EU se údajně chystá vystupňovat spor s Londýnem kolem Severního Irska

Evropská unie plánuje do konce měsíce adresovat Británii "poslední varování" ve sporu kolem údajného porušení části brexitové dohody, která se týká obchodního režimu v Severním Irsku. S odvoláním na dva nejmenované činitele to dnes napsala agentura Bloomberg.

Evropská unie, ilustrační foto.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zároveň potvrdila, že unie nehodlá vyjednávat o přepracování tzv. severoirského protokolu, jak ve středu navrhl Londýn.

Podle informací agentury Bloomberg plánuje unijní exekutiva předložit tzv. odůvodněné stanovisko, v němž popíše, jak podle ní protokol zahrnutý v "rozvodové" dohodě Británie porušila. Pakliže by britská vláda ani poté nezměnila svůj přístup, komise by se údajně mohla obrátit na Soudní dvůr EU v Lucemburku.

Brusel řízení s bývalou členskou zemí unie zahájil v polovině března kvůli tomu, že britská vláda jednostranně odložila zavedení části zmíněného protokolu. EU později souhlasila, že "období milosti" týkající se kontrol chlazených masných produktů směřujících z Anglie, Walesu nebo Skotska do Severního Irska může pokračovat do konce září.

Kontroly na uvedené trase a nová regulatorní hranice mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království jsou výsledkem snahy předejít hraničním kontrolám mezi Severním Irskem a Irskou republikou, která je členem EU, a zároveň ochránit vnější hranici EU, která v důsledku brexitu na irském ostrově vznikla. Obě strany se nakonec v roce 2019 dohodly, že tento problém vyřeší vytvořením speciálního režimu pro Severní Irsko, na které se budou vztahovat regulace unijního trhu, zatímco pro Anglii, Skotsko a Wales bude moci určovat pravidla Londýn.

Britská vláda nyní tvrdí, že se složitě dojednávaný protokol snažila "v dobré víře" uvést do praxe, ovšem režim se ukázal jako "neudržitelný" a musí být upraven. Ve středu předložila sadu navrhovaných změn včetně zrušení povinnosti provádět kontroly u zboží, u něhož by dodavatelé z Anglie, Walesu či Skotka nahlásili, že není určeno k vývozu do Irska nebo dál do EU. Britové také požadují, aby unijní soudní dvůr neměl právo dohlížet na dodržování severoirského protokolu.

Evropská komise už ve středu prostřednictvím místopředsedy Maroše Šefčoviče dala najevo, že na nic takového nepřistoupí. Dnes toto stanovisko jen potvrdila předsedkyně EK von der Leyenová poté, co po telefonu mluvila s britským premiérem Borisem Johnsonem.

"EU bude nadále kreativní a flexibilní uvnitř rámce daného protokolem. Ale znovu (o něm) vyjednávat nebudeme. Musíme se společně zasadit o stabilitu a předvídatelnost v Severním Irsku," napsala na twitteru. Obnovení kontrol na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou obě strany odmítají kvůli historii sektářského násilí v regionu.

Johnson podle vyjádření jeho mluvčího šéfku EK dnes vyzval, aby se novými britskými návrhy "vážně" zabývala. Šance na to, že by EU znovu otevřela otázku ustanovení, která Johnson sám podpořil a která vstoupila do praxe teprve před několika měsíci, se ale zdá být mizivá. Čeká se tak spíše na to, zda se Londýn uchýlí k jednostrannému pozastavení platnosti celého severoirského protokolu a jak se bude situace vyvíjet směrem k dalšímu zlomovému momentu na konci září.

Slováci opět protestovali před parlamentem kvůli zákonu o výhodách pro…

24.07.2021 20:43 Aktualizováno Slovenská vládní koalice se nakonec dohodla na kompromisu ohledně sporného návrhu zákona, který měl…

Ve Francii lidé demonstrovali proti zdravotnickým pasům a povinnému…

24.07.2021 19:38 Aktualizováno Ve městech napříč Francií se dnes konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti…

Polsko zpřísní karanténu pro lidi s nakažlivějšími mutacemi koronaviru

24.07.2021 16:28 V Polsku se zpřísní karanténa pro lidi, u kterých se prokáže infekce některou z nakažlivějších…

V Německu za poslední den přibylo 1919 případů nákazy koronavirem

24.07.2021 07:46 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1919 případů koronavirové nákazy. Informoval o tom dnes…

Odpůrci očkování chtěli vtrhnout do sídla slovenského parlamentu, policie…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno Slovenská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu…

Řecká vláda bude platit lékařům za to, že přesvědčí lidí k očkování

23.07.2021 21:31 Řecká vláda přišla s dalším nápadem, jak naočkovat více lidí proti covidu-19. Lékařům a lékárníkům,…

RB OSN jednomyslně odsoudila Erdoganův postoj ke Kypru

23.07.2021 20:42 Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila deklaraci požadující urovnání kyperského sporu ve…

Maďarsko přišlo o peníze z Norských fondů kvůli obavám o právní stát

23.07.2021 20:18 Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z…

Německo nově považuje Španělsko a Nizozemsko za vysoce rizikové oblasti

23.07.2021 17:53 Také Německo, podobně jako to dnes učinila Česká republika, nově považuje Španělsko a Nizozemsko za…

Chorvatsko prodloužilo platnost potvrzení o vakcinaci či prodělání covidu

23.07.2021 17:07 Chorvatsko se rozhodlo prodloužit z 210 na 270 dnů platnost potvrzení o vakcinaci či o prodělání…

Související:

Právě se děje