EU se vloží do íránské krize, šéf diplomacie chce zmírnit napětí

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v pondělí a v úterý navštíví Írán, kde se setká s místními vrcholnými představiteli. Cílem jeho cesty je zmírnit napětí na Blízkém východě, informovala dnes Evropská unie. Borrell se setká mimo jiné s prezidentem Hasanem Rúháním a také s ministrem zahraničí Džavádem Zarífem.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Josep Borrell
doporučujeme

"Borrell přijal silný mandát od ministrů zahraničí z EU k zapojení do diplomatického dialogu s regionálními partnery, aby snížil napětí a hledal příležitosti k politickému řešení současné krize," uvedla EU v dnešním prohlášení.

Napětí v regionu se zvýšilo poté, co Spojené státy v Iráku s pomocí bezpilotního stroje na začátku ledna zabily velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního.

Návštěva bude i příležitostí vyjádřit silný závazek EU k udržení dohody o íránském jaderném programu (JCPOA), uvádí EU.

Dohodu, jíž se Teherán zavázal omezit jaderný program výměnou za zrušení sankcí, podepsalo v roce 2015 s Íránem šest světových mocností - Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA. EU je garantem dohody.

V roce 2018 americký prezident Donald Trump označil dohodu za neúčinnou a oznámil, že Spojené státy od ní odstupují. Následně Teherán postupně přestal plnit některé podmínky dohody a v lednu v reakci na zabití Solejmáního oznámil, že se už nebude řídit stanovenými limity pro obohacování uranu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Summit EU přerušen. Michel chce bilaterální jednání

20.02.2020 20:49 Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 19:33 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama