Podle šéfa diplomacie EU Borrella chybí Lukašenkovi legitimita

Běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi "chybí demokratická legitimita", protože jeho vítězství ve volbách nebylo uznáno, prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell podle agentury Reuters.

Josep Borrell
doporučujeme

Evropská unie se chystá "odsoudit a zavrhnout" Lukašenkův režim, řekl podle Reuters Borrell novinářům v Santanderu podle záběrů odvysílaných státní televizí TVE.

Diplomatovy poznámky přišly v době dnešního mimořádného summitu EU, na němž prostřednictvím videokonference prezidenti a premiéři evropského bloku diskutují o unijním postoji k běloruskému dění. Mluvit by také mohli například o možnostech evropské podpory běloruské občanské společnosti.

Ministři zahraničí sedmadvacítky už minulý týden rozhodli, že blok přijme sankce proti běloruským představitelům, odpovědným za zfalšování voleb a za porušování lidských práv při potlačování protestů, při kterých nejméně tři lidé přišli o život a tisíce lidí zadržela policie.

Lukašenko, který vládne Bělorusku už 26 let, čelí už přes týden masovým protestům. Část obyvatel totiž pokládá Lukašenkovo oficiálně oznámené vítězství v prezidentských volbách z 9. srpna s více než 80 procenty hlasů za zfalšované. Lidé v ulicích dál žádají jeho odchod, přes tvrdý postup bezpečnostních sil vůči demonstrantům v minulých dnech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O rezignaci Vojtěcha se píše v zahraničí: Politické zemětřesení, Babiš…

21.09.2020 13:35 Aktualizováno Rekordní přírůstky počtu případů koronaviru v Česku i neshody s premiérem Andrejem Babišem vedly…

Teror v Burgasu: Pomocníci útočníka dostali doživotí, Interpol po nich…

21.09.2020 13:03 Doživotní trest bez možnosti předčasného propuštění uložil dnes zvláštní trestní soud v Sofii dvěma…

Německý ministr financí nevidí důvod sankcí USA pro Nord Stream 2

21.09.2020 12:49 Budování plynovodu Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem je soukromou investicí, která energetickou…

Sankce EU vůči běloruskému režimu stále závisí na souhlasu Kypru

21.09.2020 11:54 Kypr je jako poslední stát Evropské unie připraven kývnout na sankce vůči činitelům běloruského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama