sondy na Venuši a Mars, lidé věřili, že na našich nejbližších planetární sousedech může snadno existovat život, avšak přístroje odhalily, že Venuše je kyselinami nasáklé spalující peklo, zatímco Mars již dávně ztratil většinu své atmosféry.

Důvody, proč se vývoj těchto planet z pohledu příhodnosti pro život ubral špatnou cestou, nejsou zatím jasné, ale zajisté je poodhalí další výzkumy, věří britský týdeník. Dodává, že zvláštní pozici našeho světa, kterou ukázaly vesmírné mise, ovšem dobře shrnul astronom Carl Sagan, když komentoval snímek Země pořízený sondou Voyager 1 v roce 1990 ze vzdálenosti 4 miliard kilometrů.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tady. To je domov. To jsme my. Naše přesvědčení, naše iluzorní důležitost, iluze, že máme ve vesmíru jakési privilegované postavení, jsou touto tečkou naprosto jasně zpochybněny," cituje prestižní server Saganův komentář k fotografii, na které Země vypadá jako malý bledý modrý bod.

Země je podle Sagana osamělá kaňka v ohromné okolní vesmírné temnotě a v této nicotě neexistuje žádný náznak, že by odněkud přišla pomoc, která nás zahrání před námi samými, podotýká editorial. Deklaruje, že přesně to nám říká výzkum vesmíru.  

Vesmírné mise ukazují, že neexistuje záložní planeta a šance začít znovu, pokud si zničíme tento svět, upozorňuje The Observer. Konstatuje, že záběry z vesmíru dokazují, jakým pokladem Země je a že si zaslouží mnohem více péče a pozornosti, než se jí momentálně dostává.

Macron bude prvním zahraničním lídrem, kterého letos Merkelová přijme

18.06.2021 08:47 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Berlíně povečeří s německou kancléřkou Angelou…

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní stále 21. z 27 členů EU

18.06.2021 08:35 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské…

V Německu nadále ubývá nových případů nákazy, za poslední den jich je 1067

18.06.2021 08:08 V Německu za posledních den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před…

Střelec zaútočil v Německu. Zabil dva lidi

17.06.2021 21:53 Aktualizováno Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si…

Portugalsko o víkendu zakáže cesty z a do Lisabonu

17.06.2021 19:56 Portugalská vláda dnes vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů.…

Ve Francii až na výjimky už nemusí nosit venku roušky

17.06.2021 17:26 Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 16:57 Aktualizováno Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

Summit Bidena a Putina byl důležitý, řekl šéf slovenské diplomacie Korčok

17.06.2021 16:06 Za mimořádně důležitý a za prostředek k dalšímu nezvyšování napětí mezi Spojenými státy a Ruskem…

Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova…

17.06.2021 14:48 Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže,…

Soud EU podpořil majitele copyrightu, mohou žádat data lidí sdílejících…

17.06.2021 13:34 Soudní dvůr Evropské unie se dnes postavil na stranu majitelů autorských práv, kteří se snaží ve…

Související:

Právě se děje