Do Německa proniklo od srpna 4300 migrantů přes Bělorusko

Do Německa se trasou přes Bělorusko a Polsko od srpna nelegálně dostalo více než 4300 migrantů. Převážně šlo o lidi z Iráku a Sýrie, Jemenu a Íránu, informovala dnes agentura DPA s odvoláním na sdělení spolkové policie.

Policie staví nejnovější bilanci do kontrastu s 26 osobami, které do Německa po této trase nelegálně vstoupily mezi lednem a červencem letošního roku. V srpnu to bylo už 474 lidí a v září 1914. Za prvních 11 dnů měsíce října pak dalších 1934 migrantů.

Azylová centra se plní především ve spolkové zemi Braniborsko, které momentálně ubytovává zhruba 2600 běženců. Běžná kapacita 3500 míst byla pomocí vyhřívaných stanů krátkodobě navýšena na 4600 míst, přičemž se do budoucna počítá s dalším rozšířením až na 5000 míst, uvedl vedoucí úřadu pro cizince v pohraničním městě Eisenhüttenstadt Olaf Jansen.

Přeplněná však tato zařízení zatím nejsou. "Není to dramatický stav, ale těžká situace," řekl Jansen s tím, že největší výzvou je dodržování covidové karantény pro všechny nově příchozí. Podle Jansena budou počty migrantů nejspíše dále stoupat.

Vlády několika členských zemí Evropské unie viní běloruský režim Alexandra Lukašenka, že posílá přes hranici migranty ve snaze destabilizovat EU a pomstít se za unijní sankce. Polsko a pobaltské státy Litva a Lotyško začaly na svých hranicích s Běloruskem stavět ploty a jiné bariéry.

Související

Více souvisejících

Německo uprchlíci

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 36 minutami

před 46 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy