Polští onkologové varují před nebývalou vlnou nových případů rakoviny

Onkologové z univerzitní nemocnice v Krakově varují, že letos se dá očekávat až o 40 procent více nově odhalených případů rakoviny než loni. Tehdy totiž nebylo kvůli pandemii covidu-19 mnoho zhoubných nádorů odhaleno, upozornila polská televize TVN 24.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Jsme ve velice kritické situaci, ve které jsme nikdy nebyli a ani se nám nezdálo, že bychom se v ní mohli ocitnout. Voláme o pomoc, protože jsme na okraji propasti," prohlásil podle televize šéf krakovského onkologického oddělení profesor Piotr Wysocki. Varoval, že jiné nemocnice v zemi jsou na tom stejně.

Loni podle profesora bylo odhaleno o 20 procent méně zhoubných nádorů než v předchozím roce - a stalo se tak nikoli proto, že by nebyly, ale proto, že nebyly včas diagnostikovány. "A teď se objevila neuvěřitelně velká vlna nových případů," dodal.

Krakovští experti předpokládají, že letos bude o 40 procent více zjištěných zhoubných nádorů než loni. "Předpokládáme, že se prolnou dva ročníky pacientů: loňský a letošní," řekl profesor. Očekává, že v loňském roce "přehlédnutí" pacienti letos přijdou s větším nádorem, vyžadujícím složitější a delší léčbu.

"Celý systém po léta pracoval na hraně a pandemie způsobila, že se hroutí jako domek z karet," varoval. Čelí prý zoufalým telefonátům, dopisům a mailům, ve kterých lidé prosí o pomoc a stěžují si, že nemohou sehnat nikoho, kdo by je léčil. K novým pacientkám například patří dvacetiletá těhotná žena s rakovinou, která již je v pokročilém stadiu, protože příznaky v posledních měsících nikdo nezkoumal. V posledních týdnech počet nových pacientů vyžadujících okamžitou chemoterapii před operací vzrostl až čtyřnásobně. "Je to nepředstavitelné," řekl onkolog.

"Už roky sledujeme růst počtu onkologických onemocnění. Nyní jsou onemocnění v pokročilejším stadiu než před pandemií," zdůraznila doktorka Joanna Strebová, která kromě práce v nemoci plní i roli konzultanta v rámci vojvodství (kraje). Zatímco pacientů rychle přibývá, nemocnici se nedostává mladých onkologů. Na více než dvě desítky volných míst se během dvou let přihlásili jen tři zájemci.

Krakovská nemocnice je největší v regionu a má nejvíce lékařů, ale přesto na jednoho onkologa letos připadá 4200 pacientů. Ještě před pěti lety to bylo 2600 pacientů na doktora. Ročně do univerzitní nemocnice přijde téměř 30.000 pacientů s rakovinou, dodala TVN 24.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama