Pieta před královským palácem. Španělsko uctilo oběti koronavirové epidemie

Španělsko se dnes na smuteční slavnosti v Madridu za přítomnosti krále Felipeho VI., předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové či šéfa Evropské rady Charlese Michela pietně rozloučilo s více než 28.400 oběťmi pandemie covidu-19 v zemi.

Španělsko uctilo oběti koronavirové epidemie
doporučujeme

Na pietní akci podle agentury AP zároveň země projevila úctu lidem, kteří nasazovali životy v nejhorší fázi pandemie.

"Tento akt ale nemůže zmírnit bolest," připustil španělský panovník před přibližně 400 hosty na náměstí Armería před královským palácem.

Von der Leyenová, Felipe, královna Letizia, korunní princezna Leonor, infantka Sofía, španělský premiér Pedro Sánchez a mnoho dalších účastníků ceremonie položilo bílé růže k pietnímu místu s plamenem uprostřed náměstí.

Státním aktem chtěla vláda nejen vzpomenout na zemřelé a poděkovat zdravotnickému personálu, ale také ocenit zásluhy celé španělské společnosti ve "velmi obtížné době" pandemie a přísných uzavírek, napsala agentura DPA.

Z Bruselu přicestovali například také předseda Evropského parlamentu David Sassoli a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Mezi pozvanými účastníky aktu byl také generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Všichni měli podle DPA nasazenou roušku.

Bez ohledu na vysokou koncentraci domácích i zahraničních osobností měli hlavní roli lidé, které pandemie covidu-19 přímo zasáhla. Před králem tak pronesl řeč například Hernando Calleja, bratr známého novináře Josého Maríi, který infekční nemoci podlehl. "Nezapomínejme, že koronavir byl a nadále je chladným, krutým a ničícím popravčím," řekl Calleja.

Zdravotní sestra Aroa Lópezová z Barcelony zastupovala zdravotníky, z nichž nejméně 52.600 se virem nakazilo. Připomněla, že o miliony Španělů zavřených doma se starali také řidiči, čističi a tisícovky dalších pracovníků. Lópezová také vyzvala politiky, aby chránili systém veřejného zdravotnictví.

Akce se zúčastnila zhruba stovka příbuzných obětí pandemie, zdravotníků či policistů. Přibližně 40minutovou dopolední ceremonii, kterou přenášela televize i zpravodajské servery, uzavřela minuta ticha.

Španělsko patří mezi pandemií nejhůře zasažené země v Evropě. Podle aktuálních statistik dosud evidovalo 257.494 nakažených a 28.413 obětí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo zaznamenalo přes 1000 nově nakažených koronavirem

06.08.2020 08:48 Německo za uplynulý den zaznamenalo 1045 případů nákazy koronavirem. Oproti předchozímu dni je to…

Francie hlásí nejvíce nově nakažených koronavirem od května

05.08.2020 21:00 Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 1695 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

Bulharský premiér naznačil rezignaci, vláda má ale zůstat

05.08.2020 19:56 Bulharský premiér Bojko Borisov dnes naznačil, že kvůli týdny trvajícím protivládním protestům by…

V Chorvatsku se za týden nakazilo 24 Čechů

05.08.2020 19:47 Aktualizováno Za poslední týden bylo pozitivně testováno 24 Čechů, kteří se pravděpodobně nakazili covidem-19 v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama