Soud ve Štrasburku se stal terčem kyberútoku, patrně jde o pomstu Turecka

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) se stal terčem kybernetického útoku. Stalo se tak poté, co v úterý svým rozsudkem vyzval Turecko, aby okamžitě propustilo vězněného opozičního lídra Selahattina Demirtaşe. Turecký prezident dnes verdikt odmítl a uvedl, že evropskému soudu v této věci nepřísluší rozhodovat.

Soud pro lidská práva Štrasburk
doporučujeme

"Webová stránka Evropského soudu pro lidská práva byla předmětem rozsáhlého kyberútoku, který ji učinil dočasně nedostupnou," uvedl v prohlášení ESLP. "Soud silně odsuzuje tento vážný incident. Příslušné služby nyní vyvíjejí veškeré úsilí, aby co nejdříve zjednaly nápravu situace."

Bývalý šéf prokurdské Lidově demokratické strany (HDP) je už čtyři roky ve vazbě kvůli obvinění z podpory terorismu. Podle verdiktu evropského soudu je ale zdůvodnění turecké justice pro jeho zadržování jen zástěrkou a pravým záměrem je omezení politické plurality a soutěže.

Sedmačtyřicetiletý Demirtaş, kterému na základě obvinění hrozí až 142 let vězení, kandidoval v prezidentských volbách v letech 2014 a 2018 proti současné hlavě státu Recepu Tayyipu Erdoganovi. V cele skončil v roce 2016, kdy mu byla na základě zákona prosazeného vládní Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP) odebrána poslanecká imunita.

ESLP v rozsudku nařídil, aby Ankara Demirtaşovi vyplatila 60.400 eur (1,6 milionu Kč) jako odškodnění za majetkovou i nemajetkovou újmu a úhradu za náklady spojené se soudním řízením.

Erdogan dnes podle agentury Reuters označil rozhodnutí za "politické" a zároveň "pokrytecké", neboť údajně hájí "teroristu". V Demirtaşově případě smí rozhodovat pouze turecké soudnictví, nikoliv ESLP, uvedl Erdogan.

Turecko je signatářem Evropské úmluvy o lidských právech, a verdikty ESLP jsou tedy pro Ankaru závazné. V minulosti se jim už ale Turecko několikrát odmítlo podřídit. Senát ESLP vyzval Ankaru k propuštění Demirtaşe už v roce 2018. Turecký prezident tehdy tvrdil, že výroky štrasburského soudu pro Turecko závazné nejsou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, opatření se asi zpřísní

28.01.2021 08:58 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES je dnes třetí den po sobě na 68 bodech ze sta. Zůstává tak už…

Česko si mezi zeměmi na žebříčku korupce pohoršilo o pět míst

28.01.2021 08:41 Česko se na žebříčku organizace Transparency International (TI), která sleduje korupci, propadlo v…

Němečtí vědci pojmenovali nový druh šneka po Gretě Thunbergové

28.01.2021 08:16 Němečtí zoologové pojmenovali jeden z nově objevených druhů šneka po švédské ekologické aktivistce…

Německo uvažuje o zákazu vstupu z oblastí se zmutovaným koronavirem

28.01.2021 06:48 Německo zvažuje zakázat vstup do země cizincům z oblastí s nakažlivějšími variantami koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama