David namísto Dory. Německo se vrací k hláskování z časů před nástupem Hitlera

Německo upustí od používání hláskovací tabulky, kterou zavedli po nástupu diktátora Adolfa Hitlera k moci nacisté, protože ta předchozí pro ně obsahovala příliš mnoho židovských jmen. O této iniciativě Michaela Blumeho, pověřence pro potírání antisemitismu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko, informuje portál tagesschau.de.

Hitler při projevu v říšském sněmu, kde napadá prezidenta Roosevelta, 11. prosince 1941.
doporučujeme

Německo se od podzimu příštího roku na základě rozhodnutí tamního institutu pro normy (DIN) vrátí k systému hláskování, jaký se používal za meziválečné výmarské republiky. V roce 1934 ale nacisté z tabulky vyřadili například "D jako David" a nahradili ho "Dorou", hlásku N nesměl zastupovat Nathan, nově to musel být Nordpol (severní pól). Podobně nežádoucím se stal Zacharias pro písmeno Z, kterého nacisté vyměnili za slovo Zeppelin. Tabulka se sice dočkala úprav v roce 1950, většina změn zavedených v období vlády Adolfa Hitlera však zrušena nebyla.

Portál britského deníku The Guardian píše, že podle Michaela Blumeho na příkladu změny "Nathana na Nordpol, což se stále používá, je vidět, jak hluboce tento plán nacistů pronikl do našeho myšlení, když se nad tím nikdo ani nepozastavuje". Prezident Ústřední rady Židů v Německu Josef Schuster Blumeho iniciativu uvítal s tím, že "je nejvyšší čas, abychom se osvobodili od jazyka nacistů a jeho reliktů".

Za rok má vzniknout úplně nová hláskovací tabulka, kde budou jednotlivé hlásky zastupovat pravděpodobně názvy měst. Předpokládá se, že začne platit na podzim roku 2022.

Historikové podle The Guardian rozhodnutí změnit hláskovací tabulku, které může na první pohled vypadat jako marginální byrokratické opatření, považují za důležité připomenutí temných stránek dějin Německa. Vymazání židovských jmen mohlo sloužit jako předzvěst nacistických plánů vyvraždit miliony Židů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí v EU se během druhé vlny zvýšil. V říjnu bylo nejhorší Česko

22.01.2021 12:45 Počet úmrtí během podzimních měsíců, kdy státy Evropské unie zasáhla druhá vlna epidemie covidu-19,…

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 12:32 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 11:40 Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Německo eviduje již přes 50.000 zemřelých s koronavirem

22.01.2021 06:49 V Německu zemřelo od začátku pandemie již 50.642 lidí v souvislosti s koronavirem. Za poslední den…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama