Německo nezakázalo prodej pyrotechniky, odpalování ale omezí

Německo kvůli koronaviru zvažovalo, že před nadcházejícím koncem roku zakáže prodej zábavní pyrotechniky. Na něm se nakonec kancléřka Angela Merkelová s premiéry spolkových zemí nedohodla, pro odpalování dělobuchů ale budou platit přísnější pravidla. Na rušných místech, jako je například prostranství u Braniborské brány v centru Berlína, práskat dělobuchy možné nebude.

Ilustrační foto

S řešením je spokojený odborový Svaz německých kriminalistů (BDK), který varoval, že případný zákaz prodeje povede jen k větší míře pašování, mimo jiné i z České republiky.

"Petardy letos kvůli koronaviru nechce mnoho lidí. Možná by ale bylo lepší zůstat u naléhavého doporučení vzdát se zábavní pyrotechniky než vydávat zákazy," uváděl šéf DBK Thomas Mischke před středečním jednáním Merkelové se zemskými premiéry. Poukázal také na to, že policie má již nyní plné ruce práce, neboť vedle běžných úkolů ještě kontroluje dodržování stávajících karanténních opatření, takže dohled nad případným zákazem prodeje zábavní pyrotechniky by byla další zátěž.

Velký problém ale Mischke viděl také v tom, že zákaz by jen podnítil pašeráky rachejtlí a dělobuchů k větší aktivitě, takže do Německa by se dostalo ještě více neschválené pyrotechniky, než je tomu běžně. "A to zejména ze sousedních států Polska a Česka," vysvětlil.

S problémem pašování neschválených petard a ohňostrojů z Česka a Polska se Německo potýká v předvánočním čase každoročně, na což policie opakovaně upozorňuje. Německo totiž dostupnost zábavní pyrotechniky reguluje. Prodej kategorie F2, což jsou běžné rachejtle a dělobuchy, je letos povolen jen od 29. do 31. prosince. Odpalování této kategorie je možné jen o silvestru a na Nový rok, v jiné dny je nutné povolení příslušné obce. Bezproblémová je kategorie F1, ve které jsou bouchací kuličky a prskavky. Jediným omezením v zábavě je minimální věk 12 let. Vyšší kategorie F3 a F4 pak vždy vyžadují zvláštní povolení.

K plošnému zákazu prodeje pyrotechniky a k zákazu odpalování ohňostrojů tak nakonec letos Německo nepřistoupilo. "Spolková vláda a spolkové země doporučují vzdát se silvestrovských ohňostrojů. Na rušných ulicích a náměstích se odpalování pyrotechniky zakazuje," uvedla Merkelová po jednání se zemskými premiéry. Kde přesně bude zákaz platit, je kompetenci místních úřadů.

Zvažovaný, ale nakonec neschválený zákaz prodeje a odpalování pyrotechniky podporoval berlínský primátor Michael Müller, který nyní předsedá grémiu zemských premiérů a šéfů zemských vlád. Zákaz zdůvodňoval nejen tím, že se předejde shlukování lidí, ale že nedojde ani k úrazům, čímž se zdravotníkům odlehčí silvestrovská služba. Müller měl možnost zákaz prosadit na území Berlína, neboť místní vlády mají značnou autonomii. Německá metropole to na čtvrtečním senátním zasedání, což je místní vládní orgán, ale neudělala. Místní úřady nyní vyhodnotí, kde všude v Berlíně bude odpalování dělobuchů zapovězené.

Již nyní je jasné, že tomu bude u Braniborské brány, která je každoročním dějištěm silvestrovských oslav se stovkami tisíc návštěvníků a s gigantickými ohňostroji. Oslava u brány, jednoho ze symbolů města, se sice uskuteční, ale bez veřejnosti. Dění na pódiu tak budou moci lidé sledovat jen v televizi či přes internet.

Z dnes zveřejněných údajů statistického úřadu se zdá, že Němci se o rachot a záři bouchající pyrotechniky připravit nenechají. Od začátku roku do konce září bylo totiž do země dovezeno 30.700 tun zábavní pyrotechniky v hodnotě 75,6 milionu eur (dvě , což je o tři procenta více než za stejné období loňského roku. Za celý loňský rok pak bylo do Německa dovezeno 42.200 tun zábavní pyrotechniky, o rok dříve to bylo 47.400 tun. Prakticky veškerý import pochází z Číny, aktuálně má podíl asi 97 procent.

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Předpověď počasí na červen: S tropy meteorologové zatím nepočítají

27.05.2022 06:30 V červnu začíná pravé léto, s tropickými teplotami ale lidé v Česku zatím počítat nemají.…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ukrajina může vyhrát. Díky západním dělostřeleckým systémům má obrovský…

27.05.2022 13:33 Ukrajina získala díky dělostřeleckým zbraňovým systémům dodaným ze Západu obrovský palebný…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

V Litvě se údajně koná konference, jejímž tématem je zbavení Putina moci

27.05.2022 20:29 Aktualizováno Kritici ruského prezidenta Vladimira Putina, bývalí vrcholní politici, odborníci, novináři či…

Nehammer: Rusko bude nadále v plné míře dodávat plyn do Rakouska

27.05.2022 17:53 Rusko bude nadále v plné míře dodávat plyn do Rakouska, řekl rakouský kancléř Karl Nehammer po…

Slovensko má nové kontrakty na nákup plynu, sníží závislost na Rusku

27.05.2022 15:00 Aktualizováno Slovensko podepsalo nové kontrakty na nákup zemního plynu, kterými do konce příštího roku sníží…

Nový slovensko-polský plynovod bude zanedlouho ve zkušebním provozu, řekl…

27.05.2022 12:43 Nové plynovodní propojení mezi Slovenskem a Polskem je už naplněno plynem a podstoupí tlakové…

Finsko se zařadilo k zemím, kde byla zaznamenána nákaza opičími neštovicemi

27.05.2022 09:21 Finsko se dnes zařadilo k zemím, kde byla zaznamenána nákaza opičími neštovicemi. První případ byl…

Česko přebere od Francie předsednictví Evropské unie za pět týdnů

27.05.2022 09:04 Česko přebere od Francie předsednictví Evropské unie za pět týdnů, pro desítky českých diplomatů a…

Polsko vychází vstříc EU. Sejm schválil zrušení sporné disciplinární komory

26.05.2022 21:47 Aktualizováno Polský Sejm, dolní komora parlamentu, dnes schválil návrh zákona, který povede ke zrušení sporné…

Macron vyzval Erdogana, aby respektoval rozhodnutí Finska a Švédska…

26.05.2022 15:13 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyzval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby…

Soros: Putin zcela zjevně Evropu vydírá

26.05.2022 11:03 Vyjednávací pozice ruského prezidenta Vladimira Putina v obchodování s plynem není tak silná, jak…

NATO by nemělo opomínat ani sílící vliv Ruska v Africe, shodují se státy

26.05.2022 09:09 Severoatlantická aliance by kvůli ruské hrozbě ve východní Evropě neměla zapomínat ani na další…

Související:

Právě se děje

reklama