EU odsoudila raketové útoky z Gazy na Izrael. Vyzývá ke klidu zbraní

Evropská unie dnes odsoudila raketové útoky z Pásma Gazy na Izrael a vyzvala všechny strany konfliktu ke snížení napětí, aby se zabránilo dalším civilním obětem na životech. Informovala o tom agentura Reuters.

Eurozpravy.cz

Palestinské militantní skupiny na Izrael nepřetržitě odpalovaly rakety a izraelská armáda v noci na dnešek podnikla na Pásmo Gazy četné nálety. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví v Gaze přišlo o život přes 20 Palestinců včetně devíti dětí a více než 100 lidí bylo zraněno. Izrael tvrdí, že zabil nejméně 15 bojovníků Hamásu a jeho spojenců. Hnutí Hamás, které v Gaze vládne, považují Izrael, Spojené státy a EU za teroristickou organizaci.

Nejnovějším bojům předcházela eskalace nepokojů v Jeruzalémě, kterou mimo jiné vyvolává záměr izraelských úřadů vystěhovat několik palestinských rodin ze čtvrti Šajch Džarráh ve východní části města. Do jejich domovů se chtějí nastěhovat židovští osadníci. O vystěhování měl rozhodovat odvolací soud, který ale stání na žádost prokuratury odročil. Soud nižší instance již rozhodl ve prospěch vystěhování. Při střetech v Jeruzalémě byly v posledních dnech zraněny stovky Palestinců a desítky izraelských policistů.

Izrael považuje celý Jeruzalém za své hlavní město, a to včetně východní části, kterou anektoval po válce v roce 1967. Tento krok nezískal mezinárodní podporu. Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu, který má vzniknout na území Izraelem okupovaného Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy.

"Odpalování raket z Gazy proti civilnímu obyvatelstvu Izraele je zcela nepřípustné a podporuje dynamiku eskalace," uvedla Evropská komise v prohlášení vydaném v pondělí pozdě večer. "Je třeba okamžitě zastavit výrazný nárůst násilí na okupovaném Západním břehu Jordánu, jakož i ve východním Jeruzalémě a v Gaze a jejím okolí, " dodala.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v pondělí odsoudil vystěhovávání palestinských rodin z východního Jeruzaléma s tím, že je tento krok nelegální a pouze přispívá k dalšímu napětí na místě.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken také odsoudil raketové útoky z Pásma Gazy na Izrael a vyzval všechny strany konfliktu k zmírnění napětí.

OSN odsoudila násilí v Izraeli a na okupovaných palestinských územích

OSN je velmi znepokojena eskalací násilí v Izraeli a na okupovaných palestinských územích. Podle agentury AFP to dnes řekl mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville.

"Odsuzujeme násilí a podněcování k násilí, jakož i etnické rozdělování a provokace," uvedl Colville na pravidelném briefingu v Ženevě.

Region nyní zažívá nejvážnější vyostření konfliktu za poslední roky, který vyvolala eskalace násilí v okupovaném východním Jeruzalémě, píše AFP.

Při nepokojích v Jeruzalémě byly v posledních dnech zraněny stovky Palestinců a desítky izraelských policistů. Izraelská armáda pak v noci na dnešek podnikla na Gazu četné nálety v odvetě na raketovou palbu Hamásu. O život v Gaze přišlo podle místních zdravotníků na 20 Palestinců včetně devíti dětí. Izrael tvrdí, že zabil nejméně 15 bojovníků Hamásu a jeho spojenců.

Témata: EZ

Slovensko nabídlo Česku pomoc s ubytování lidí, organizuje sbírky

25.06.2021 11:15 Slovensko po ničivé bouři, která zasáhla ve čtvrtek Moravu, nabídlo Česku pomoc s ubytováním lidí.…

Naprostá zkáza, komentuje světový tisk řádění tornáda. Některá média dění…

25.06.2021 11:00 Jako ve válce popisuje německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) škody po čtvrtečním řádění…

Na Moravě zasahují sanitky ze Slovenska, připraveni jsou i hasiči, řekl…

25.06.2021 00:53 Aktualizováno Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě nyní zasahuje sedm slovenských sanitek po…

Evropu zasáhly silné bouřky. Tornádo v Polsku poškodilo desítky budov

24.06.2021 23:26 Extrémní počasí působí problémy v řadě evropských zemí. Silné bouřky, které doprovázejí lijáky a…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

24.06.2021 21:25 Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby…

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Související:

Právě se děje