Obžaloba odmítla, že by byl proces se Sarkozym snahou o pomstu

Žalobce v procesu s Nicolasem Sarkozym dnes odmítl, že by se chtěl obžalobou z korupce bývalému francouzskému prezidentovi někdo pomstít. Hlava státu musí ctít právo stejně jako každý jiný občan, uvedl podle agentury AFP hlavní vyšetřovatel finanční prokuratury Jean-François Bohnert. Bývalý šéf Elysejského paláce čelí kromě korupce také obžalobě z obchodování s vlivem. V pondělí u soudu obvinění znovu popřel.

Sarkozy, Nicolas
doporučujeme

"Nikdo se tu nechce pomstít bývalému prezidentovi republiky," uvedl Bohnert. "Jako všichni lidé v naší zemi má bývalá hlava státu práva, která je třeba respektovat, ale také povinnost, aby právo sám respektoval," dodal.

Nyní 65letý Sarkozy čelí obžalobě, že v roce 2014 pověřil svého právníka a přítele Thierryho Herzoga, aby získal tajné informace od soudce kasačního soudu Gilberta Aziberta. Ten se zabýval kauzou financování Sarkozyho prezidentské kampaně z roku 2007. Azibertovi prezident údajně výměnou za informace nabídl lukrativní post v Monaku. Na věc se přišlo díky odposlechům telefonních hovorů.

Sarkozy v pondělí veškerá obvinění odmítl a řekl, že se stal obětí lží. Prezident z let 2007 až 2012 je první bývalou hlavou páté francouzské republiky, která stanula před soudem kvůli korupci. Hrozí mu deset let za mřížemi a pokuta až milion eur (26,4 milionu Kč).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, opatření se asi zpřísní

28.01.2021 08:58 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES je dnes třetí den po sobě na 68 bodech ze sta. Zůstává tak už…

Česko si mezi zeměmi na žebříčku korupce pohoršilo o pět míst

28.01.2021 08:41 Česko se na žebříčku organizace Transparency International (TI), která sleduje korupci, propadlo v…

Němečtí vědci pojmenovali nový druh šneka po Gretě Thunbergové

28.01.2021 08:16 Němečtí zoologové pojmenovali jeden z nově objevených druhů šneka po švédské ekologické aktivistce…

Německo uvažuje o zákazu vstupu z oblastí se zmutovaným koronavirem

28.01.2021 06:48 Německo zvažuje zakázat vstup do země cizincům z oblastí s nakažlivějšími variantami koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama