EU odsoudila raketové útoky z Gazy na Izrael. Vyzývá ke klidu zbraní

Evropská unie dnes odsoudila raketové útoky z Pásma Gazy na Izrael a vyzvala všechny strany konfliktu ke snížení napětí, aby se zabránilo dalším civilním obětem na životech. Informovala o tom agentura Reuters.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Palestinské militantní skupiny na Izrael nepřetržitě odpalovaly rakety a izraelská armáda v noci na dnešek podnikla na Pásmo Gazy četné nálety. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví v Gaze přišlo o život přes 20 Palestinců včetně devíti dětí a více než 100 lidí bylo zraněno. Izrael tvrdí, že zabil nejméně 15 bojovníků Hamásu a jeho spojenců. Hnutí Hamás, které v Gaze vládne, považují Izrael, Spojené státy a EU za teroristickou organizaci.

Nejnovějším bojům předcházela eskalace nepokojů v Jeruzalémě, kterou mimo jiné vyvolává záměr izraelských úřadů vystěhovat několik palestinských rodin ze čtvrti Šajch Džarráh ve východní části města. Do jejich domovů se chtějí nastěhovat židovští osadníci. O vystěhování měl rozhodovat odvolací soud, který ale stání na žádost prokuratury odročil. Soud nižší instance již rozhodl ve prospěch vystěhování. Při střetech v Jeruzalémě byly v posledních dnech zraněny stovky Palestinců a desítky izraelských policistů.

Izrael považuje celý Jeruzalém za své hlavní město, a to včetně východní části, kterou anektoval po válce v roce 1967. Tento krok nezískal mezinárodní podporu. Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu, který má vzniknout na území Izraelem okupovaného Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy.

"Odpalování raket z Gazy proti civilnímu obyvatelstvu Izraele je zcela nepřípustné a podporuje dynamiku eskalace," uvedla Evropská komise v prohlášení vydaném v pondělí pozdě večer. "Je třeba okamžitě zastavit výrazný nárůst násilí na okupovaném Západním břehu Jordánu, jakož i ve východním Jeruzalémě a v Gaze a jejím okolí, " dodala.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v pondělí odsoudil vystěhovávání palestinských rodin z východního Jeruzaléma s tím, že je tento krok nelegální a pouze přispívá k dalšímu napětí na místě.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken také odsoudil raketové útoky z Pásma Gazy na Izrael a vyzval všechny strany konfliktu k zmírnění napětí.

OSN odsoudila násilí v Izraeli a na okupovaných palestinských územích

OSN je velmi znepokojena eskalací násilí v Izraeli a na okupovaných palestinských územích. Podle agentury AFP to dnes řekl mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville.

"Odsuzujeme násilí a podněcování k násilí, jakož i etnické rozdělování a provokace," uvedl Colville na pravidelném briefingu v Ženevě.

Region nyní zažívá nejvážnější vyostření konfliktu za poslední roky, který vyvolala eskalace násilí v okupovaném východním Jeruzalémě, píše AFP.

Při nepokojích v Jeruzalémě byly v posledních dnech zraněny stovky Palestinců a desítky izraelských policistů. Izraelská armáda pak v noci na dnešek podnikla na Gazu četné nálety v odvetě na raketovou palbu Hamásu. O život v Gaze přišlo podle místních zdravotníků na 20 Palestinců včetně devíti dětí. Izrael tvrdí, že zabil nejméně 15 bojovníků Hamásu a jeho spojenců.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO chce na summitu stvrdit vazby USA s Evropou a připravit se na nové…

13.06.2021 10:15 Příležitostí stvrdit návrat k pevnějším vazbám mezi Spojenými státy a Evropou bude pro lídry zemí…

Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat v případu vraždy Kuciaka

13.06.2021 10:05 Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat o trojici obžalovaných v případu vraždy novináře…

V Německu přibylo 1489 nakažených a 18 mrtvých

13.06.2021 08:03 V Německu přibylo za uplynulý den 1489 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 18 úmrtí…

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama