Ve volbách, které se konaly v Německu, podpořil krajní pravici každý pátý volič. Dramatický vzestup Alice Weidelová, lídryně strany AfD, vyvolává strach u mnohých politiků a voličů. Alice Weidelová nebyla nikdy populárnější, a podle Politica zároveň radikálnější.
Kandidátka na kancléřku za krajně pravicovou stranu Alternativa pro Německo (AfD) vystoupila v neděli večer na pódiu v Berlíně poté, co její strana dosáhla svého nejlepšího výsledku v národních volbách. Příznivci ji přivítali skandováním „Alice für Deutschland! Alice für Deutschland!“
Tato skandování nebyla jen projevem nadšení pro Weidelovou, ale také nepopiratelným znakem rostoucího otevřeného radikalismu strany a její kandidátky. AfD, díky svým extrémním postojům, získala podporu jednoho z pěti německých voličů, čímž zdvojnásobila svůj podíl na hlasech oproti volbám v roce 2021 a dosáhla svého historického nejvyššího výsledku v národních volbách od konce druhé světové války.
Tento vzestup přichází v kritickém období, kdy je evropský kontinent zmítán krizí po zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa a vzrůstu pravicového populismu v různých evropských městech od Říma po Vídeň a Budapešť.
„Je to historický úspěch,“ řekla Weidelová po volbách.
Slogan „Alice für Deutschland“ je slovní hříčka vycházející z nacistického hesla „Alles für Deutschland“ (Všechno pro Německo), které používali SA Sturmabteilung (národní socialistické oddíly).
AfD, jejíž radikálnější křídlo již dlouho usiluje o odklon od demokratických hodnot poválečného Německa, čelí stále rostoucímu vlivu, zejména díky Weidelové, která v posledních letech prošla vlastní cestou radikalizace.
Weidelová se stala známou postavou strany, která původně začínala jako protestní hnutí proti euru a ekonomickým politikám Evropské unie. Zkušenosti z práce v Goldman Sachs, Credit Suisse a Allianz ji však vyprofilovaly do postavy, která se připojila k AfD v roce 2013, kdy strana ještě nebyla tak radikální a soustředila se především na kritiku Evropské unie a eura.
Postupně se však AfD vyvinula v krajně pravicovou a protiimigrační stranu, když v roce 2015 přišel masivní příliv uprchlíků, což vedlo k radikalizaci stranických názorů.
V roce 2017, kdy byla Weidelová již ve vedení AfD, strana čelila kontroverzi kvůli prohlášením Björna Höckeho, jednoho z nejtvrdších pravicových politiků, který vyzval Němce, aby zapomněli na svou nacistickou minulost. Strana nakonec Höckeho nevyhodila, což vedlo k dalšímu posunu směrem k radikalismu.
Weidelová sama nepopírá svou roli v tomto posunu. V nedávném rozhovoru přiznala, že pokus o vyloučení Höckeho z AfD byl chybou. „Samozřejmě, že to byla chyba,“ řekla a dodala, že by si dokázala představit Höckeho jako ministra ve vládě vedené AfD.
V roce 2022 vyšlo najevo, že někteří členové AfD, včetně jednoho z Weideliných spolupracovníků, se zúčastnili setkání krajně pravicových extremistů, kde byla projednávána „remigrace“ migrantů a „neasimilovaných občanů“. Tento pojem později začal AfD používat jako oficiální část svého programu.
Během stranického sjezdu v Halle minulý měsíc Weidelová přiznala, že by „remigraci“ přijala, i kdyby to tak mělo být nazýváno.
Weidelová, dnes nejviditelnější tvář AfD, je pro mnoho svých příznivců symbolem síly a změny. Na stranickém sjezdu ji fanoušci vítali transparenty, které nesly nápis „Kancléřka srdce!“ Na své promluvě jim odpověděla gesto rukama ve tvaru srdce a vzkázala: „Milujte vás všechny!“
Navzdory tomu, že se nejedná o typickou charismatickou postavu, kolem které se strana shromažďuje, její neortodoxní profil jí umožňuje získávat podporu i u mladších generací, pro něž je její přítomnost ve vedení AfD vítanou změnou. Dále také zdůrazňuje svou odlišnost v osobní orientaci – Weidelová je otevřeně lesbička, což je v rozporu s tradičně konzervativním obrazem krajní pravice.
Zároveň podporu Weidelové pomohli získat i takoví populisté jako Elon Musk či maďarský premiér Viktor Orbán, kteří ji podpořili v jejím úsilí. Weidelová na své cestě do Budapešti zdůraznila, že je čas změnit dosavadní izolaci AfD na evropské scéně.
Po volbách Weidelová jasně uvedla, že AfD je připravena „realizovat vůli lidu“. "Nikdy jsme nebyli silnější," dodala.
Související

Merz naráží na první povolební problémy. SPD se do koalice s CDU příliš nechce

Friedrich Merz zvítězil v německých volbách. Co to znamená pro Evropu?
Volby v Německu , Alternativa pro Německo (AfD) , Alice Weidelová
Aktuálně se děje
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
včera

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
včera

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
včera

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol
včera

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
včera

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
včera

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
včera

Válka na Ukrajině: Čtyři mrtví v Dnipru. Rusko se vysmívá mírovým snahám, říká Zelenskyj
včera

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
včera

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
28. března 2025 22:08
Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.
Zdroj: Libor Novák