Friedrich Merz zvítězil v německých volbách. Co to znamená pro Evropu?

Německo čeká politická změna. Konzervativní lídr Friedrich Merz v neděli zvítězil v parlamentních volbách a míří k převzetí moci v největší ekonomice Evropské unie. Přestože složení nové vlády zatím není jasné a koaliční jednání mohou trvat týdny, jedno je jisté – Merz přinese odlišnou politickou linii než dosavadní kancléř Olaf Scholz, píše Politico.

Merzovo vítězství znamená nejen návrat Křesťanskodemokratické unie (CDU) do čela Německa, ale i možnou zásadní změnu směřování země. Jeho politika se může lišit i od éry Angely Merkelové, která CDU vedla 16 let do roku 2021. Nový kancléř by mohl výrazně ovlivnit nejen německou domácí politiku, ale i budoucnost Evropské unie.

Jedním z klíčových bodů Merzovy kampaně byla otázka evropské obrany a role NATO. Krátce před volbami varoval, že Evropa se musí připravit na možnost, že Spojené státy nebudou nadále bezpodmínečně garantovat bezpečnost kontinentu. Naznačil, že Německo by mohlo jednat s Velkou Británií a Francií o sdílené jaderné ochraně.

Merz rovněž přislíbil navýšení výdajů na obranu a zrušení blokace dodávek raket Taurus Ukrajině. Zároveň bude muset najít způsob, jak financovat modernizaci Bundeswehru poté, co vyčerpání stávajícího rozpočtu ve výši 100 miliard eur v roce 2027 vyvolává otázky ohledně budoucích zdrojů financování.

V oblasti energetiky se Merz postaví k jaderné energii otevřeněji než Scholzova vláda, což by mohlo podpořit snahy některých evropských států o větší uznání jaderné energetiky jako nízkoemisního zdroje. Zároveň by mohl zmírnit přísné německé regulace týkající se přechodu na obnovitelné zdroje, což by mělo dopad i na evropskou klimatickou politiku.

Merz se zaměří na oživení německého průmyslu a posílení hospodářských vztahů s klíčovými partnery v EU i mimo ni. Očekává se, že se bude snažit o obnovení německo-francouzské spolupráce s cílem posílit obchodní dohody, například s jihoamerickými zeměmi Mercosuru.

Nový kancléř pravděpodobně přijme tvrdší postoj vůči Číně, přičemž německým firmám naznačil, že nemohou počítat s jeho podporou, pokud se dostanou do problémů kvůli závislosti na čínském trhu. Tento přístup by mohl ovlivnit i širší obchodní strategii EU.

Merz v minulosti usiloval o zpřísnění migrační politiky a na rozdíl od Merkelové se staví skepticky k přijímání uprchlíků. Jeho strana CDU slíbila zrušení nedávno přijatých reforem v oblasti legalizace konopí, což signalizuje návrat k přísnější protidrogové politice.

Merz zastává přísnou fiskální disciplínu a je odpůrcem změkčování dluhové brzdy, která omezuje deficit státního rozpočtu. To znamená, že pod jeho vedením se Německo pravděpodobně postaví proti dalšímu společnému zadlužování EU, což by mohlo komplikovat plány na zvýšení obranných výdajů prostřednictvím evropských fondů.

Merzovo vítězství znamená návrat německé vlády k tradičně konzervativním hodnotám a potenciální změnu v evropské politice. Jeho tvrdší postoj vůči Číně a Rusku by mohl ovlivnit společné zahraničněpolitické směřování EU, zatímco jeho zaměření na hospodářský růst by mohlo vést k tlaku na zmírnění některých ekologických regulací.

V otázkách obrany bude klíčové, zda se Německo pod Merzovým vedením rozhodne více investovat do vojenských kapacit a jakým způsobem bude koordinovat bezpečnostní politiku s evropskými partnery. Podobně i jeho postoj k obchodním vztahům a průmyslové politice bude hrát roli při formování budoucnosti evropské ekonomiky.

Přestože Merzovo směřování bude záviset i na složení koalice, jeho vítězství signalizuje významnou změnu nejen pro Německo, ale i pro celou Evropskou unii.

Související

Friedrich Merz (CDU)

Trumpova hrozba mění německou politiku. Merz ruší léta zavedené pořádky

Budoucí německý kancléř Friedrich Merz se rozhodl k radikální změně hospodářské strategie země. Po letech přísné rozpočtové kázně přichází s plánem, který by mohl uvolnit až bilion eur na obranu a infrastrukturu. Hlavním důvodem je zhoršující se transatlantická spolupráce a obavy z politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, tvrdí Politico.

Více souvisejících

Friedrich Merz (CDU) Volby v Německu Německo

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 32 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 1 hodinou

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 1 hodinou

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy