EU chce USA přimět ke změně plánu pro Blízký východ

Evropská unie chce přes odlišné názory hledat se Spojenými státy společnou řeč v klíčových tématech zahraniční politiky jako jsou vztahy s Čínou či blízkovýchodní mírový proces. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell po dnešní videokonferenci ministrů zahraničí zemí EU s jejich americkým kolegou Mikem Pompeem prohlásil, že Washington by se měl zapojit do snah o oživení mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci. Základem by však podle Borrella neměl být americký plán, který de facto schvaluje možnou anexi palestinských území, s níž EU nesouhlasí.

Mike Pompeo
doporučujeme

Plán amerického prezidenta Donalda Trumpa pro mír mezi Izraelem a Palestinci počítá s tím, že by si Izrael ponechal většinu osad na Západním břehu Jordánu, tedy na území, se kterým Palestinci počítají pro svůj budoucí stát. Palestinci takový plán odmítli a jednání s Washingtonem bojkotují.

Izraelská vláda posílená podporou USA chce v červenci debatovat o případném připojení židovských osad a Jordánského údolí na Západním břehu Jordánu. EU ovšem tento plán odmítá, ačkoli v názoru na to, jak jej Izraeli vymluvit, není jednotná.

Unijní ministři se dnes snažili najít rovnováhu mezi snahou zachovat spojenectví s Washingtonem a přesvědčit Pompea k postoji přijatelnějšímu pro obě strany blízkovýchodního konfliktu.

Borrell po jednání poznamenal, že Trumpův návrh opět rozhýbal dlouhodobě zablokovaný proces. "Tento potenciál může být využit k zahájení společné mezinárodní snahy založené na existujících mezinárodně dohodnutých parametrech. Není ale žádným tajemstvím... že plán představený USA není v souladu s těmito parametry," řekl Borrell novinářům v narážce na možnou anexi palestinských území.

Unijní země chtějí proti Trumpovu plánu postavit diplomatické snahy o dialog se zapojením obou stran letitého konfliktu. EU však oslabuje nejednotný přístup členských zemí. Tvrdší postoj vůči Izraeli prosazují například Španělsko, Francie či Lucembursko, jehož ministr zahraničí volá po protiizraelských sankcích. Tradičními spojenci Izraele jsou naproti tomu Česko či Maďarsko, jejichž zástupci postihy nepodporují.

"Další posílení transatlantické vazby je v zájmu EU i USA," vyjádřil po jednání na twitteru český ministr zahraničí Tomáš Petříček názor sdílený ministry většiny unijních zemí.

S šéfem americké diplomacie dnes evropští ministři debatovali i o druhém sporném tématu, jímž jsou vztahy s Čínou. Washington se s Pekingem rozhádal kvůli pandemii covidu-19, kterou Trump označuje za "čínský virus". Kvůli kontroverznímu čínskému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong zase USA pohrozily Pekingu sankcemi. Státy EU naproti tomu nemají jednotný pohled na to, jak zareagovat na zákon potenciálně omezující hongkongskou autonomii, a jako blok volí v obavě z poškození vztahů s Čínou spíše mírnější přístup.

"Pro nás je důležité, abychom společně s USA našli způsob, jak vzájemně sdílet své obavy a hájit společné hodnoty a zájmy," shrnul dnešní jednání Borrell.

Témata: EU | USA | Mike Pompeo | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 00:01 NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Conteho italská vláda chce v rámci obnovy ekonomiky omezit byrokracii

07.07.2020 19:14 Italská vláda dnes schválila soubor opatření, který má zjednodušit byrokracii. Ta je dlouho…

Růst počtu nakažených je ve Švédsku nejnižší od května

07.07.2020 18:31 Denní přírůstek počtu nakažených infekčním onemocněním covid-19 ve Švédsku klesl na nejnižší úroveň…

Šéf slovenské sněmovny Kollár přečkal hlasování o odvolání, jež navrhl

07.07.2020 18:04 Aktualizováno Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár dnes přečkal hlasování poslanců o svém odvolání, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy