Počet nakažených koronavirem v Lombardii na severu Itálie se za poslední den zvýšil o 2500, což je to mnohem větší nárůst než v předchozích dnech, informoval guvernér regionu Attilio Fontana. Lombardie je italským epicentrem infekce. Do Bergama dnes dorazilo 104 zdravotníků z Ruska, kteří mají pracovat v tamní polní nemocnici.
"Dnešní čísla, bohužel, nejsou dobrá. Je tu v porovnání s předchozími dny strmý nárůst," řekl podle serveru giornaledibrescia.it guvernér Fontana. Předběžné údaje nyní podle něj vykázaly nárůst o 2500 infikovaných za den. Ve středu přitom úřady informovaly o zvýšení počtu nakažených ve stejné oblasti o 1643 na celkových 32.346.
"Snažíme se reagovat na požadavky všech občanů, ale musíme se starat zejména o to, aby se snížil počet nově infikovaných. Naši lékaři a ošetřovatelky jsou na konci sil. Pracují za neslýchaných podmínek," uvedl Fontana.
Lombardie se snaží zabránit zhroucení zdravotního systému, který je už týdny přetížený. Chybí lůžka na jednotkách intenzivní péče, lékaři i zdravotní sestry. Podle dnešní bilance lékařské organizace FNOMCeO se dosud koronavirem v Itálii nakazilo 6025 zdravotníků, tisíce dalších jsou v karanténě. Nejméně 36 lékařů s nemocí COVID-19 zemřelo, posledními třemi oběťmi jsou lékaři z Bergama.
V Nizozemsku i Belgii dál roste počet nakažených koronavirem i pacientů, kteří nemoci COVID-19 podlehli. Podle dnešní bilance zveřejněné ústavem veřejného zdraví (RIVM) se v Nizozemsku potvrdilo už 7432 případů nákazy, belgický zdravotnický úřad informoval o 6235 případech. Mrtvých je v Nizozemsku 434, v Belgii 220. Dvě sousedící země přijaly v boji proti viru odlišná opatření, což vytvořilo kuriózní situaci v obcích Baarle-Nassau a Baarle-Hertog, které jsou jedinou komunitou s částmi patřícími k území obou států.
Za posledních 24 hodin v Nizozemsku přibylo 1019 nových případů, tedy 16 procent. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, za stejnou dobu podlehlo dalších 78 pacientů. V nemocnici je v současnosti 2151 infikovaných.
"Počet pacientů přijatých do nemocnic a počet úmrtí roste méně rychle, než by se dalo očekávat v případě, že by se nepřijala žádná opatření," uvedl k bilanci RIVM. Podle něj to může znamenat, že opatření, která nizozemská vláda přijala, mohly šíření viru zpomalit. Na přesnější závěry je ale podle RIVM třeba počkat přinejmenším do konce tohoto týdne.
Nizozemsko přijalo mnoho opatření k omezení sociálních kontaktů. Uzavřelo například školy, restaurace, bary a zakázalo veřejná shromáždění. Belgická vláda zašla ještě dál a nařídila uzavření všech obchodů kromě těch s potravinami a lékáren.
To vytváří poněkud složitou situaci v obcích Baarle-Nassau a Baarle-Hertog, které za normálních okolností tvoří dohromady jedno běžně fungující městečko. To leží kompletně v Nizozemsku v blízkosti jeho jižní hranice, ovšem v důsledku dávných obchodů s půdou je součástí komunity 22 enkláv patřících do Belgie, v nichž je navíc dalších několik nizozemských "ostrůvků". Tyto hranice byly v posledních dekádách pro místní obyvatele zcela neviditelné, kvůli různě přísným omezením ale nyní ožívají.
"Tohle jsou všechno nizozemské obchody, ale v Belgii by musely být v téhle době koronaviru zavřené," řekl agentuře Reuters starosta belgické části Baarle-Hertog Frans De Bont, když ukazoval na několik prodejen v nizozemském úseku jedné ulice. "Bydlím jen 50 metrů odsud, chodím kolem nich, ale do žádného z těch obchodů teď nemůžu, protože jsem Belgičan," pokračoval.
V jedné prodejně se dokonce objevila páska, která odděluje belgickou část, do níž zákazníci nemohou. Potraviny a léky si nicméně Belgičané stále mohou nakupovat i v Nizozemsku, stejně tak tam mohou chodit k lékaři, vysvětluje Reuters.
V Belgii se dosud potvrdilo 6235 případů nákazy koronavirem a 220 lidí zde nemoci COVID-19 podlehlo. Za posledních 24 hodin přibylo 1298 infikovaných, což je nejvíce od počátku epidemie v zemi, a 42 mrtvých.
"Vrchol (šíření nákazy) očekáváme na začátku dubna," uvedl virolog Steven van Gucht z belgického zdravotnického úřadu. Správnost výpočtu bude ale podle něj záviset na tom, zda všichni omezili sociální kontakt aspoň o polovinu. Od minulé středy v Belgii platí celostátní karanténa.
Belgie doufá, že by mohla v příštích dnech testovat na koronavirus až 10.000 lidí denně. Nyní denně provádí asi 2000 testů.
Lucembursko, třetí země takzvaného Beneluxu, má podle posledních informací místního ministerstva zdravotnictví 1333 potvrzených případů na 600.000 obyvatel. Obětí si nemoc COVID-19 v malém velkovévodství dosud vyžádala osm.
Související
I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?
Zákaz telefonů ve školách: Nizozemí není první. Průkopníci si opatření pochvalují
Itálie , Nizozemí , Belgie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
před 4 hodinami
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
před 5 hodinami
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
před 5 hodinami
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
před 6 hodinami
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
před 7 hodinami
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
před 7 hodinami
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
před 7 hodinami
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
před 8 hodinami
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
před 9 hodinami
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
před 9 hodinami
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
před 9 hodinami
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
před 10 hodinami
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
před 10 hodinami
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
před 11 hodinami
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
před 11 hodinami
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
před 12 hodinami
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
před 12 hodinami
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
před 13 hodinami
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě