Kdo tu selhává? Šéf mnichovské konference Ischinger zkritizoval EU kvůli Sýrii

Šéf mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger dnes v Berlíně tvrdě kritizoval Evropskou unii za její neschopnost udělat cokoliv pro mír v Sýrii. Je to podle něj zcela nepřijatelné. Tradiční konference, na niž letos dorazí kolem 40 hlav států a šéfů vlád i stovky dalších politiků, začne v bavorské metropoli v pátek.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Sýrie
doporučujeme

"Ty stovky politiků by nám a sobě měly odpovědět, proč není možné zastavit hrůzy, které se odehrávají v sousedství Evropy," nechal se slyšet Ischinger, podle něhož je selhání mezinárodního společenství během téměř devíti let bojů v Sýrii neodpustitelné.

"Kdo tu selhává? Čí je to zodpovědnost?" ptal se také dlouholetý diplomat, podle kterého je jednou z odpovědí Evropská unie. "Zastupuje 500 milionů lidí, tak jak to, že je tak neschopná jakkoliv přispět k míru v Sýrii?" nebral si servítky. EU sice podle něj opakovaně mluví o tom, že se bude samostatně více angažovat ve světě, v reálu tomu tak ale moc často není.

Válka v Sýrii už si podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vyžádala více než půl milionu obětí, miliony lidí kvůli ní opustily své domovy.

Právě dlouholetý konflikt v blízkovýchodní zemi bude jedním z hlavních bodů programu třídenní konference. Jednat se na ní bude také o situaci v Afghánistánu, Libyi nebo na Ukrajině; tématem budou tradičně také transatlantické vztahy.

Mezi zhruba 800 účastníky 56. mnichovské konference bude na 60 ministrů zahraničí a 40 ministrů obrany a dalších členů vlád. Chybět mezi nimi nebude šéf americké diplomacie Mike Pompeo, jeho ruský protějšek Sergej Lavrov nebo čínský ministr zahraničí Wang I.

Akce, kterou v pátek zahájí německý prezident Frank-Walter Steinmeier, se zúčastní také francouzský prezident Emmanuel Macron či kanadský premiér Justin Trudeau. Česko bude zastupovat ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Loading...
Vstupte do diskuze (31)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Summit EU přerušen. Michel chce bilaterální jednání

20.02.2020 20:49 Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 19:33 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama