Nizozemí jako poslední stát EU začalo očkovat proti koronaviru, potíže má Německo

Nizozemsko dnes začalo očkovat proti covidu-19, a to jako poslední stát v Evropské unii. První vakcínu dostala sestra v domově s pečovatelskou službou ve městě Veghel na jihovýchodě země. Následovat budou ještě dnes další členové zdejšího zdravotnického personálu. Očkovací centra budou v zemi plně k dispozici až od příštího týdne, uvedla agentura DPA.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ministr zdravotnictví Hugo de Jonge hovořil v souvislosti se zahájením očkovací kampaně v zemi o začátku konce koronavirové krize. Rozjezd kampaně označil za "bláznivý" - kvůli silné kritice musela vláda start očkování na poslední chvíli o několik dní uspíšit.

Devětatřicetiletá sestra Sanna Elkadiriová pracuje v domově pro pacienty s těžkou demencí, kde se koronavirem nakazilo mnoho pacientů, uvedla televize NOS. "Tolik mrtvých. Tolik zármutku. Už to nechci prožít znovu," řekla s tím, že považuje za povinnost nechat se očkovat s ohledem na bezpečí pacientů, o které se stará.

Zbylé státy EU začaly s očkováním již krátce po Vánocích. De Jonge ale tvrdil, že v jeho zemi není možné začít očkovat kvůli chybějícímu elektronickému systému. Po ostré kritice nizozemské očkovací strategie premiér Mark Rutte ustoupil a uložil úřadům, aby přípravy urychlily. Již několik dní zůstává ve skladech nevyužitých 280.000 dávek vakcíny firem Pfizer a BioNTech.

V nadcházejících týdnech se v Nizozemsku budou moci nechat očkovat pracovníci domovů důchodců a domovů s pečovatelskou službou jakož i lékaři covidových pacientů.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes vyzval veřejnost k trpělivosti s očkováním proti koronaviru. Ujistil, že vakcíny je objednáno více než dostatečné množství, takže se dostane na každého. Problémem je ale podle něj prozatím nedostatečná kapacita výrobců.

"Chápu netrpělivost, chápu otázky veřejnosti," řekl Spahn. Za průtahy v očkování, za které nejen německá vláda a také Evropská unie čelí kritice, ale podle Spahna nemohou nedostatečné objednávky.

"Pravdou je, že vakcína je nyní ve světě nedostatkovým zbožím," řekl Spahn. "Proto vás musím poprosit o trpělivost a o další dodržování karanténních opatření," uvedl.

Ministr zdůraznil, že nyní je prioritou Německa naočkovat ty nejrizikovější skupiny obyvatel. "Proto jsme začali s vakcinací těch nejohroženějších, tedy v domovech pro seniory, a také s těmi, kteří o tyto rizikové obyvatele pečují," řekl Spahn.

"Vakcíny máme objednáno více než dost. Dostane se na každého a ještě zbude," řekl Spahn. Dodal také, že trpělivost je třeba nejen k postupnému zvyšování výrobní kapacity, ale také se schvalováním vakcín. "Proces musí být důvěryhodný," vysvětlil.

Proti kritice nedostatku vakcín v Německu se již v úterý ohradila kancléřka Angela Merkelová. Ta po úterním jednání s premiéry německých spolkových zemí, na kterém se dohodla na prodloužení karantény do 31. ledna, prohlásila, že bylo správným krokem nechat Evropskou unii zajistit očkovací látku pro všechny členské státy. Merkelová stejně jako dnes Spahn označila vakcínu za klíč k vyřešení pandemie nemoci covid-19.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes vydala podmíněné povolení k využití vakcíny amerického výrobce Moderna, s nímž Evropská komise uzavřela kontrakt na 160 milionů dávek. Této vakcíny dostane Německo podle Spahna v prvním čtvrtletí dva miliony dávek. S prvními dodávkami se začne v nadcházejícím týdnu.

Německo prozatím očkuje vakcínou od sdružení německé společnosti BioNTech a americké firmy Pfizer. Této látky ale také zatím není dostatek. Podle Spahna zprovozní BioNTech do února nové výrobní středisko v hesenském Marburgu, což umožní masivní zvýšení produkce. Spahn dodal, že výroba v Marburgu bude určena především pro Evropu.

Německo, které má přibližně 83 milionů obyvatel, prozatím podle statistiky ministerstva zdravotnictví obdrželo od BioNTechu 1,3 milionu dávek, do začátku února pak získá dalších 2,68 milionu. To dnes zopakoval i Spahn.

Kvůli nedostatku vakcín se často zmiňují návrhy na kombinování vakcín od více výrobců. První dávku by očkovaný v takovém případě dostal od jednoho výrobce, druhou od jiného. Takový postup Spahn v Německu odmítá. "Takový postup je výslovně nedoporučován," uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo roste. Japonsko zažilo růst počtu sebevražd

19.01.2021 12:04 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Německá policie provedla velkou razii proti převaděčům

19.01.2021 11:08 Na 400 policistů ve čtyřech německých spolkových zemích dnes provedlo razie proti mezinárodní…

Merkelová má jednat se spolkovými zeměmi o delší karanténě, trvala by do…

19.01.2021 10:17 Aktualizováno Německá kancléřka chce kvůli koronaviru prodloužit karanténu v Německu přinejmenším do 15. února.…

Svět dál zápolí s koronavirem, v Česku už je jeho nakažlivější britská…

18.01.2021 21:58 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama