Slovenská vláda před Velikonocemi umožnila otevřít kostely

Dosluhující slovenská vláda před nadcházejícími velikonočními svátky zařadila cesty kvůli individuální duchovní péči mezi výjimky ze zákazu vycházení, zavedenému kvůli šíření koronaviru. Kabinet v demisi o tom rozhodl na dnešní schůzi. Krok uvítala katolická církev, podle které rozhodnutí vlády umožní otevřít kostely k soukromým modlitbám. Slovenský parlament zase vyzval kabinet, aby umožnil o Velikonocích bohoslužby venku.

Kostely
doporučujeme

"Můžeme mít nejlepší opatření. Pokud je lidé nebudou dodržovat, tak nám to nepomůže. Žádám lidi, aby dodržovali opatření nikoliv proto, že to chce stát, ale proto, aby chránili sebe a své blízké," odpověděl nastupující slovenský premiér Eduard Heger na novinářský dotaz, zda zmíněná výjimka nebude zneužívána.

Úřady na Slovensku, kde se při předchozím sčítání lidu přihlásila většina obyvatel ke katolické církvi, dříve ohlásily, že před velikonočními svátky nebudou karanténní omezení uvolněna. Dnešní rozhodnutí vlády označil Heger pouze za upřesnění stávajících pravidel.

Dosavadní ministr financí Heger, který se řadí ke konzervativním politikům, se dříve v tomto týdnu sešel s předsedou konference slovenských biskupů (KBS) Stanislavem Zvolenským. Na schůzce hovořili o situaci v katolické církvi v souvislosti se zákazem vycházení.

"Jsme rádi, že vláda rozhodla legálně garantovat alespoň možnost individuální pastorace. Kdo bude chtít, může se alespoň soukromě pomodlit v kostele, za dodržení platných hygienických předpisů. Dosud se, žel, opakovaně stávalo, že policie kostely zavírala. Věříme, že po tomto uvolnění dojde zanedlouho i k uvolnění zákazu veřejných bohoslužeb," uvedl v reakci na rozhodnutí vlády mluvčí KBS Martin Kramara.

Slovenský parlament zase na návrh jednoho z nezařazených poslanců vybídl vládu, aby zavedla taková opatření, která umožní konání velikonoční bohoslužby venku. V zemi přitom kvůli koronaviru nadále platí zákaz shromažďování více než šesti osob.

Slovenští politici i odborníci opakovaně vyzývali obyvatele země, aby o Velikonocích dodržovali karanténní opatření a necestovali. Právě těchto svátků mnoho obyvatel Slovenska v minulosti využívalo k návštěvám příbuzných či známých; už loni o Velikonocích platila v zemi během první vlny koronavirové nákazy různá omezení.

Nově se zákaz vycházení nebude vztahovat ani na myslivce v souvislosti s plněním opatření proti africkému moru prasat, který se v zemi začal šířit před dvěma roky.

Epidemická situace na Slovensku se v posledních zhruba dvou týdnech zlepšuje. Počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění klesl na 3189, tedy na nejnižší hodnotu od první poloviny ledna. Pokles zmíněné skupiny pacientů v nemocnicích pod hranici 3000 je podle národního protiepidemického systému hlavní podmínkou pro odvolání nejvyšší stupně varování a k uvolnění omezení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO zahájí odchod z Afghánistánu v květnu, potrvá několik měsíců

14.04.2021 21:46 Jednotky Severoatlantické aliance zahájí postupný odchod z Afghánistánu 1. května, Spojené státy…

Belgie chce rozvolnit na začátku května, Francie hlásí přes 43.000 nákaz

14.04.2021 20:57 Belgie plánuje na začátku května po šestiměsíční přestávce kvůli koronaviru znovu otevřít venkovní…

Orbán: Zahrádky v restauracích se otevřou, když bude očkováno 3,5 milionu…

14.04.2021 19:33 Maďarsko uvolní další opatření proti šíření koronaviru, jakmile bude naočkováno proti covidu 3,5…

V EU jsou na tom v očkování proti covidu nejlépe Malta a Maďarsko

14.04.2021 16:30 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bylo v EU podáno již 100 milionů dávek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama