Řím chce po útoku ve Vídni zpřísnit zákony proti terorismu v EU

Italský ministr zahraničí Luigi Di Maio navrhuje po pondělním útoku ve Vídni zpřísnit v Evropě legislativní opatření proti terorismu. Za vzor by podle něj mohl posloužit protiteroristický zákon známý pod označením Patriot Act, kterým Spojené státy reagovaly na útoky z 11. září 2001, uvedla dnes agentura DPA.

Terorismus
doporučujeme

S ohledem na ilegální migraci a bezpečnost občanů jde o to "podívat se realitě do očí", napsal dnes Di Maio na svém facebooku. "EU musí zvýšit úroveň bezpečnosti, to samé musí učinit i naše země," uvedl politik Hnutí pěti hvězd.

"Jde o to přemýšlet o něčem větším, a týká se to celé EU: například Patriot Act po americkém vzoru," napsal s tím, že o návrhu bude v příštích dnech hovořit se svými evropskými protějšky.

Při pondělním útoku ve Vídni byli kromě útočníka zabiti čtyři další lidé a 22 osob bylo zraněno. Šéf italské diplomacie v příspěvku upozornil též na teroristický útok ve francouzském Nice z minulého týdne, který si vyžádal tři oběti. Pachatel z Tuniska před činem nelegálně přicestoval do Francie právě přes Itálii.

V mešitách by podle Di Maia měly být zesíleny kontroly ve spolupráci s muslimskými obcemi a více pozornosti by se mělo věnovat také nelegální migraci.

Protiteroristický zákon Patriot Act přijaly USA po útocích z 11. září 2001, aby posílily svou bezpečnost. Norma zpřísnila podmínky vstupu cizinců na americké území a přiznala i více pravomocí bezpečnostním složkám. Zpravodajské služby mohly poprvé v historii odposlouchávat telefonické hovory řadových občanů či sledovat elektronickou poštu mezi lidmi v USA a v zahraničí, aniž k tomu dal svolení soud. Mnozí kritici tvrdili, že zákon umožňuje nepřípustné zásahy do soukromí Američanů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černošského producenta,…

30.11.2020 08:23 Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta…

Řidiči hazardují a ignorují pravidla. Kvůli covidu téměř prázdné silnice…

30.11.2020 08:07 Na rakouských silnicích je v těchto dnech minimální provoz kvůli protikoronavirovým omezením pohybu…

V Německu se covidem nakazilo dalších 11 169 lidí, vzrostl počet obětí…

30.11.2020 07:29 V Německu za 24 hodin přibylo dalších 11.169 případů nákazy koronavirem, tedy o něco více než před…

Rakousko po 7. prosinci nečeká překotné rozvolňování. Masivní omezení…

29.11.2020 21:33 Aktualizováno Až v Rakousku 7. prosince skončí současná přísná opatření proti koronaviru, žádné překotné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama