Irsko po volbách v ošemetné situaci. Vypadá to na remízu tří stran

Volební komise v Irsku začaly dopoledne sčítat hlasy odevzdané při sobotních předčasných parlamentních volbách. Volební model zveřejněný po uzavření hlasovacích místností předpovídal prakticky totožný podíl hlasů u trojice nejsilnějších politických stran, a média tak už spekulují o scénáři složitých koaličních jednání. Čeká se, že žádná strana nebude schopna vládnout sama.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Leo Varadkar
doporučujeme

Složité přepočítávání hlasů na poslanecké mandáty bylo odpoledne stále v rané fázi a definitivní rozdělení křesel ve 160členném irském parlamentu bude podle agentury AP jasné až po dvou dnech. Dosavadní signály ale nasvědčují tomu, že si výrazně polepší levicová strana Sinn Féin, která prosazuje sjednocení Irské republiky s britským Severním Irskem.

Tento vývoj naznačovaly už předvolební průzkumy, exit poll společnosti Ipsos MRBI pak přisoudil Sinn Féin, středopravicové Fine Gael premiéra Lea Varadkara a podobně orientované Fianna Fáil Micheála Martina v podstatě totožné zisky těsně nad 22 procenty hlasů. Je tak velmi pravděpodobné, že žádné z těchto politických uskupení nezíská 80 mandátů potřebných pro sestavení vlády. Zároveň platí, že Sinn Féin byla i navzdory nárůstu podpory v horší výchozí pozici, neboť nasadila zhruba polovinu kandidátů oproti dvěma stranám, které od 30. let minulého století dominují irské politice.

"Jak Fianna Fáil, tak Fine Gael vyloučily koalici se Sinn Féin, ale budou čelit značnému tlaku, aby si to rozmyslely," řekl AP politolog z vysoké školy University College Cork Jonathan Evershed. "Z postupně přicházejících čísel vyplývá, že cesta k moci povede jen skrze nějakou formu spolupráce se Sinn Féin," dodal.

Strany Varadkara a Martina mají vůči novému konkurentovi v čele s Mary Lou McDonaldovou výhrady mimo jiné proto, že Sinn Féin si klade jako podmínku pro vstup do koalice uspořádání referenda o sjednocení Irska se Severním Irskem do roku 2025. Fine Gael i Fianna Fáil si sjednocení ostrova přejí, nyní na něj podle nich ale není vhodná doba.

V Irsku od roku 2016 vládla Varadkarova Fine Gael, aniž měla v parlamentu většinu. Umožňovala to dohoda s hlavní opoziční stranou Fianna Fáil. Řádné parlamentní volby se měly konat až v roce 2021, v polovině ledna se ale 41letý Varadkar rozhodl předejít pádu kabinetu a vypsat předčasné volby.

Hlasování se konalo několik dnů po odchodu Británie z Evropské unie. Vzhledem k tomu, že Irsko pojí s britským Severním Irskem pozemní hranice, ovlivňovalo téma brexitu i irskou politickou debatu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Starostové zakázali lidem ve Francii onemocnět

19.02.2020 15:42 Symbolické nařízení, které s ironickou nadsázkou zakazuje lidem chodit k lékaři, přijala skupina…

Airbus zrecykluje první obří A380. Udělá z něj visačky

19.02.2020 15:34 První obří letoun Airbus A380, který byl nasazen do provozu v roce 2007, čeká recyklace. Bude…

Bizarní obstrukce trvá. Slovenský parlament je paralyzován

19.02.2020 13:28 Aktualizováno Slovenská sněmovna ani dnes nezahájila rozpravu k sociálnímu balíčku a k istanbulské úmluvě o…

Nelegální migranti se valí přes ČR do Německa. Pochází hlavně z těchto tří…

19.02.2020 12:49 Migranti, kteří nelegálně překračují hranice z Česka do Německa, nejčastěji pocházejí z Turecka,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama