Evropská komise podepsala smlouvu s Pfizerem na až 1,8 miliardy dávek vakcíny

Evropská komise dnes podepsala dosud největší kontrakt na dodávku vakcíny proti covidu-19 s firmami Pfizer/BioNTech. V pořadí třetí smlouva s těmito společnostmi má zemím Evropské unie do roku 2023 zajistit až 1,8 miliardy dávek očkovacího preparátu. Mluvčí komise uvedl, že o novou dodávku vakcín nemá jako jediná členská země zájem Maďarsko.

Eurozpravy.cz

EU má dosud od firem Pfizer/BioNtech objednáno 600 milionů dávek, celkem 250 milionů dodají ve druhém čtvrtletí. To je více než všechny ostatní společnosti dohromady. I vzhledem k problémům provázejícím dodávky vakcín zejména firmy AstraZeneca hodlá komise v budoucnu sázet především na výrobce takzvaných mRNA vakcín, jímž je vedle amerického Pfizeru a německé firmy BioNTech také další americká společnost Moderna.

"S naším podpisem nyní vstoupila smlouva s BioNTech/Pfizer v platnost, což je dobrá zpráva pro náš dlouhodobý boj s cílem ochránit občany Evropy před virem a jeho variantami," uvedla šéfka komise Ursula von der Leyenová.

Nová smlouva zajišťuje členským zemím dodávku 900 milionů vakcín a možnost stejné množství dokoupit v případě potřeby. Státy by je od konce letošního roku do roku 2023 měly využívat zejména k přeočkování svých obyvatel, případně je mohou poskytnout zemím, jimž se vakcín nedostává.

Podle mluvčího komise Maďarsko jako jediný stát odmítlo možnost využít z nasmlouvaného množství svůj podíl, na který mělo nárok v rámci obvyklého rozdělování vakcín podle počtu obyvatel. Budapešť začala již v minulých měsících ve velkém očkovat v unii zatím neschválenými vakcínami vyvinutými Ruskem a Čínou. Šéf kabinetu premiéra Viktora Orbána dnes podle agentury Reuters novinářům záměr nevyužít kontrakt s Pfizerem vysvětlil slovy, že je k mání "také množství vakcín z východních i západních zdrojů". Maďarsko patří spolu s Maltou ke špičce EU co do poměru naočkovaných lidí. Ti, kteří dostali ruský či čínský preparát, však mohou mít problém s uznáním svých vakcín při cestách do zahraničí.

Obě látky v současnosti posuzuje Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). S využíváním ruského Sputniku V počítá do budoucna také Slovensko, které jej již ve velkém nakoupilo. O ruské vakcíně hovořili také čeští vládní politici, debaty však utichly v souvislosti s kauzou Vrbětice.

Podle von der Leyenové se komise chystá po dnešním kontraktu podepsat i další dlouhodobější smlouvy. Šéfka unijní exekutivy již dříve uvedla, že komise považuje za perspektivní i proteinové vakcíny. Mezi ně se řadí například preparáty testované společnostmi Novavax či Sanofi-GSK, s nimiž se EU již předběžně na nákupu dohodla. Látku první společnosti EMA posuzuje, druhá firma zatím žádost o hodnocení nepodala.

Komise naopak do budoucna nemá zájem o virové vakcíny, jejichž výrobcem jsou firmy AstraZeneca a Johnson & Johnson. EMA dlouhodobě zkoumá vzácné nežádoucí účinky obou preparátů, kvůli nimž státy dočasně omezovaly či zastavovaly jejich využívání. Na prvně jmenovanou společnost navíc komise podala žalobu kvůli tomu, že dodala a plánuje ve stanovených termínech dodávat výrazně méně vakcín, než se zavázala ve smlouvě.

Do července dostane nabídku očkování 70 procent dospělých Evropanů

Na počátku očkovací kampaně proti nemoci covid-19 čelila Evropská unie značné kritice, nyní je nepochybné, že imunizace je velkým úspěchem. Na dnešní konferenci Europaforum pořádané německou televizí WDR to prohlásila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Uvedla, že do konce tohoto týdne dostane unie od počátku vakcinace 260 milionů dávek očkovacích preparátů a že do července bude mít možnost očkovat se 70 procent dospělých Evropanů.

"Ano, na počátku čelila EU velké kritice. Co se ale na konci počítá, je to, že EU svých 450 milionů občanů každý den spolehlivě zásobuje vakcínami. Můžeme říci, že jsme to společně zvládli," řekla von der Leyenová.

"Kampaň je úspěšná. Do konce tohoto týdne obdrží EU už 260 milionů dávek," řekla. "Jinými slovy, každou vteřinu dostane vakcínu 30 lidí. A za celý můj projev to bude znamenat 20.000 naočkovaných," uvedla.

Ursula von der Leyenová uznala, že některé země jako Spojené státy či Británie zpočátku očkovaly výrazně rychleji než EU. "Časem je to ale relativní," řekla. "Jiní si navíc nechávali celou produkci vakcín pro sebe. EU se neizolovala a dnes je největším exportérem vakcín. Do světa jsme vyvezli 220 milionů dávek, což je skoro stejné množství, jaké máme pro sebe," uvedla.

Poznamenala, že EU nedodává vakcíny jen bohatým zemím, ale v rámci programu COVAX Světové zdravotnické organizace (WHO) i těm nejchudším státům. "Jsme jediný region na světě, který zvládl zásobovat vlastní obyvatelstvo a zároveň se rozdělit s ostatními. A na to můžeme být hrdí," prohlásila.

Šéfka EK vyzvala ostatní státy, aby následovaly příkladu Evropy, protože chránit vlastní populaci před pandemií je možné jen tehdy, když bude imunita celosvětová. V plánu je podle von der Leyenové také imunizace dětí a příprava na další mutace koronaviru, Proto podle ní EU také podepsala dosud největší kontrakt s firmami Pfizer/BioNTech, které do roku 2023 dodají unijním státům 1,8 miliardy dávek očkovacího preparátu. "Je to největší kontrakt na vakcíny na světě," řekla.

Témata: EZ

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 16:13 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 14:30 Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Sopranistka Pretty Yendeová z JAR tvrdí, že s ní francouzská policie…

23.06.2021 06:39 Jihoafrická sopranistka Pretty Yendeová si postěžovala, že s ní francouzští policisté při příletu…

Maďarsko zrušilo téměř úplně koronavirovou uzávěru hranic

23.06.2021 06:21 Maďarsko zrušilo téměř kompletně uzávěru hranic, kterou zavedlo v září loňského roku kvůli pandemii…

Nelegální migrace do EU podle Frontexu výrazně vzrostla

22.06.2021 22:00 Aktualizováno Počet migrantů, kteří za prvních pět měsíců tohoto roku nelegálně překročili vnější hranice…

Související:

Právě se děje