EU chce USA přimět ke změně plánu pro Blízký východ

Evropská unie chce přes odlišné názory hledat se Spojenými státy společnou řeč v klíčových tématech zahraniční politiky jako jsou vztahy s Čínou či blízkovýchodní mírový proces. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell po dnešní videokonferenci ministrů zahraničí zemí EU s jejich americkým kolegou Mikem Pompeem prohlásil, že Washington by se měl zapojit do snah o oživení mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci. Základem by však podle Borrella neměl být americký plán, který de facto schvaluje možnou anexi palestinských území, s níž EU nesouhlasí.

Plán amerického prezidenta Donalda Trumpa pro mír mezi Izraelem a Palestinci počítá s tím, že by si Izrael ponechal většinu osad na Západním břehu Jordánu, tedy na území, se kterým Palestinci počítají pro svůj budoucí stát. Palestinci takový plán odmítli a jednání s Washingtonem bojkotují.

Izraelská vláda posílená podporou USA chce v červenci debatovat o případném připojení židovských osad a Jordánského údolí na Západním břehu Jordánu. EU ovšem tento plán odmítá, ačkoli v názoru na to, jak jej Izraeli vymluvit, není jednotná.

Unijní ministři se dnes snažili najít rovnováhu mezi snahou zachovat spojenectví s Washingtonem a přesvědčit Pompea k postoji přijatelnějšímu pro obě strany blízkovýchodního konfliktu.

Borrell po jednání poznamenal, že Trumpův návrh opět rozhýbal dlouhodobě zablokovaný proces. "Tento potenciál může být využit k zahájení společné mezinárodní snahy založené na existujících mezinárodně dohodnutých parametrech. Není ale žádným tajemstvím... že plán představený USA není v souladu s těmito parametry," řekl Borrell novinářům v narážce na možnou anexi palestinských území.

Unijní země chtějí proti Trumpovu plánu postavit diplomatické snahy o dialog se zapojením obou stran letitého konfliktu. EU však oslabuje nejednotný přístup členských zemí. Tvrdší postoj vůči Izraeli prosazují například Španělsko, Francie či Lucembursko, jehož ministr zahraničí volá po protiizraelských sankcích. Tradičními spojenci Izraele jsou naproti tomu Česko či Maďarsko, jejichž zástupci postihy nepodporují.

"Další posílení transatlantické vazby je v zájmu EU i USA," vyjádřil po jednání na twitteru český ministr zahraničí Tomáš Petříček názor sdílený ministry většiny unijních zemí.

S šéfem americké diplomacie dnes evropští ministři debatovali i o druhém sporném tématu, jímž jsou vztahy s Čínou. Washington se s Pekingem rozhádal kvůli pandemii covidu-19, kterou Trump označuje za "čínský virus". Kvůli kontroverznímu čínskému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong zase USA pohrozily Pekingu sankcemi. Státy EU naproti tomu nemají jednotný pohled na to, jak zareagovat na zákon potenciálně omezující hongkongskou autonomii, a jako blok volí v obavě z poškození vztahů s Čínou spíše mírnější přístup.

"Pro nás je důležité, abychom společně s USA našli způsob, jak vzájemně sdílet své obavy a hájit společné hodnoty a zájmy," shrnul dnešní jednání Borrell.

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké) Mike Pompeo

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 6 hodinami

před 6 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Čína už se stává hrozbou nejen na Zemi, varuje NASA

Čína posiluje své kapacity ve vesmíru a využívá svůj civilní program k maskování svých vojenských cílů, řekl dnes ředitel amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Bill Nelson.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy