Katalánská vláda vyzvala k omezení pohybu na okraji Barcelony

Katalánská vláda v úterý vyzvala obyvatele tří čtvrtí na okraji Barcelony, aby kvůli zvýšenému výskytu nákazy koronavirem omezili vycházení z domu jen na nejnutnější případy. Vedení tohoto španělského regionu zdůraznilo, že jde zatím jen o doporučení.

Katalánsko, ilustrační foto
doporučujeme

Učinilo tak den poté, co katalánský soud odmítl potvrdit omezení pohybu v jiné části regionu, kolem města Lleida. Informoval o tom list El País.

Ve třech čtvrtích města l'Hospitalet de Llobregat, které je součástí barcelonské aglomerace a je druhým nejhustěji obydleným městem Katalánska, by měli podle doporučení katalánské ministryně zdravotnictví Alby Vergésové lidé vycházet z domu jen do práce, k lékaři či na nutné nákupy.

Toto doporučení se týká čtvrtí s asi 100.000 obyvateli, kde jsou také zakázána shromáždění více jak deseti lidí či návštěvy v domovech důchodců. Na dva týdny jsou zrušeny i kulturní a sportovní akce. Restaurace a bary smí zůstat otevřeny, pokud zajistí jen 50procentní návštěvnost. V celém městě L’Hospitalet, které má asi čtvrt milionu obyvatel, je nyní na 300 nakažených a jejich počet se za poslední týden ztrojnásobil, uvedlo katalánské ministerstvo zdravotnictví.

Pro Lleidu a sedm obcí v okolí přijala v úterý katalánská vláda nové opatření, které začalo platit o půlnoci a je podobné tomu, co o den dříve odmítl místní soud s tím, že tak regionální vláda překračuje kompetence. Na to ale vláda v pondělí reagovala přijetím dekretu, který dává katalánskému ministerstvu zdravotnictví možnost přijmout jistá omezení pohybu v případě "pandemie či epidemie". Katalánská vláda se domnívá, že nyní už nová opatření soud schválí.

zdroj: YouTube

"Nevyhlásili jsme zákaz vycházení, ale žádáme občany, aby nechodili z domu, není-li to bezpodmínečně nutné," řekla k dnešnímu rozhodnutí členka katalánské vlády a její mluvčí Meritxell Budóová. Nová opatření v Lleidě a okolí, která mají platit dva týdny, zahrnují zákaz akcí s více než deseti lidmi, včetně svateb či rodinných oslav. Povolena je rekreační a sportovní činnost ve skupinách, ale jen pokud jde o členy jedné domácnosti. Zavřena mají být v těchto obcích i kina či bazény a restaurace smí prodávat jen jídlo s sebou.

V celém Španělsku je nyní 123 lokálních ohnisek nákazy, uvedl dnes ministr zdravotnictví Salvador Illa. Za "ohnisko" je označováno podle deníku El Mundo místo, kde jsou nejméně tři potvrzené případy nákazy. Za posledních 24 hodin přibylo v zemi podle ministerstva zdravotnictví 263 případů, což je o 99 více, než bylo oznámeno v pondělí. Nejvíce nakažených přibylo za poslední den v Aragonii a Katalánsku - v obou po 81 případech. Celkem registruje Španělsko od počátku pandemie 256.619 pozitivních nálezů na koronavirus a 28.409 úmrtí s covidem-19.

V téměř polovině autonomních regionů Španělska zavedly jejich místní vlády v posledním týdnu povinnost nošení roušek na veřejnosti, týká se to mimo jiné Katalánska, Aragonie, Baskicka či Baleárských ostrovů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman se chová jako nemocný starý muž, rozděluje Česko, píše německý tisk

15.08.2020 15:10 Miloš Zeman se chová stále více jako svéhlavý, starý a nemocný muž. V rozsáhlém materiálu o českém…

Dánsko kvůli koronaviru zavede povinné roušky v hromadné dopravě

15.08.2020 14:12 Dánsko zavede kvůli šíření koronaviru povinnost nosit v hromadné dopravě roušky. Opatření začne…

USA kvůli Rusku pošlou další americké vojáky do Polska

15.08.2020 12:14 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes podepsal ve Varšavě dohodu, která umožní vyslat další…

Ukrajina hlásí rekordních 1847 případů koronaviru za den

15.08.2020 11:31 Aktualizováno Ukrajina za uplynulý den zaznamenala 1847 případů koronaviru, čímž pokořila svůj dosavadní denní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama