Haag rozhodl: Nizozemsko nemusí pomáhat dětem ze Sýrie

Nizozemská vláda nemusí aktivně pomáhat návratu desítek dětí, jejichž matky odešly do Sýrie a přidaly se k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Takto dnes rozhodl odvolací soud v Haagu, který zvrátil verdikt nižší instance z minulého týdne. Předmětem procesu je 56 dětí nizozemské národnosti, všechny jsou mladší 12 let, informovala agentura Reuters.

Na počátku minulého týdne se soudce částečně přiklonil na stranu 23 žen, jejichž děti žijí v těžkých podmínkách v táboře Al-Húl v severní Sýrii. Rozhodl, že matky Nizozemsko přijmout nemusí, v případě jejich potomků ale musí stát pro repatriaci učinit vše, co je v jeho silách.

Vláda se proti rozhodnutí odvolala, přičemž odmítavý postoj k repatriaci zdůvodňovala národní bezpečností a rizikem pro úředníky, kteří by se museli vydat do syrského tábora. Podle Červeného kříže přebývá v lokalitě Al-Húl asi 68.000 poražených bojovníků IS a jejich rodinných příslušníků. Podle nizozemských zpravodajských služeb je mezi nimi 55 bojovníků IS pocházejících z Nizozemska a nejméně 90 dětí, jejichž rodiče jsou Nizozemci nebo v Nizozemsku delší dobu žili.

Agentura Reuters uvádí, že většině dětí, jejichž matky se obrátily na soudy, je méně než šest let. Právník zastupující někdejší členky IS Andre Seebregts řekl, že v táboře Al-Húl panují špatné podmínky, které se mohou ještě výrazně zhoršit s příchodem zimy.

Soud nicméně rozhodl ve prospěch vlády, podle níž by prvotní verdikt poškodil nizozemskou zahraniční politiku a mezinárodní spolupráci. Zdůvodnění dnešního rozhodnutí bude zveřejněno příští měsíc.

Související

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy