Erdogan hovořil s Merkelovou, chce uspořádat summit s EU

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce uspořádat do konce června summit mezi Tureckem a Evropskou unií. Řekl to dnes v telefonátu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, napsala agentura AFP. Německá kancléřka přivítala pozitivní vývoj ve sporu mezi Aténami a Ankarou o turecký geologický průzkum ve východním Středomoří.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

"Prezident Erdogan zopakoval své přání uspořádat summit EU - Turecko do konce portugalského předsednictví," uvedla kancelář tureckého prezidenta.

Německo, do prosince předsednická země unijního bloku, výrazně podpořilo Řecko a Kypr při sporech s Ankarou o geologický průzkum ve východním Středomoří. Na konci ledna Turecko a Řecko obnovily po čtyřleté pauze přímé rozhovory, jež by se měly týkat i tohoto problému.

"Kancléřka přivítala nedávné pozitivní signály a kladný vývoj ve východním Středomoří," uvedla německá vláda po telefonátu s Erdoganem. Kancléřka zdůraznila, že v rozhovorech je nutné udělat pokrok.

Zlepšení vztahů s Tureckem, které je stále oficiálně kandidátem na členství v unii, konstatovala při lednové návštěvě tureckého ministra zahraničí také Evropská komise. Ta pracuje na posílení sankcí vůči tureckým subjektům zapojeným do průzkumu. Podobu nových sankcí, na nichž se členské země dohodly v prosinci, ale komise stále nedokončila.

Spory o vymezení ekonomických zón ve Středomoří trvají mezi Řeckem, Tureckem a Kyprem desítky let. Napětí ale v druhé polovině roku zvýšil turecký geologický průzkum, jehož účelem je zjistit zásoby ropy a plynu ve východním Středomoří. Atény varovaly, že průzkum porušuje mezinárodní právo, protože se uskutečnil na řeckém pevninském šelfu. Ankara se však domnívá, že na průzkum má plné právo.

Třecích ploch mezi Evropskou unií a Tureckem je ale více, uvedla agentura AFP. EU minulý týden silně kritizovala turecké úřady za tvrdý postup proti studentským demonstracím v Istanbulu a vyjádřila obavu o stavu lidských práv v zemi. Ankara mezinárodní kritiku odmítla.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně pět lidí

06.03.2021 14:44 Aktualizováno Při havárii autobusu na jihovýchodě Polska zahynulo v noci na dnešek nejméně pět lidí a další čtyři…

Polsko chce pomoci Česku s koronavirovými pacienty, čeká na signál

06.03.2021 13:40 Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii koronaviru a čeká na signál české strany,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama