Německo zvažuje výrazné zvýšení testovacích kapacit na COVD-19, chystá studii

Německá vláda podle listu Süddeutsche Zeitung uvažuje o zvýšení testovacích kapacit na koronavirus až na 200.000 denně. To by spolu s důslednou izolací nakažených podle expertů mělo pomoci zastavit šíření koronaviru. Nyní má Německo kapacitu na 300.000 až 500.000 testů týdně. Země také připravuje rozsáhlou studii o imunitě vůči nemoci COVID-19, do níž se zapojí přes 100.000 občanů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Různé možnosti dalšího postupu nastiňuje analýza nazvaná "Jak dostaneme COVID-19 pod kontrolu", kterou nechalo vypracovat ministerstvo vnitra, píše Süddeutsche Zeitung.

Jedním z hlavních doporučení je výrazné zvýšení počtu testovaných po vzoru Jižní Koreje. Nově by se bez dalších podmínek testovali i lidé, kteří sami dají najevo podezření, že jsou nakažení, a široký okruh osob, s nimiž infikovaní přišli do kontaktu.

Testovací kapacity by se podle scénáře expertů měly pohybovat na úrovni 50.000 denně od 6. dubna, 100.000 denně týden poté a 200.000 denně koncem dubna.

Všichni, u nichž se koronavirus potvrdí, by pak museli do izolace, ať už doma, nebo v nemocnicích či jiných specializovaných zařízeních. Analýza hovoří například o zřízení 60.000 nemocničních lůžek v hotelích a v areálech veletrhů.

Aby se nákazu podařilo překonat, je podle odborníků nutná také mobilizace společnosti, konkrétně je potřeba její velkou část ještě výrazněji než dosud přesvědčit o závažnosti situace. O to se ve čtvrtek pozdě večer pokusila znovu i kancléřka Angela Merkelová, která zdůraznila, že ještě nepřišla doba, aby bylo možné bavit se o uvolnění dosavadních opatření.

Šéfka vlády země, kde je na pomoc připraveno i 15.000 vojáků, je nyní sama v domácí karanténě, protože přišla do styku s nakaženým lékařem. Dvojice dosavadních testů u ní koronavirus neprokázala. Pokud stejně dopadne i třetí test začátkem příštího týdne, tak karanténu ve středu ukončí.

Analýza pro ministerstvo vnitra se věnovala i jiným možným scénářům vývoje. Za nejhorší z nich označuje možnost, že by stát nepřijal prakticky žádná omezení. V takovém případě by se koronavirem rychle nakazilo na 70 procent obyvatel, což by vedlo k tomu, že by nemocnice z kapacitních důvodů musely odmítnout přes 80 procent pacientů, kteří by potřebovali intenzivní péči. Počet úmrtí by překročil milion.

Server magazínu Spiegel dnes informoval o tom, že spolková republika chystá rozsáhlou studii, při níž by se od dubna odebírala krev více než 100.000 lidem, u nichž by se opakovaně testovalo, jestli mají protilátky na nemoc COVID-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje. Díky tomu má být možné mnohem přesněji odhadnout, kolik lidí se v Německu skutečně koronavirem už nakazilo, což má na oplátku zase zjednodušit rozhodování o tom, kdy a jak postupně zmírnit dosavadní opatření.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švédská laxní cesta nemusí být nezodpovědná, míní profesoři o boji s…

31.03.2020 00:01 NÁZOR - Ačkoliv švédská vláda zakázala shromáždění více než 50 lidí, nevztahuje se to na školy,…

Itálie má přes 100 000 nakažených. USA se bojí nejhoršího

30.03.2020 22:12 Itálie je po dnes aktualizované bilanci druhou zemí po USA, kde počet nakažených překonal hranici…

Merkelová koronavirus nemá. Testy byly negativní

30.03.2020 22:11 Německá kancléřka Angela Merkelová se s největší pravděpodobností nenakazila koronavirem. I třetí…

V Polsku zemřelo 31 lidí s koronavirem, nakažených je 2055

30.03.2020 22:06 V Polsku dnes odpoledne zemřelo na nemoc COVID-19, způsobovanou koronavirem SARS-CoV-2, dalších pět…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama