Nizozemsko hlásí dalších 112 obětí koronaviru, Belgie prodlužuje karanténu

O dalších 112 úmrtí se dnes zvýšila oficiální bilance obětí nemoci COVID-19 v Nizozemsku, kde tak zemřelo už 546 infikovaných pacientů. Místní ústav veřejného zdraví (RIVM) zároveň oznámil 1172 nových známých případů nákazy koronavirem, celkem jich v zemi od konce února zaregistrovali 8603. V sousední Belgii se od čtvrtka infekce potvrdila u dalších 1049 lidí, počet mrtvých za den stoupl o 69 na celkových 289.

Belgická bezpečnostní rada státu večer podle veřejnoprávní vysílací společnosti RTBF rozhodla, že omezení pohybu osob budou v zemi platit nejméně do poloviny dubna.

Z Nizozemska byl první nakažený hlášen 27. února, první úmrtí člověka s koronavirem pak 6. března. RIVM dnes podle agentury Reuters uvedl, že nejnovější vývoj nasvědčuje zpomalení v šíření viru SARS-CoV-2. Nárůst počtu pozitivně testovaných obyvatel ovšem byl dnes 16procentní stejně jako ve čtvrtek.

RIVM doufá, že v horizontu "několika dní" bude možné stanovit, zda jsou preventivní opatření zavedená zhruba před dvěma týdny efektivní.

V Belgii platí od minulé středy podobný režim jako v České republice. Ve čtvrtek nicméně země ohlásila největší denní nárůst počtu potvrzených případů nákazy koronavirem, bilance stoupla o 1300 pacientů. Dnes byl přírůstek o něco menší, přičemž se počty dostaly na celkových 7284 případů, z toho zhruba 3000 lidí je v nemocnicích.

V Bruselu dnes zasedala belgická bezpečnostní rada státu, v níž jsou kromě představitelů federální vlády i zástupci regionů nebo vědci. RTBF s odvoláním na vícero činitelů uvedla, že na jednání bylo rozhodnuto o prodloužení celostátní karantény, která byla dosud naplánována do příštího víkendu. Po dnešku zůstanou přísná opatření v platnosti nejméně o dva týdny déle, tedy do 18. dubna.

V Belgii jsou od poloviny měsíce zavřené školy, restaurace a kavárny. Z obchodů aktuálně mohou být otevřené jen ty s potravinami a lékárny. Lidé mají co nejméně vycházet z domovů, výjimku z povinné izolace představují cesty do práce, k lékaři, za blízkými či na nákup.

Související

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí Belgie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy