Epidemie není u konce, varoval Macron. Francie má nejvíc nákaz od dubna

Francouzský prezident Emmanuel Macron po dnešním jednání bezpečnostní rady varoval, že epidemická krize ještě není u konce. Informovaly o tom světové tikové agentury. Tempo nárůstu nových případů případů nejeví známky zpomalení, dodal mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal. Francie dnes zaznamenala bezmála 31.000 nových případů nákazy, což je nejvíc od konce dubna.

Macron vyzval Francouze, aby se nechali očkovat. V zemi se posledních několik týdnů zvyšují denní bilance potvrzených infekcí, přičemž většina patří k nakažlivější variantě delta.

"Pod vlivem takzvané varianty delta je situace více než složitá," uvedl prezident. "Zdravotnická krize jasně není u konce ... Budeme s tímto virem žít několik dalších měsíců," dodal.

Francouzské úřady za poslední den oznámily 30.920 případů infekce. Hranici 30.000 případů za den tak země překonala poprvé od 28. dubna. Bilance je zhruba třináctkrát vyšší než 27. června, kdy byla Francie na minimu 1816 případů, napsala agentura Reuters.

Macronův kabinet kvůli neustupující epidemii po lidech vyžaduje, aby se před vstupem do restaurací, kaváren či při cestování na delší vzdálenosti prokázali takzvaným zdravotním pasem. Attal dnes oznámil, že v některých regionech bude toto potvrzení o prodělání nemoci, očkování či negativním testu potřeba i pro vstup do obchodních center. Už od července platí pro kulturní, společenská a sportovní střediska.

Macron také vyjádřil obavy ohledně "naléhavé" situace na francouzských zámořských územích, konkrétně na karibských ostrovech Guadeloupe a Martinik. Ty evidují okolo 1200 až 1800 případů na 100.000 obyvatel, zatímco pevninská Francie jich má v průměru 235.

"Musíme ukázat, že vakcinace je tou nejefektivnější odpovědí na variantu delta," uvedl prezident a zdůraznil, že na obou ostrovech je plně očkováno okolo 20 procent lidí starších 12 let. V pevninské Francii, která v úterý do Karibiku vyslala okolo 300 zdravotnických pracovníků, je to 66 procent.

Martinik v úterý na tři týdny zpřísnil karanténu, při které zavřel veřejné pláže, hotely, kulturní zařízení i většinu obchodů. Zavedení stejných omezení dnes oznámil i Guadeloupe.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron Francie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 26 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy