Zemi zasáhne několik slunečních bouří. První dorazí už ve čtvrtek

Už ve čtvrtek 30. listopadu může Zemi zasáhnout sluneční bouře, která může narušit rádiové a GPS signály. Podle zahraničních médií to dnes uvedl Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Další bouře pak Zemi zřejmě zasáhne v pátek.

Výron koronální hmoty (CME) může na Zemi dorazit 30. listopadu. Sluneční bouře znamená uvolnění slunečních vln obsahujících vysoce nabité ionty schopné poškodit satelity a komunikační systémy na Zemi.

NASA varovala, že blížící se sluneční bouře může mít za následek 15 hodin dlouhou sluneční erupci třídy G2, což naznačuje potenciálně intenzivní sluneční bouři. Podle serveru Yahoo jde o následek silné sluneční erupce, k níž došlo v posledních dnech.

Podle expertky Tamithy Skovové se mohou během sluneční bouře vyskytnout intenzivní polární záře, které osvětlí oblohu díky intenzivní interakci CME s termosférickou vrstvou atmosféry, kde se mohou ionty volně pohybovat.

Sluneční bouře obvykle naruší rádiové a GPS signály. Silná erupce plazmy a magnetických polí ze sluneční koróny může interagovat s magnetickým polem Země a ionosférou, což vede ke geomagnetickým bouřím a už zmíněným polárním zářím.

Doporučené články

I když se předpokládá, že nadcházející sluneční bouře bude relativně malá, stále by mohla způsobit výpadek rádiových a GPS signálů, zejména v blízkosti pólů. Experti podotýkají, že se rušení mohou nahromadit a mohou být zaznamenána globálně.

Rozsáhlé sluneční bouře mohou obvykle způsobit narušení a výpadky internetu v různých regionech. Jejich účinky ale obvykle přetrvávají jen několik hodin. Čtvrteční sluneční bouře však nebude jediná, která by Zemi mohla zasáhnout.

Na Slunci totiž proběhly nejméně tři výrony koronální hmoty. CME může trvat 1 až 3 dny, než se dostane do zemské atmosféry. Podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) zasáhne další sluneční bouře Zemi zřejmě v pátek. A ta už bude silnější.

NOAA má pětibodovou hodnotící stupnici pro sluneční bouře, která se pohybuje v rozsahu od G1 do G5. Modely naznačují, že ve čtvrtek Zemi zřejmě zasáhne úroveň G1, čili malá. Úroveň G2, tedy střední, pak dorazí v pátek.

Doporučené články

Zároveň ale experti podle televize Fox dodávají, že pro většinu lidí geomagnetická bouře nebude mít žádný dopad. Až silná (G3) bouře může způsobit citelnější narušení satelitní navigace a nízkofrekvenční rádiové navigace. 

Výron koronální hmoty (CME = coronal mass ejection) je oblast plazmatu a magnetického pole, která je vyvržena ze sluneční koróny do vesmíru. Sluneční koróna je vnější vrstva atmosféry Slunce, která se rozprostírá daleko za sluneční fotosféru.

CME představuje velký tok ionizované hmoty, který uniká ze Slunce a může být vypuzen do okolního prostoru. Tyto výrony mohou nést velké množství sluneční hmoty a magnetického pole.

Během CME dochází k náhlé změně sluneční atmosféry, která může mít různé důsledky pro prostředí ve vesmíru a zejména pro magnetosféru Země. Když dorazí k Zemi, mohou CME vyvolat geomagnetické bouře.

Tyto bouře mohou ovlivnit magnetické pole Země a vyvolat polární záře, ale také mohou narušit elektrické systémy, satelity a komunikaci na Zemi. 

Související

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

Více souvisejících

Slunce Země vesmir

Aktuálně se děje

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

včera

včera

včera

Bašár al-Asad

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

včera

včera

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony

Ukrajina čelí bezprecedentní vlně ruských vzdušných útoků, které cílí nejen na frontu, ale i na města hluboko ve vnitrozemí. V Kyjevě i dalších regionech se opakují noční nálety stovek dronů a raket. Nová taktika Ruska spočívá v masivním nasazení bezpilotních letounů, které přetěžují ukrajinskou obranu a ničí civilní infrastrukturu. Obětí přibývá a roste i tlak na spojence, aby urychleně posílili dodávky obranných systémů.

včera

včera

včera

Donald Trump po atentátu v Butleru.

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí

Tajná služba USA suspendovala šest agentů, kteří loni zajišťovali bezpečnost volebního mítinku v pensylvánském Butleru, kde došlo k atentátu na tehdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Suspendace trvají 10 až 42 dnů bez platu. Kritici však upozorňují, že tresty nejsou dostatečné a že odpovědnost byla přenesena pouze na regionální pracovníky, zatímco členové Trumpovy osobní ochranky zůstali z velké části nedotčeni.

včera

včera

V Texasu odklízejí následky tragických povodní. Prohlédněte si galerii

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící

Neutuchající neštěstí v americkém státě Texas nadále pokračuje. Po bleskových povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe, místní úřady stále evidují 160 pohřešovaných. Dosud bylo potvrzeno 121 úmrtí. Záchranné operace vedené složkami integrovaného záchranného systému, armádou i dobrovolníky pokračují ve vyhledávání nezvěstných a v odstraňování škod.

včera

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost

V Česku se proslýchalo o tom, že Rusové plánují teroristický útok. Bezpečnostní složky státu nicméně možnou bezpečnostní hrozbu prověřily a vyvrátily. Byla také přijata nespecifikovaná preventivní opatření. Nikdo nebyl zatčen ani umístěn do vazby, informovalo Vojenské zpravodajství. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy