Rakousko chce zřídit deportační centra v zemích okolo Afghánistánu

Rakousko chce s pomocí Evropské unie zřídit deportační střediska v zemích okolo Afghánistánu, kam by měli být posíláni odmítnutí žadatelé o azyl z této země. Příslušný návrh Vídeň představí na středečním zasedání unijních ministrů vnitra, informovala dnes agentura APA.

Vláda konzervativního kancléře Sebastiana Kurze tak pokračuje v plánech na deportace afghánských občanů navzdory skutečnosti, že radikální islamistické hnutí Tálibán nyní ovládá prakticky celý Afghánistán.

Rakouský ministr vnitra z řad lidovců (ÖVP) Karl Nehammer uvedl, že pokud nejsou deportace Afghánců zpět do vlasti možné kvůli Evropské úmluvě o ochraně lidských práv, musí být nalezena alternativa.

"Deportační centra v oblasti okolo Afghánistánu by byla možnost. K tomu je zapotřebí síla a podpora Evropské komise," uvedl Nehammer ve společném prohlášení s ministrem zahraničí Alexanderem Schallenbergem. Návrh bude podle nich předložen na středeční schůzce unijních ministrů.

Rakousko bylo mezi k šesticí unijních států, které minulý týden varovaly Evropskou komisi před zastavením deportací do Afghánistánu. Zastavení deportací by podle nich bylo špatným signálem pro další Afghánce, kteří by usilovali o vstup do EU. Tři signatáři výzvy - Německo, Dánsko a Nizozemsko - mezitím otočili a deportace Afghánců kvůli rapidně se zhoršující bezpečnostní situaci v zemi pozastavili.

Snaha o deportace neúspěšných žadatelů o azyl nemá podporu rakouských Zelených, kteří jsou na spolkové úrovni koaličním partnerem Kurzových lidovců. "Jednoduše se styďte všichni, kdo nyní mluvíte o deportacích namísto akutní pomoci a zaopatření lidí na útěku," uvedla na twitteru mluvčí Zelených pro otázky zahraniční politiky Ewa Ernstová-Dziedzicová.

Zastavit deportace neúspěšných afghánských žadatelů o azyl nemíní ani Česká republika. Ministr vnitra Jan Hamáček v pátek serveru iDnes.cz sdělil, že české úřady přistupují ke všem žádostem o azyl individuálně.

Související

Více souvisejících

Afghanistán Rakousko uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy