Facka hudebním fanouškům: Brexit bez dohody možná znemožní turné kapel

Turné po Evropské unii by se v případě brexitu bez dohody stalo pro mnohé britské umělce neproveditelným projektem. Takto podle deníku The Guardian reagovali představitelé britského hudebního průmyslu na nové instrukce ministerstva kultury, podle nichž by Brity například při koncertních šňůrách čekaly byrokratické a finanční překážky. Ředitel skupiny UK Music Michael Dugher řekl, že umělci už nyní ruší vystoupení.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Koncert, ilustrační foto
doporučujeme

"Megahvězdy, které vydělávají miliony a turné plánují měsíce i roky předem, jsou velkou výjimkou. Většina umělců pracuje s nepatrnými zisky a případné další náklady a byrokracie by pro ně pohřbily možnost možnost vyjet na turné, rozvíjet svůj talent a budovat si fanouškovskou základnu," uvedl Dugher, jehož organizace prosazuje zájmy interpretů i dalších článků hudebního průmyslu.

Vládní dokument o eventualitách brexitu bez dohody uvádí, že umělci by při cestě po EU museli zkoumat imigrační předpisy jednotlivých členských zemí a zjistit si požadavky ohledně víz či pracovních povolení. Dále by museli kontaktovat relevantní správu sociálního zabezpečení pro případ, že by bylo třeba odvádět poplatky na lokální úrovni. Také může nastat situace, že si účastníci turné budou muset zaplatit cestovní pojištění.

"Je rovněž alarmující, že britští umělci cestující po Evropě budou muset v případě odchodu bez dohody předem odvést clo za dovoz a DPH za veškeré zboží, které si na turné povezou," podotkl šéf Asociace nezávislých festivalů Paul Reed. Nová doporučení ministerstva kultury označil za užitečná, podle něj ale neznamenají, že by byl jeho sektor na brexit bez dohody připraven.

"Jestli je tohle maximem, kterého lze dosáhnout, pak bychom silně na vládu naléhali, aby přišla s plně zafinancovanými návrhy na vytvoření centralizované, dostupné a bezplatně využitelné podpory, která by umožnila obyčejným hudebníkům vyhovět těmto požadavkům," dodává Mark Davyd, který vede charitativní organizaci Music Venue Trust.

Podle Dughera z UK Music už nyní britští umělci ruší evropská turné a promotéři odvolávají plánované investice. Sérii koncertů v Evropě, která měla začít v listopadu, minulý měsíc zrušila zpěvačka Imogen Heapová, připomíná The Guardian. Jako důvod interpretka uvedla "extrémní nejistotu spojenou s cestováním po EU tak brzy po brexitu".

Odchod Británie z EU odstartovalo referendum v červnu 2016, v němž konec členství v evropském bloku podpořilo 52 procent hlasujících. Ani o více než tři roky později však není jasné, kdy, za jakých podmínek, nebo zda vůbec brexit nastane. Momentálně je naplánován na 31. října, přičemž výchozím scénářem je brexit bez dohody, není ale vyloučeno, že rozluka Británie s EU se bude opět odkládat.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aféra Gorila opět straší Slovensko, unikla skandální nahrávka o korupci

14.10.2019 12:19 Bývalý slovenský generální prokurátor Dobroslav Trnka se spolu s dalšími dvěma osobami pokusil…

Polská vládnoucí strana PiS převálcovala konkurenci, v sejmu budou i…

14.10.2019 12:00 Aktualizováno Po sečtení asi 91 procent hlasů odevzdaných v nedělních parlamentních volbách v Polsku má vládnoucí…

Španělský soud přísně potrestal katalánské politiky. Barbarství, soptí…

14.10.2019 11:54 Aktualizováno Španělský nejvyšší soud dnes vynesl vysoké tresty vězení pro katalánské politiky za neústavní…

Razie po teroru v Paříži: Policie zatkla pět lidí včetně kontroverzního…

14.10.2019 10:47 Policie dnes u Paříže zadržela pět lidí z okolí pachatele útoku nožem na policejní prefektuře ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama