Papež František: Neschopnost církve řešit případy zneužívání je ostuda

Papež František označil za ostudu dlouhou neschopnost církve řešit případy sexuálního zneužívání dětí církevními představiteli. Znovu rovněž uvedl, že cítí bolest, smutek a soucit s oběťmi těchto činů.

Papež František

Hlava katolické církve to prohlásila dnes při pravidelné generální audienci ve Vatikánu v reakci na úterní zveřejnění výsledků dvouapůlletého vyšetřování nezávislé komise, podle níž představitelé francouzské katolické církve od roku 1950 sexuálně zneužili na 216.000 dětí. Informovala o tom televize France 24.

"Rád bych vyjádřil obětem svůj smutek a bolest kvůli traumatu, které utrpěly. A také svou hanbu, naši hanbu kvůli tomu, že církev nebyla tak dlouho schopna se na (tyto případy) náležitě soustředit," řekl dnes papež František na generální audienci.

Papež dnes také vyzval představitele církve, aby pracovali na tom, aby se takové situace už neopakovaly. Vyzval také všechny francouzské katolíky, aby převzali svůj díl odpovědnosti za zajištění toho, že církev bude "bezpečným domovem pro všechny".

Už v úterý papež přes vatikánského mluvčího vyjádřil "hluboký zármutek", ale také "vděk" obětem za jejich odvahu mluvit o těchto činech. "Myslí také na francouzskou církev, aby, když už si uvědomila tuto otřesnou realitu, se mohla vydat cestou vykoupení," uvedl v úterý mluvčí Matteo Bruni.

Francouzská vyšetřovací komise, složená z dvacítky odborníků na civilní i církevní právo, historiků, psychologů a lékařů, v úterý zveřejnila výsledky svého dvouapůlletého vyšetřování, při němž vycházela z církevních, soudních a policejních archivů a z osobních svědectví. Podle ní představitelé francouzské katolické církve od roku 1950 sexuálně zneužili na 216.000 dětí, většinou chlapců. Pokud se započtou i trestné činy laiků, kteří pracovali pro církev, například jako učitelé v náboženských školách, dosahuje tento počet asi 330.000. Komise vznikla z iniciativy francouzské katolické církve v roce 2018.

František se ke skandálům sexuálního zneužívání v církvi, jehož se v řadě zemí někteří její představitelé dopouštěli a další ho léta kryli či nedůsledně vyšetřovali, postavil rázně už brzy po začátku svého pontifikátu v roce 2013. V roce 2014 zřídil vyšetřovací komisi a téhož roku přijal ve Vatikánu jako první hlava katolické církve skupinu obětí takového zneužívání. Během zahraničních cest se papež obětem několikrát veřejně omluvil a v roce 2019 svolal do Vatikánu první summit katolických církevních představitelů o ochraně nezletilých v církvi. Posléze vydal několik dekretů, které mají zabránit tomu, aby se takové případy opakovaly.

V prosinci má také vstoupit v platnost zpřísnění právního kodexu církve, který poprvé zmiňuje trestnost sexuálního zneužívání nezletilých i dospělých věřících kněžími a definuje i postup při stíhání těchto provinění, kterému mají čelit nejen duchovní, ale i laikové zastávající funkce uvnitř aparátu katolické církve.

Polskou hranici s Běloruskem hlídá před migranty přes 7000 vojáků a…

23.10.2021 12:09 Polskou hranici s Běloruskem střeží před ilegálním pronikáním migrantů více než 7000 pohraničníků,…

Zákaz interrupcí si v Polsku připomněly protesty. Byly menší než loni

22.10.2021 21:10 Polky dnes znovu vyšly do ulic, aby demonstrovaly na první výročí prakticky úplného zákazu…

Ve Španělsku zruší milion pokut udělených během nouzového stavu

22.10.2021 20:08 Španělská vláda nařídila zrušit více než milion pokut, které policie rozdala během prvního…

Evropské státy se shodly na posílení ochrany hranic kvůli Bělorusku

22.10.2021 17:02 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po zhruba čtyřhodinové debatě shodli na tom, že by…

Kulhánek se ve Vídni vyslovil pro rozvoj spolupráce nejen v oblasti…

22.10.2021 16:49 Pro rozvoj spolupráce v regionu střední Evropy, a to nejen v souvislosti s koronavirovou krizí, se…

Německo eviduje skoro 20.000 nově nakažených koronavirem

22.10.2021 13:51 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo více než 19.500 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem…

Ve Francii se zároveň očkuje proti chřipce i covidu-19

22.10.2021 12:38 Ve Francii se dnes naplno rozjela celostátní očkovací kampaň proti chřipce. Francouzský zdravotní…

Summit EU jedná o migraci a stavbě plotů na hranicích

22.10.2021 11:11 Především o lepší ochraně vnější hranice Evropské unie a finanční podpoře zemí, odkud přicházejí…

Epidemie covidu v Maďarsku sílí, vláda ale opatření nezavádí

22.10.2021 10:29 V Maďarsku za poslední den přibylo 2548 nových případů koronaviru, což je nejvíce od konce dubna,…

Hotely na Slovensku se stále potýkají s nedostatkem turistů

22.10.2021 09:55 Hotely a další ubytovací zařízení na Slovensku zaznamenaly v srpnu méně hostů než ve stejném období…

Související:

Právě se děje

reklama