Pokud Británie odejde z Evropské unie bez dohody, stanou se Britové žijící v ostatních zemích EU z pohledu unie přes noc prakticky cizinci - v oficiálním jazyce občany třetích zemí. EU totiž plošně nezavedla obdobu britského statusu usedlíka, který by jim zajistil stejná práva, jaká požívali dosud, například co se týká lékařské péče, práce nebo studia. Rozhodnutí je na jednotlivých zemích.
Mnoho států, včetně Česka, ale již oznámilo, že i v případě neřízeného brexitu Britům jejich práva dočasně zachovají.
Dohoda o rozluce počítá s tím, že Britové v sedmadvacítce by se až do konce přechodného období po brexitu v prosinci 2020 těšili volnému pohybu osob a využívali dalších unijních práv. To ale nebude platit v případě, že se Spojené království a EU nedohodnou na úpravě textu, kterou požaduje Londýn, a 31. října nastane brexit bez dohody.
Mnoho Britů v EU takové vyhlídky a nejistota hluboce znepokojují. Nejvíce se obávají o právo na trvalý pobyt a práci. Podle expertů části Britů hrozí, že se ocitnou v dlouhodobém právním vakuu nebo povolení k pobytu vůbec nedostanou. "K tomu se přidává hněv a frustrace z toho, že se na ně zapomnělo," napsal britský deník The Guardian. Potíž může nastat i s důchody a různými sociálními dávkami. Ty jsou koordinované na unijní úrovni a přístup k nim bude tedy záviset na imigrační politice dané země nebo její případné dvoustranné úmluvě s Británií.
Evropská komise v minulých letech nejčastěji uváděla, že Britů v EU je téměř 1,3 milionu. Podle britského statistického úřadu žilo k počátku ledna 2017 v EU jinde než v Británii a v Irsku celkem 784.900 britských občanů. Zeměmi, které si pro dlouhodobý pobyt zvolilo nejvíce Britů, jsou kromě Irska Španělsko, Francie a Německo.
Evropská komise ve svém krizovém plánu pro případ brexitu bez dohody vyzvala členské země k "velkorysosti" a "pragmatismu". Přístup k britským občanům tedy záleží na dobré vůli a zákonech hostitelské země. Španělsko podle BBC například nabídlo přechodná opatření k ochraně práv britských občanů po dobu 21 měsíců, Německo poskytlo devět měsíců a Francie rok.
"Mnoho lidí v Británii žije v představách, že jsme všichni důchodci a žijeme si tu pohodlný život," řekla Jane Goldingová, která je spolupředsedkyní skupiny British in Europe - největšího sdružení zastupujícího Brity žijící a pracující v EU. "Ve skutečnosti ale 80 procent z nás je v pracovním věku nebo mladší. Někteří teď musejí přijmout zásadní rozhodnutí. Ale nemohou, protože nikdo neví, co bude dál," dodala.
Brexit bez dohody a konec volného pohybu by ohrozil také živobytí Britů, jejichž práce vyžaduje přesuny mezi různými členskými zeměmi. "Mám právo dál pracovat pouze v Německu - byl bych tu v podstatě zablokovaný," řekl BBC Daniel Tetlow ze skupiny British in Germany.
Obavy Britů žijících v EU se týkají také zajištění zdravotní péče pro penzisty v případě brexitu bez dohody, neboť britská státní zdravotnická služba (NHS) jim přestane proplácet náklady. Ty dosud důchodcům, kteří si sociální pojištění předtím platili v Británii, hradila na základě reciprocity. "Je to jako rozsudek smrti," řekla deníku The Guardian Denise Abelová, která od roku 2012 žije v Itálii. Britská vláda oznámila, že zdravotní péči bude asi 180.000 britským důchodcům žijícím jinde v EU hradit ještě šest měsíců.
Aby se vyhnuli komplikacím, zažádalo si mnoho Britů žijících v ostatních zemích unie o občanství hostitelské země. Například ve Francii jich od roku 2017 bylo přes 1500, což je čtyřikrát více než v roce 2015, tedy rok před referendem o EU.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Aktuálně se děje
před 5 minutami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 32 minutami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 1 hodinou
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 1 hodinou
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 2 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
Analýza projektu Climate Action Tracker ukazuje, že pokud budou pokračovat současné politiky, může do roku 2100 dojít k nárůstu globální teploty až o 2,7 °C. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák