AfD dosáhla ve volbách historického úspěchu. Jak toho Alice Weidelová dosáhla?

Ve volbách, které se konaly v Německu, podpořil krajní pravici každý pátý volič. Dramatický vzestup Alice Weidelová, lídryně strany AfD, vyvolává strach u mnohých politiků a voličů. Alice Weidelová nebyla nikdy populárnější, a podle Politica zároveň radikálnější.

Kandidátka na kancléřku za krajně pravicovou stranu Alternativa pro Německo (AfD) vystoupila v neděli večer na pódiu v Berlíně poté, co její strana dosáhla svého nejlepšího výsledku v národních volbách. Příznivci ji přivítali skandováním „Alice für Deutschland! Alice für Deutschland!“

Tato skandování nebyla jen projevem nadšení pro Weidelovou, ale také nepopiratelným znakem rostoucího otevřeného radikalismu strany a její kandidátky. AfD, díky svým extrémním postojům, získala podporu jednoho z pěti německých voličů, čímž zdvojnásobila svůj podíl na hlasech oproti volbám v roce 2021 a dosáhla svého historického nejvyššího výsledku v národních volbách od konce druhé světové války.

Tento vzestup přichází v kritickém období, kdy je evropský kontinent zmítán krizí po zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa a vzrůstu pravicového populismu v různých evropských městech od Říma po Vídeň a Budapešť.

„Je to historický úspěch,“ řekla Weidelová po volbách.

Slogan „Alice für Deutschland“ je slovní hříčka vycházející z nacistického hesla „Alles für Deutschland“ (Všechno pro Německo), které používali SA Sturmabteilung (národní socialistické oddíly).

AfD, jejíž radikálnější křídlo již dlouho usiluje o odklon od demokratických hodnot poválečného Německa, čelí stále rostoucímu vlivu, zejména díky Weidelové, která v posledních letech prošla vlastní cestou radikalizace.

Weidelová se stala známou postavou strany, která původně začínala jako protestní hnutí proti euru a ekonomickým politikám Evropské unie. Zkušenosti z práce v Goldman Sachs, Credit Suisse a Allianz ji však vyprofilovaly do postavy, která se připojila k AfD v roce 2013, kdy strana ještě nebyla tak radikální a soustředila se především na kritiku Evropské unie a eura.

Postupně se však AfD vyvinula v krajně pravicovou a protiimigrační stranu, když v roce 2015 přišel masivní příliv uprchlíků, což vedlo k radikalizaci stranických názorů.

V roce 2017, kdy byla Weidelová již ve vedení AfD, strana čelila kontroverzi kvůli prohlášením Björna Höckeho, jednoho z nejtvrdších pravicových politiků, který vyzval Němce, aby zapomněli na svou nacistickou minulost. Strana nakonec Höckeho nevyhodila, což vedlo k dalšímu posunu směrem k radikalismu.

Weidelová sama nepopírá svou roli v tomto posunu. V nedávném rozhovoru přiznala, že pokus o vyloučení Höckeho z AfD byl chybou. „Samozřejmě, že to byla chyba,“ řekla a dodala, že by si dokázala představit Höckeho jako ministra ve vládě vedené AfD.

V roce 2022 vyšlo najevo, že někteří členové AfD, včetně jednoho z Weideliných spolupracovníků, se zúčastnili setkání krajně pravicových extremistů, kde byla projednávána „remigrace“ migrantů a „neasimilovaných občanů“. Tento pojem později začal AfD používat jako oficiální část svého programu.

Během stranického sjezdu v Halle minulý měsíc Weidelová přiznala, že by „remigraci“ přijala, i kdyby to tak mělo být nazýváno.

Weidelová, dnes nejviditelnější tvář AfD, je pro mnoho svých příznivců symbolem síly a změny. Na stranickém sjezdu ji fanoušci vítali transparenty, které nesly nápis „Kancléřka srdce!“ Na své promluvě jim odpověděla gesto rukama ve tvaru srdce a vzkázala: „Milujte vás všechny!“

Navzdory tomu, že se nejedná o typickou charismatickou postavu, kolem které se strana shromažďuje, její neortodoxní profil jí umožňuje získávat podporu i u mladších generací, pro něž je její přítomnost ve vedení AfD vítanou změnou. Dále také zdůrazňuje svou odlišnost v osobní orientaci – Weidelová je otevřeně lesbička, což je v rozporu s tradičně konzervativním obrazem krajní pravice.

Zároveň podporu Weidelové pomohli získat i takoví populisté jako Elon Musk či maďarský premiér Viktor Orbán, kteří ji podpořili v jejím úsilí. Weidelová na své cestě do Budapešti zdůraznila, že je čas změnit dosavadní izolaci AfD na evropské scéně.

Po volbách Weidelová jasně uvedla, že AfD je připravena „realizovat vůli lidu“. "Nikdy jsme nebyli silnější," dodala. 

Související

Friedrich Merz (CDU)

Friedrich Merz zvítězil v německých volbách. Co to znamená pro Evropu?

Německo čeká politická změna. Konzervativní lídr Friedrich Merz v neděli zvítězil v parlamentních volbách a míří k převzetí moci v největší ekonomice Evropské unie. Přestože složení nové vlády zatím není jasné a koaliční jednání mohou trvat týdny, jedno je jisté – Merz přinese odlišnou politickou linii než dosavadní kancléř Olaf Scholz, píše Politico.

Více souvisejících

Volby v Německu Alternativa pro Německo (AfD) Alice Weidelová

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

včera

včera

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

včera

včera

včera

včera

28. března 2025 22:08

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy