Maďarsko se v syrské otázce staví na stranu Turecka

Maďarský ministr zahraničních věcí vyjádřil podporu tureckému útoku na severovýchodě Sýrie. Maďarsko podle něj souhlasí s tureckým plánem přesunu migrantů a uprchlíků na syrské území. Tento postoj je však v rozporu s dosavadní rétorikou zbytku Evropské unie, která před pár dny turecký útok v Sýrii odsoudila.

Péter Szijjjártó, maďarský ministr zahraničních věcí, hájí své stanovisko coby národní zájem Maďarska – tím je podle jeho opakovaných vyjádření ochrana státu a zabezpečení jeho obyvatel před uprchlíky a migranty. Turecko a Maďarsko tak podle jeho slov mají nyní stejný cíl, a to zastavení migrace.

Maďarsko by s ochotou podpořilo i plán vytvoření jakési „bezpečností zóny“ na severovýchodě Sýrie, kam by byly uprchlické rodiny přesídleny, a to i přesto, že je plán zóny v přímém rozporu se stanoviskem, ke kterému se před pár dny přihlásil zbytek členských zemí Evropské unie. EU proti tureckému útoku v Sýrii vystoupila, odsoudila jej, a dokonce šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker upozornil na to, že v případě vytvoření této „bezpečnostní zóny“ nedojde k žádné finanční podpoře ze strany unie.

Šéfka unijní diplomacie – Federica Mogheriniová, již v uplynulém týdnu prohlásila že „Evropská unie volá po ukončení jednostranné turecké vojenské akce,“ uvedl server Politico. Mogheriniová se také obává případné destabilizace regionu, která by mohla poskytnout „úrodné zázemí“ pro oživení aktivit tzv. islámského státu v oblasti. EU podle jejích slov neposkytne žádnou stabilizační ani rozvojovou asistenci oblasti, ve které jsou zjevně ignorována a porušována práva místních obyvatel.

Turecký prezident si „blízkosti“ se svým maďarským protějškem cení, lídři obou zemí se setkali na počátku tohoto týdne v Baku. Orbán si s Erdoganem dokonce naplánoval další setkání. To se uskuteční za tři týdny a tentokrát se bilaterální rozhovory odehrají v maďarském hlavním městě - Budapešti.  

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Maďarsko Recep Tayyip Erdogan Sýrie Budapešť Viktor Orbán Federica Mogherini migrační krize migrace Turecko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy