Šéf braniborské AfD byl vyloučen ze strany, zamlčel vazby na neonacisty

Kontroverzní šéf braniborské odnože pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) Andreas Kalbitz musí stranu opustit. Rozhodl o tom dnes hlavní rozhodčí orgán strany. Zvrátil tím verdikt německého soudu, který předchozí vyloučení politika viněného z vazeb na extremisty označil za neplatné.

Andreas Kalbitz
doporučujeme

Předsednictvo AfD v půli května těsnou většinou hlasů vyloučilo Kalbitze ze strany, neboť podle něj zamlčel své někdejší členství v nyní již rozpuštěném neonacistickém spolku Vlastenecká německá mládež (HDJ). Ten figuruje na seznamu organizací, jejichž členové mají zakázáno do momentálně nejsilnější opoziční strany v Německu vstupovat.

Kalbitz tvrdí, že členem HDJ nikdy nebyl, a své vyloučení soudně napadl. Soud v Berlíně v červnu konstatoval, že zrušení členství je neplatné, protože podle zákona o politických stranách musí o vyloučení členů rozhodovat výhradně rozhodčí orgán uvnitř strany. V AfD jím je Spolkový rozhodčí soud.

Německý Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), tedy civilní kontrarozvědka, začal minulý měsíc braniborskou AfD sledovat jako celek. Služba má podle zemského šéfa Jörga Müllera dostatek indicií o tom, že ze zdejší AfD vychází aktivity směřující proti svobodnému a demokratickému uspořádání.

Ve straně dlouhodobě panují spory mezi vedením a krajně pravicovými silami. Sedmačtyřicetiletý Kalbitz patřil v AfD k nejvýraznějším představitelům národoveckého Křídla (Der Flügel) okolo stranického šéfa v Durynsku Björna Höckeho. Pravicově extremistické uskupení v březnu rozhodlo o svém rozpuštění, čímž reagovalo na oznámení kontrarozvědky, že bude Křídlo sledovat.

Kalbitz v reakci na rozhodnutí rozhodčího orgánu uvedl, že bude verdikt respektovat. Hodlá se však proti němu dále bránit právní cestou, protože jej považuje za nezákonný.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko varuje před cestami do Chorvatska, nákaza covid-19 se šíří…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem vydalo dnes Rakousko nejvyšší stupeň varování…

Evropské země kvůli covidu opět omezují cestování, počty nakažených rostou

14.08.2020 21:09 Některé země za poslední den zaznamenaly rekordní nárůst počtů nakažených koronavirem - Rakousko,…

EU zavede sankce vůči Bělorusku

14.08.2020 20:43 Ministři zahraničí Evropské unie se dnes na mimořádné videokonferenci dohodli na tom, že…

Počty nakažených rostou i v Itálii, za den skoro 600 nemocných

14.08.2020 19:43 V Itálii v posledních dnech opět rostou počty nově odhalených případů nákazy koronavirem, za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama