Zemi zasáhne několik slunečních bouří. První dorazí už ve čtvrtek

Už ve čtvrtek 30. listopadu může Zemi zasáhnout sluneční bouře, která může narušit rádiové a GPS signály. Podle zahraničních médií to dnes uvedl Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Další bouře pak Zemi zřejmě zasáhne v pátek.

Výron koronální hmoty (CME) může na Zemi dorazit 30. listopadu. Sluneční bouře znamená uvolnění slunečních vln obsahujících vysoce nabité ionty schopné poškodit satelity a komunikační systémy na Zemi.

NASA varovala, že blížící se sluneční bouře může mít za následek 15 hodin dlouhou sluneční erupci třídy G2, což naznačuje potenciálně intenzivní sluneční bouři. Podle serveru Yahoo jde o následek silné sluneční erupce, k níž došlo v posledních dnech.

Podle expertky Tamithy Skovové se mohou během sluneční bouře vyskytnout intenzivní polární záře, které osvětlí oblohu díky intenzivní interakci CME s termosférickou vrstvou atmosféry, kde se mohou ionty volně pohybovat.

Sluneční bouře obvykle naruší rádiové a GPS signály. Silná erupce plazmy a magnetických polí ze sluneční koróny může interagovat s magnetickým polem Země a ionosférou, což vede ke geomagnetickým bouřím a už zmíněným polárním zářím.

Doporučené články

I když se předpokládá, že nadcházející sluneční bouře bude relativně malá, stále by mohla způsobit výpadek rádiových a GPS signálů, zejména v blízkosti pólů. Experti podotýkají, že se rušení mohou nahromadit a mohou být zaznamenána globálně.

Rozsáhlé sluneční bouře mohou obvykle způsobit narušení a výpadky internetu v různých regionech. Jejich účinky ale obvykle přetrvávají jen několik hodin. Čtvrteční sluneční bouře však nebude jediná, která by Zemi mohla zasáhnout.

Na Slunci totiž proběhly nejméně tři výrony koronální hmoty. CME může trvat 1 až 3 dny, než se dostane do zemské atmosféry. Podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) zasáhne další sluneční bouře Zemi zřejmě v pátek. A ta už bude silnější.

NOAA má pětibodovou hodnotící stupnici pro sluneční bouře, která se pohybuje v rozsahu od G1 do G5. Modely naznačují, že ve čtvrtek Zemi zřejmě zasáhne úroveň G1, čili malá. Úroveň G2, tedy střední, pak dorazí v pátek.

Doporučené články

Zároveň ale experti podle televize Fox dodávají, že pro většinu lidí geomagnetická bouře nebude mít žádný dopad. Až silná (G3) bouře může způsobit citelnější narušení satelitní navigace a nízkofrekvenční rádiové navigace. 

Výron koronální hmoty (CME = coronal mass ejection) je oblast plazmatu a magnetického pole, která je vyvržena ze sluneční koróny do vesmíru. Sluneční koróna je vnější vrstva atmosféry Slunce, která se rozprostírá daleko za sluneční fotosféru.

CME představuje velký tok ionizované hmoty, který uniká ze Slunce a může být vypuzen do okolního prostoru. Tyto výrony mohou nést velké množství sluneční hmoty a magnetického pole.

Během CME dochází k náhlé změně sluneční atmosféry, která může mít různé důsledky pro prostředí ve vesmíru a zejména pro magnetosféru Země. Když dorazí k Zemi, mohou CME vyvolat geomagnetické bouře.

Tyto bouře mohou ovlivnit magnetické pole Země a vyvolat polární záře, ale také mohou narušit elektrické systémy, satelity a komunikaci na Zemi. 

Související

Fantastický snímek erupce na Slunci, 2012

Zemi zasáhla nejsilnější sluneční erupce za poslední roky

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek zachytil nejsilnější sluneční erupci od roku 2017. Ve Spojených státech a dalších zemích způsobila poruchy rádiového spojení trvající dvě hodiny. Problémy měli například piloti letadel.

Více souvisejících

Slunce Země vesmir

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy