Firma už zná původce nákazy na německých jatkách

Za lokální epidemii koronavirové nákazy v jatečním provozu ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko mohou patrně dělníci z východní Evropy i chladné pracovní prostředí. Podle agentury DPA to uvedli zástupci firmy Tönnies, v jejímž závodě ve městě Rheda-Wiedenbrück bylo zjištěno už 657 potvrzených případů koronaviru.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Výskyt infekce v řadě masokombinátů trápí Německo několik týdnů. Na pracovní podmínky v těchto provozech si stěžuje i Evropská komise.

Závod na zpracování masa Tönnies musel dnes z rozhodnutí úřadů kvůli rychlému šíření nákazy přerušit výrobu na deset až 14 dní. Zdravotníci k dnešnímu dni podle agentury AP mezi zaměstnanci provedli 983 testů, z nichž 326 bylo negativních. Na zhruba 7000 lidí, kteří na jatkách pracovali, byla uvalena karanténa.

Nákazu podle tvrzení firmy zavlekli do podniku východoevropští dělníci, kteří se vrátili z krátkodobé návštěvy svých domovských zemí. Většina zdejších pracovníků pochází z Bulharska a Rumunska. K překotnému šíření infekce podle společnosti přispívá rovněž chladné pracovní prostředí v uzavřených prostorách.

Výskyt lokálních ohnisek koronavirové nákazy v závodech na zpracování masa registruje Německo už několik týdnů. Ve společných ubytovnách tam často žije na malém prostoru řada převážně zahraničních pracovníků, mezi nimiž se pak infekce rychle šíří. Spolkový ministr práce Hubertus Heil již v květnu vyzval své kolegy na zemské úrovni, aby bedlivěji dohlíželi na hygienické podmínky v místech hromadného ubytování dělníků, na něž si podle něj již stěžovaly zastupitelské úřady několika zemí.

Eurokomisař pro sociální věci Nicolas Schmit v pondělí v souvislosti se zprávou o pracovních a ubytovacích podmínkách dělníků v německých jatečních provozech uvedl, že situace ho vyděsila. "Není možné, aby byla v Evropě kategorie dělníků, kteří jsou stranou jakéhokoli práva," prohlásil. Bídné postavení zahraničních pracovníků bylo dlouho ignorováno a odhalit ho pomohla až koronavirová krize, dodal s tím, že podobné problémy nejsou jen v Německu, ale i třeba v jihoevropských zemích. O problému bude tento týden debatovat evropský parlament.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německý exministr je zapleten do skandálu masné společnosti. Čelí kritice…

05.07.2020 21:33 Masná společnost Tönnies je od minulého týdne tvrdě kritizována kvůli nekontrolovatelnému šíření…

Chorvatské volby skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

05.07.2020 19:41 lasování v dnešních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize…

Loď Ocean Viking smí vyložit 180 zachráněných migrantů na Sicílii

05.07.2020 17:44 Italské úřady povolily lodi Ocean Viking, aby v sicilském přístavu Porto Empedocle vyložila 180…

Ve Španělsku zavřeli kvůli viru další oblast

05.07.2020 16:25 Španělsko uzavřelo kvůli novým případům koronaviru po části Katalánska další oblast, tentokrát část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy