Šéfka CDU vyloučila možnost koalice s AfD v Sasku, Gauland mluví trochu jinak

Předsedkyně křesťanských demokratů (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová dnes jasně vyloučila možnost koalice s protiimigrační Alternativou pro Německo (AfD) v Sasku, kde se v neděli uskutečnily zemské volby. Šéf AfD Alexander Gauland ale věří, že se uvnitř CDU hlasy požadující spolupráci obou stran ozvou.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Annegret Krampová-Karrenbauerová
doporučujeme

CDU volby se ziskem 32,1 procenta hlasů vyhrála právě před AfD, která obdržela 27,5 procenta. Obě strany by v parlamentu měly pohodlnou většinu.

Annegret Krampová-Karrenbauerová dnes na tiskové konferenci v Berlíně výsledek hlasování ve spolkové zemi sousedící s Českem označila za složitý. Křesťanští demokraté sice vyhráli, získali ale nejnižší podporu od znovusjednocení Německa v roce 1990.

Šéfka CDU zároveň ocenila kampaň saského ministerského předsedy a svého stranického kolegy Michaela Kretschmera, i to, že se vůči AfD jasně vymezil. Kretschmer se nechal opakovaně slyšet, že nepůjde do koalice s AfD ani s Levicí. "Nadále platí naše usnesení, že s AfD nebude žádná vláda," zdůraznila Krampová-Karrenbauerová, která hovořila o nedělním signálu od voličů pro křesťanské demokraty.

Předseda protestní strany, která v Sasku téměř ztrojnásobila svůj předchozí výsledek, Gauland ale věří, že se uvnitř CDU objeví hlasy, aby strana s AfD alespoň jednala. Očekává totiž, že rozhovory o příští koalici, kterou by CDU mohla sestavit se sociálními demokraty (SPD) a Zelenými, budou v případě ekologické strany složité. "Pak se skutečně naskytne otázka: Není lepší promluvit si s AfD?" míní Gauland.

Že vyjednávání se Zelenými nemusí být jednoduché, naznačil dnes jejich předseda Robert Habeck, podle kterého bude saská CDU muset ustoupit od některých svých požadavků.

Spolupráci s Alternativou pro Německo, kterou mnozí považují za pravicově populistickou až radikální, znovu odmítla i SPD, která taktéž před AfD vyhrála nedělní hlasování ve východoněmeckém Braniborsku. "Ano, v každém případě. SPD má ve své DNA, že se vždy stavěla proti pravicovému extremismu," řekla úřadující předsedkyně SPD Manuela Schwesigová na otázku, zda sociální demokraté nadále odmítají spolupracovat s AfD.

V Braniborsku by SPD s AfD, která se podle drážďanského politologa Hansa Vorländera bude dále radikalizovat, pohodlně dosáhla na parlamentní většinu. Pro sociální demokraty, kteří mají za to, že se v Německu mění celý stranický systém, zde hlasovalo 26,2 procenta voličů a pro AfD 23,5 procenta. Nová koalice ale vznikne na jiném půdorysu.

Lídr zdejší kandidátky SPD a zároveň braniborský premiér Dietmar Woidke chce předběžné rozhovory o vládě zahájit již tento týden s CDU. Poté plánuje jednat i s dalšími stranami, které přicházejí pro možnou koalici v úvahu. Jako nejpravděpodobnější se nadále jeví vláda SPD, Levice a Zelených. Početně by ale bylo možné sestavit i koalici SPD, CDU a Zelených, nebo konzervativních Svobodných voličů (FW).

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Panika v pařížském metru: Souprava bez řidiče se řítila stanicemi,…

18.09.2019 13:33 Automaticky řízená souprava linky 1 pařížského metra v pondělí večer projela bez zastavení tři…

Návrat tvrdé hranice? Juncker to vidí černě: Riziko divokého brexitu trvá

18.09.2019 12:30 Aktualizováno Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes v Evropském parlamentu varoval, že riziko vystoupení…

Město Bielefeld si oddychlo. Soutěžící nedokázali, že neexistuje

18.09.2019 11:45 Soutěž o jeden milion eur (25,9 milionu Kč), kterou před časem vyhlásilo severoněmecké město…

Juncker a Barnier apelují na europoslance dnešního plenárního zasedání

18.09.2019 11:05 Dnes na půdě Evropského parlamentu, předtím než začne jeho plenární zasedání, promluví současný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama