EU vyzvala Čínu, aby umožnila komisařce OSN vstup do Sin-ťiangu

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell dnes vyzval Čínu, aby umožnila vysoké komisařce OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové navštívit západočínskou provincii Sin-ťiang. Cesta by podle něj měla vyšetřit údajné represe vůči muslimským Ujgurům.

Josep Borrell
doporučujeme

"Znovu vyzýváme Čínu, aby umožnila smysluplný přístup do Sin-ťiangu pro nezávislé pozorovatele, včetně vysoké komisařky Bacheletové. Je klíčové umožnit nezávislé, nestranné a transparentní posouzení vážných obav, které má mezinárodní společenství," řekl Borrell na zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) v Ženevě.

Borrell též vyzval k dodržování lidských práv v dalších čínských autonomních oblastech Tibetu a Vnitřním Mongolsku. V případě Hongkongu by podle něj měl Peking zajistit míru autonomie garantovanou podle zásady "jedna země, dva systémy".

Šéf unijní diplomacie ve svém projevu rovněž odsoudil "nepřijatelné represe proti poklidným demonstrantům v Rusku" a vyzval také k obnovení "legitimní civilní vlády v Barmě", kterou svrhl vojenský puč z 1. února. "Stejně jako jinde i tam demokracie musí zvítězit," řekl diplomat.

V pondělí, tedy v úvodní den zasedání UNHRC, vyzval k neomezenému přístupu do Sin-ťiangu pro vysokou komisařku OSN pro lidská práva Michelle Bacheletovou nebo jiného nezávislého odborníka také britský ministr zahraničí Dominic Raab. "Popsané týrání, které zahrnuje mučení, nucenou práci a nucenou sterilizaci žen, je extrémní a rozsáhlé. Děje se ve velkém," uvedl.

Stejnou kritiku vůči Pekingu v pondělí vyjádřil také německý ministr zahraničí Heiko Maas. "Všeobecná deklarace lidských práv, k níž se hlásíme, má jednoznačné vyznění, pokud jde o svévolné zadržování etnických menšin jako Ujgurů v Sin-ťiangu¨ nebo tvrdé zasahování Číny proti svobodě v Hongkongu," citovala Maase agentura DPA.

Zásahy čínských úřadů proti etnické menšině Ujgurů v posledních měsících silně kritizovaly také USA a označily je za genocidu. Čínský ministr zahraničí Wang I ve svém pondělním vystoupení na konferenci v Ženevě obvinění odmítl a uvedl, že Ujgurové podle něj v Sin-ťiangu mají svobodu vyznání a jiná základní práva.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína není největší obchodní partner EU. Politolog vyvrací nový mýtus

25.02.2021 00:01 NÁZOR - V uplynulém týdnu média převzala zprávu Eurostatu, statistického úřadu EU, která tvrdí, že…

Audit z Bruselu: Babiš je ve střetu zájmů ohledně zemědělských dotací.…

24.02.2021 22:05 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš je podle druhého auditu Evropské komise ohledně čerpání zemědělských dotací ve…

Čechy čeká v Polsku bez testu či očkování povinná karanténa

24.02.2021 21:14 Aktualizováno Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká od soboty karanténa, pokud…

Francouzskou vládu znepokojuje epidemická situace v deseti oblastech

24.02.2021 20:39 Aktualizováno Ve Francii přibylo nejvíce nově nakažených koronavirem od poloviny listopadu. Za poslední den zde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama