Letní dovolená je pro Němce velkou neznámou. List Die Welt zmínil i situaci v ČR

Na letní dovolenou se už těší miliony Němců. Kde ji stráví, ví ale kvůli epidemii způsobené koronavirem jen málokdo z nich. Hotely jsou pro turisty v celém Německu stále zavřené, před cestami kamkoliv do zahraničí vláda varuje. Jak bude situace vypadat v červenci a srpnu, zatím není vůbec jasné. Od politiků totiž přicházejí často zcela rozdílné signály.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

"Normální sezóna dovolených s plnými bary na plážích a plnými horskými chatami v létě nebude. Za to by nebylo možné převzít zodpovědnost," vyjádřil v úterý své přesvědčení německý ministr zahraničí Heiko Maas po jednání s kolegy mimo jiné z Rakouska a Švýcarska. Že se hranice do léta pro turisty otevřou, nevyloučil, myslí si ale, že to lze teď jen těžko předpovídat.

Jeho vládní kolega, ministr pro rozvojovou pomoc Gerd Müller, ve stejný den naproti tomu hovořil nejen o možnosti letní dovolené v Německu, ale také u Středozemního moře, a to včetně zemí severní Afriky, jako jsou Tunisko, Maroko nebo Egypt. Podmínil to tím, že tam budou funkční hygienické koncepty evropské úrovně.

Zatím v Německu platí varování před turistickými cestami do jakékoliv zahraničí země, a to včetně sousedního Česka nebo Rakouska, které jsou nákazou postiženy méně. O tom, jestli varování prodloužit i po 3. květnu, rozhodne ministerstvo zahraničí koncem dubna. Do prvních květnových dnů platí také omezení pro cesty do spolkové republiky ze zahraničí, k nimž musí být "pádný" důvod.

Výsledkem těchto omezení i faktu, že všechny hotely musí zatím zůstat zavřené pro turisty, je, že turistická branže přichází o miliardy eur. Německý svaz cestovního ruchu (DRV) počítá s tím, že jen od poloviny března do konce dubna dosáhnou finanční ztráty 4,8 miliardy eur (132 miliard korun). "Nové rezervace prakticky nejsou," stěžuje si mluvčí svazu Kerstin Heinenová.

Dramatické změny na trhu potvrzuje i průzkum veřejného mínění pro televizi ARD z poloviny dubna, podle něhož s tím, že dovolenou uskuteční tak, jak dosud plánovali, počítá jen 28 procent Němců. Dalších 14 procent už svou letní dovolenou kvůli nákaze stornovalo, 21 procent ji pak dosud raději nerezervovalo.

Pokud se pro rezervaci nakonec rozhodnou, budou mít v létě zřejmě jen velmi omezený výběr zahraničních destinací. "V Itálii by si němečtí rekreanti na léto teď spíše rezervovat neměli," doporučuje například deník Die Welt. "Malorka, Barcelona, Andalusie - pro německé rekreanty v létě zřejmě nedostižné," pokračuje ve výčtu koronavirem silně postižených oblastí. Němcům nedoporučuje ani Velkou Británii, části Spojených států nebo asijské země jako je Čína, Indie nebo Japonsko, do nichž se nyní stejně nedá dostat.

Pokud jde o Česko, řadí ho noviny k zemím, které epidemii zatím zvládají velmi dobře. "Kdy ale budou moci zahraniční turisté znovu navštívit Pražský hrad, je nejisté. Hranice jsou až na pár výjimek uzavřené," konstatuje deník.

Naději u části Němců vzbuzuje možnost bilaterální dohody s Rakouskem, která by mohla umožnit strávit dovolenou v této alpské zemi. Němečtí politici na rakouské úvahy ale zatím reagují velmi zdrženlivě. Je tak docela možné, že se nakonec většina Němců bude muset spokojit s dovolenou někde mezi Baltským mořem a Bodamským jezerem, tedy na území spolkové republiky.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kapitánka lodi převážející migranty obvinila EU z toho, že chce, aby se…

02.07.2020 22:05 Aktualizováno Evropská unie se problematice migrantů v oblasti Středozemního moře nevěnuje dostatečně. V…

Europoslancům odcizili z kanceláří počítače i mobily. Mně jen koloběžku,…

02.07.2020 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR – Ztratily se jim drahé počítače, mobily i koloběžky, a to přímo v Evropském parlamentu.…

Von der Leyenová chce rychlou obnovu Evropy, předsedající Německo je…

02.07.2020 21:10 Aktualizováno Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová hodlá usilovat o rychlou obnovu Evropy, která čelí…

V Itálii za den zemřelo 30 lidí s koronavirem, 201 se nakazilo

02.07.2020 19:20 V Itálii za posledních 24 hodin přibylo dalších 30 mrtvých s nemocí covid-19 a 201 lidí se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy