Evropský parlament dnes rozhoduje o schválení nové Komise

Poslanci Evropského parlamentu se ve čtvrtek 22. listopadu dohodli, že budou v nadcházejícím týdnu hlasovat o schválení nové Evropské komise. Komise v novém složení měla původně začít pracovat už na začátku listopadu, kvůli táhnoucím se slyšením nových kandidátů na pozice eurokomisařů se však tento termín nestihl. Pokud nyní europoslanci Komisi von der Leyenové schválí, měla by se instituce v novém složení chopit své funkce k 1. prosinci.

Přidejte svůj názor

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

Dnes - ve středu 27. listopadu proběhne v Evropském parlamentu finální hlasování o nové Evropské komisi. Slyšení jednotlivých kandidátů na evropské komisaře byla po několika prodlouženích úspěšně dokončena a nyní se jen čeká na to, než unijní parlament schválí kolegium komisařů jako celek.

Poslanci Evropského parlamentu budou o „vyslovení důvěry“ v novou Komisi rozhodovat dnes v dopoledních hodinách. Komisi už schválili ministři zahraničních věcí zemí EU. Signalizovali tak, že absence britského komisaře pro ně není překážkou. Samotnému hlasování bude předcházet výstup nové předsedkyně Ursuly von der Leyenové. Ta opětovně představí jednotlivé eurokomisaře, portfolia, který jim byla přiřazena, i programy.

Nástup nové Komise k 1. listopadu se nezdařil primárně kvůli pochybnostem u kandidátů, kteří byli nominováni za státy Maďarsko, Rumunsko a Francii. Europoslancům se u kandidátů těchto unijních zemí nezamlouvali jejich finanční zájmy a další aktivity, a státy tak musely navrhnou zcela nové kandidáty. Jejich slyšení byla úspěšná, a tak konečně došlo k přiřazení zbývajících portfolií Sousedství a rozšíření (Maďarsko), Dopravy (Rumunsko) a Vnitřního trhu (Francie). 

Očekává, že by dnes europoslanci měli novou Komisi jako celek schválit. Pokud by ji však nechválili, došlo by k dalšímu odkladu nástupu Komise k výkonu funkce, což by mohlo paralyzovat některé z aktuálně rozběhnutých unijních procedur.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie je prvním suverénním státem, který odchází z EU

26.01.2020 06:30 Základní údaje o rozšiřování a vystupování z EU k plánovanému vystoupení Británie z Evropské unie…

Wuchanský koronavirus straší Evropu. Propukne epidemie?

25.01.2020 23:50 Aktualizováno Dva přední francouzští lékaři, kteří se v Paříži starají o dvojici infikovanou novým typem…

Ve Francii uvěznili teroristy, mezi nimi i syrský uprchlík. Scházeli se v…

25.01.2020 20:40 Aktualizováno Sedm mužů, kteří byli v pondělí zadrženi v západní Francii kvůli podezření z terorismu, bylo…

Guaidó přiletěl do Madridu, návštěva vyvolala roztržku politiků

25.01.2020 19:22 Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó, jehož téměř 60 zemí od loňska uznává jako prozatímního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama